Teknoloji

Nvidia ve İnternetin 3D Geleceği

Nvidia ve İnternetin 3D Geleceği

Web‘in yeni neslini yaratmak için yapılacak çok iş var. Çoğu, geleneksel web sayfalarından ziyade, çok daha sürükleyici olan çok farklı bir deneyime sahip olacağımız konseptine odaklanıyor. Buna “Web 3D” diyelim.

Web 3D görüşünü paylaşan Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang ile konuşma şansım oldu. Meta veri deposunun unsurlarını harmanlarken, bu yeni web’de giderek daha fazla fon sağlayan gerçekliğin öykünmesinden çok, web’in yeni neslini ön plana çıkaracak yapay zeka uygulamasına bağlıdır.

Kafası karışmış? Yalnız değilsin, kavramı çözmeye çalışayım.

Yapay Zeka, Yeni Nesil Web’in Önünü Açıyor

İlginç bir şekilde, Microsoft’un Halo oyun serisinin başlangıçta bu hakkı aldığını düşünüyorum çünkü Microsoft’un kurgusal AI evrensel arayüzü Cortana, Huang’ın gelecekteki web vizyonu olduğunu belirttiği şeye en yakın olanı.

“Halo” adlı oyun ve TV dizisinde, Cortana, Master Chief’in etrafındaki teknolojiye erişmek için etkileşimde bulunduğu şeydir. Ne yazık ki, bu YouTube videosundaki gibi prototipler oluşturulmuş olsa da, Microsoft henüz Cortana’yı olabileceği yere götürmedi.

Şu anda Cortana, hem Apple’ın dijital asistanı Siri’nin hem de Google Asistan’ın gerisinde kalıyor.

Bu fırsata adım atan farklı sağlayıcılardan AI arayüzünüzü tasarlayabilecek veya muhtemelen önceden oluşturulmuş bir imajı ve kişiliği lisanslayabileceksiniz.

Örneğin, AI’nın mükemmel

erkek arkadaşınız veya kız arkadaşınız gibi görünmesini istiyorsanız, başlangıçta ne istediğinizi bir arayüze tanımlayabilirsiniz ve AI, o AI’yı aramak için eğittiğiniz şeye göre bir arayüz tasarlayacaktır.

Alternatif olarak – ve bu birbirini dışlamaz – hayatınız boyunca yaptığınız çerezlerden ve web gönderilerinden çekerek bilinen ilgi alanlarınıza göre tasarlayabilir. Ya da bir filmden ya da bir aktörden, tekrar eden bir ücretle gelecek, karakter olarak o kişisel arayüz haline gelecek bir karakter seçebilirsiniz.

 

Bilgi dünyasına kişisel rehberiniz olarak Black Widow veya Thor’a sahip olduğunuzu hayal edin. Sizi aradığınız bilgiye ulaştırırken tıpkı “Yenilmez” filmlerindeki gibi davranırlardı. Bir web sayfası görmek yerine, sorularınızı ele almak için sihirli bir şekilde metaverse öğelerini ortaya çıkaran seçtiğiniz dijital asistanınızı görürsünüz.

 

Metaverse Deneyiminde Arama

Örneğin, yeni bir araba ararken farklı üreticilerin web sitelerine gidebilir ve seçenekleri inceleyebilirsiniz. Ancak gelecekte bunun yerine “şimdi hangi arabayı almalıyım?” diyebilirsiniz. ve AI’nın sizin hakkınızda ne bildiğine veya yaşam tarzınızla ilgili soruları nasıl yanıtladığınıza bağlı olarak, tavsiyesini sunacak ve sizi, AI’nın düşündüğü seçeneklere dayalı olarak arabayı sanal olarak test ettiğiniz bir metaverse deneyimine çekecektir. isteyeceğim.

 

Bu sanal sürücü sırasında, beğenebileceğiniz diğer seçenekleri ekleyecek ve son bir seçime varmak için ilginizi veya eksikliğinizi iletebileceksiniz. Son olarak, düşük fiyat veya iyi hizmet gibi şeylere daha fazla değer verip vermediğinize göre optimize edilmiş görünümü tercih ederek, arabanızı nereden satın almanız gerektiğini önerecektir. Bu seçenekler, AI’nın tercihleriniz hakkında ne bildiğine bağlı olarak hem yeni hem de kullanılmış teklifleri içerecektir.

 

Yapay zekanın sizin hakkınızda sahip olduğu bilgilerin doğru olduğunu varsayarak memnuniyetiniz en üst düzeye çıkarken, projeye harcanan zaman ve çaba büyük ölçüde azalır. Zamanla, bu Web 3D arayüzü, web’de şimdiye kadar gördüğünüz her şeyden daha fazla bir arkadaş ve güvenilir arkadaş haline gelecekti.

 

Kritik kitleye ulaştığında, bir siyasi partinin, satıcının veya kötü aktörün çıkarlarını gözetmediğinden emin olmak için özen gösterilmesi gerekecektir.

 

Bu son önemli. Bugün tarayıcılar gibi ücretsiz olmak yerine, başka hiçbir varlığın güveninizden yararlanamayacağından emin olmak için arayüzün ücretli bir hizmet olduğu ortaya çıkabilir, çünkü bu yeni arayüzü size karşı kullanmak için önemli bir fırsat vardır. Bunun olmayacağından emin olmak, şu anda olduğundan daha fazla odaklanmalıdır.

Özet

Huang’a göre, bu ön ucun geleceği – yeni nesil tarayıcı olarak adlandırın – kişisel tercihlerinize ve ilgi alanlarınıza dayanan, giderek daha fotogerçekçi bir avatar; gerektiğinde karakterli davranabilen; ve daha odaklı seçenekler ve çok daha kişiselleştirilmiş bir web deneyimi sağlayacak.

Belki de görsel yönleri, 3D kısmı ve davranışsal yönleri olan “Transhümanist Web” açısından yeni nesil web hakkında daha az konuşmalıyız. Bu hafta erişte için bir şey.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu