Teknoloji

Nfc Nedir, Nfc Nasıl Kullanılır?

Nfc nedir, nasıl kullanılır, nfc teknoloji ile webirinci ekibi nasıl araştırma yaptı gelin hep beraber inceleyelim.

Tarihe baktığımız da webirinci ekibi olarak sürekli olarak yeni ve kullanışlı icatlar ortaya çıkmıştır. Yıllar öncesinde kimse akıllı telefonun çıkacağını tahmin edemezdi ama çıktı. Yıllar geçtikçe akıllı telefondan da kullanışlı ürünler çıkacaktır. Teknoloji sürekli olarak gelişmektedir. Buna ek olarak bir ürün satın almak veya ödeme yapmak istediğinizde işlemler oldukça uzun sürmektedir. Veri aktarımlarında ortak bir aracı ile bile saatlerce sürmektedir. Bu sorunlara çözüm olarak NFC yani Near Field Communication teknolojisi geliştirilmiştir.

NFC Nedir?

Near Field Communication kısaca Türkçe karşılığı olarak “yakın alan iletişimi” manasına gelen NFC, 2002 yılında Sony ve Philips şirketleri tarafından ortak bir çalışma ile geliştirilmiştir. Basit tanımına gelecek isek birbirine yakın olan ikici cihaz arasında ödeme ve veri transferi yapmasını sağlayan bir teknolojidir.

IrDa ve Bluetooth’un aksine daha pratik ve faydalıdır. NFC teknolojisi şu anda birçok akıllı telefonda bulunmaktadır. Sürümü eski olan veya gelişime açık olmayan telefonlarda bulunmamaktadır. Yıllar içinde pek çok alanda kullandığından dolayı çıkan son model telefonların çoğunluğunda NFC teknolojisi bulunmaktadır.

 

NFC Nasıl Kullanılır?

nfc nasil kullanilir

Birbirine yakın olan iki telefonda da aynı NFC özelliği açık olması gerekir. NFC özelliğini açmak için ise ilk olarak telefonunuzda ayarlar bölümüne gidin. Ayarlar bölümüne gittikten sonra biraz aşağıya doğru kaydırın. Karşınıza Bağlantılar kısmı çıkacaktır. Bağlantıların üzerine tıklayın ve NFC ve ödemenin yanında olan aç butonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra başarılı bir şekilde NFC sayesinde ödeme yapabilirsiniz ve veri akışı sağlayabilirsiniz.

 

NFC ile Hangi Veriler Aktarılır? Nasıl Yapılır?

Çoğu insan NFC ile sadece ödeme yaptıklarından dolayı veri aktarma işlemini bilmez. Ödeme yapmaktan daha az tercih edilen veri aktarımı aslında pratik ve kullanışlıdır. Yapılması diğer yöntemlere göre daha basit olması da kullanılmasına etkendir. NFC aracılığı ile video, fotoğraf, müzik dosyası ve veri dosyası aktarımı yapılabilirsiniz. Aktarım yapmak için ilk olarak atacağınız veriyi seçmeniz gerekir. Veriyi seçtikten sonra paylaş düğmesine basın. Paylaşma seçenekleri arasından NFC’yi bulun ve üstüne tıklayın. Tıkladıktan sonra sizi direkt olarak NFC açma kısmına atacaktır. NFC’yi bu kısımda açtıktan sonra aktarmak istediğiniz diğer cihazın NFC özelliğini açın. İki cihazında NFC özelliği açıldığında üstlerinde bulunan NFC sembollerini yaklaştırın ki aralarındaki mesafe artmadan hızlı bir şekilde işlem gerçekleşsin. Yaklaştırdıktan sonra atacağınız verinin boyutuna göre bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Mobil ödemelerin ötesinde, NFC’nin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kullanım alanı vardır:

En azından San Francisco gibi bazı şehirlerde park metrenizin ücretini ödeyerek.
Bilet veya biniş kartı almak. Bazı havayolları ve otobüsler de biniş kartları için NFC kullanmayı deniyor
Kapılar açılıyor. BMW, NFC özellikli araba anahtarlarına sahiptir. Şirketler ve üniversiteler, NFC özellikli cihazları güvenlik rozetleri olarak kullanmayı düşünüyor veya kullanıma sunuyor. Bir yere fiziksel erişim sağlamak için üyelerin kapıdaki akıllı telefonlarına dokunmaları yeterlidir.
Bilgi indiriliyor. Reklamcılar ve pazarlamacılar, taşıyıcılarda ve diğer promosyon malzemelerinde NFC çiplerini kullanabilir, bu nedenle daha fazla bilgi almak için tek yapmanız gereken telefonunuza dokunmak veya el sallamak (belki de QR kodlarından daha kolay).

 

NFC ile  Ödeme Nasıl Yapılır?

Pandemi sebebiyle tercih edilmesi gereken ve bir kesim insanın tercih ettiği NFC ile ödeme yöntemi çok mantıklıdır. Pandemi sona erdiğinde dahil sürekli olarak NFC ile ödeme yapılması gerekir. Ödeme yapmak için kullanacağınız kartın mobil uygulamasından temassız özelliğini açmanız gerekir. Açtıktan sonra kartı telefonun yanına yaklaştırarak işlemin gerçekleşmesini bekleyin. Pos cihazına yapılan ödemelerde ise kartı pos cihazına 2-3 cm olacak şekilde yaklaştırın. 2-3 saniyelik bağlantılı süresinin ardından büyük ihtimalle başarılı bir şekilde ödeme yapmış olacaksınızdır.

Satın alabileceğiniz programlanabilir etiketlerle, ses seviyesi veya Wi-Fi ağı gibi ayarları otomatik olarak değiştirmek, bir uygulama açmak, Bluetooth cihazlarını eşleştirmek için telefonunuzu bir çıkartmaya (masanıza, duvarınıza, arabanıza veya herhangi bir yere) dokundurabilirsiniz. ve dahası.

Örneğin, arabanıza bindiğinizde araba moduna geçebilir, komodininize dokunduğunuzda alarm uygulamasını açabilir, masanıza geldiğinizde zili kapatabilirsiniz. (CNET’in, çamaşır makinenizde ne zaman geri döneceğinizi söyleyen bir zamanlayıcıyı başlatmak için bir NFC etiketi kullanmak gibi birkaç harika fikri daha var).

Şu anda, NFC kullanım açısından henüz ana akıma ulaşmadı, ancak onu bu kadar popüler yapan potansiyel. NFC özellikli bir cihazınız varsa, Amazon’da bunun için bazı NFC etiketleri (5 için yaklaşık 15 $) almayı düşünün ve hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Veya başka bir şey değilse, en sevdiğiniz çalma listenizi telefonunuzun bir dalgasıyla başlattığınızda bir ninja gibi görüneceksiniz.

Saygılarımızla webirinci ekibi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu