Teknoloji

Oppo, Android 13 tabanlı ColorOS 13’ü piyasaya sürdü

Oppo, Oppo Find X5 Pro ve Oppo Find X5'in bugün güncellemeyi almasıyla ColorOS 13'ü piyasaya sürmeye başlayacak. Şirket daha sonra ColorOS 13'ü 2023'ten itibaren 20'den fazla cihaza getirecek.

Google, bu haftanın başlarında Android cihazlar için Android 13 mobil işletim sistemini duyurdu. Şimdi, birkaç gün sonra Oppo, akıllı telefonları için ColorOS 13 kaplamasını duyurdu. ColorOS 13, Android 13 tabanlıdır ve şirketin daha kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne ve daha kusursuz bir görsel deneyime sahip olduğu yeni bir “Aquamorphic design” özelliğine sahiptir. Ayrıca yeni çoklu görev özellikleriyle birlikte yeni güvenlik ve gizlilik özellikleriyle birlikte gelir. 

İşte bilmeniz gereken en önemli ColorOS 13 özellikleri

ColorOS 13 özellikleri

— Daha önce de belirtildiği gibi, ColorOS 13 , Oppo’nun deniz seviyesinde gün doğumu ve gün batımı arasındaki değişen ışık renginden ilham aldığını söylediği şirketin yeni Aquamorphic tasarımıyla birlikte geliyor. 

— Doğadaki vahşi hayvanların sahnelerini gösteren ‘Vatan’ adlı yeni bir Her Zaman Açık Ekran görüntüleri ile birlikte gelir. Oppo, Always-On Display animasyonlarının hayvanların yaşadığı evlerdeki değişiklikleri ortaya çıkardığını söylüyor. Bu animasyonlar günlük sıcaklık değişimlerine dayanmaktadır ve kullanıcıların iklim değişikliğine dikkat etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Şirket ayrıca Her Zaman Açık Ekran yenileme hızını sadece 1Hz’e indirdi ve bu da güç tüketimini yüzde 30’a kadar azalttı.

— ColorOS 13, Oppo’nun daha sorunsuz ve daha istikrarlı bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlayan Dinamik Bilgi İşlem Motoru tarafından desteklenmektedir. Bu motor, ColorOS 13’e iki önemli iyileştirme getiriyor. Birincisi, artan pil ömrü ve ikincisi, arka planda daha fazla uygulamayı açık tutma yeteneği.

Oppo, Dynamic Computing Engine’in “yüksek performans ve düşük güç tüketimi arasında daha iyi bir denge kurarak pil ömrünü uzatmak için donanım kaynaklarının zamanlamasını iyileştirdiğini söylüyor. Ayrıca arka planda daha fazla uygulamanın canlı kalmasına yardımcı olarak, geçiş sırasında gecikme yaşamadan birden fazla uygulama arasında geçiş yapmayı mümkün kılıyor”.

— Oppo, ColorOS 13 için Bitmoji, Spotify, Swiggy ve Zomato gibi şirketlerle, Akıllı Her Zaman Açık Ekran aracılığıyla kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak için ortaklık kurdu.

— ColorOS 13, şirketin bir Oppo akıllı telefonda ‘Toplantı Asistanı’ dediği şeyi de getiriyor. Şirket, toplantı asistanının çevrimiçi aramalar sırasında daha istikrarlı bir bağlantı sağlamak için kablosuz veri paketlerine otomatik olarak öncelik verebileceğini söylüyor. Ayrıca, kullanıcıların küçük bir açılır pencerede toplantı notları almasına yardımcı olan bir Notlar kısayolu eklemesine izin verirken, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için başlık bildirimlerini basitleştirir.

Cache Nedir?

— Şirket ayrıca ColorOS’un çoklu cihaz bağlantı işlevselliğinde iyileştirmeler yaptı. Oppo, Multi-Screen Connect’in artık Oppo akıllı telefonlar ve Oppo Pad Air ile Oppo akıllı telefonlar ve PC’ler arasında sorunsuz bağlantıyı desteklediğini söylüyor. Kullanıcılar, Multi-Screen Connect aracılığıyla akıllı telefonlarını bir PC’ye bağlayabilir ve mobil uygulamaları PC ekranında aynı anda kullanabilir.

— Gizlilik cephesinde, ColorOS 13, sohbet ekran görüntülerindeki profil fotoğraflarını ve adlarını tek dokunuşla otomatik olarak tanıyan ve bulanıklaştıran bir Otomatik Pikselleştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca, yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için yaygın olarak kullanılan Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ile şifrelenmiş bir Özel Kasa özelliğine sahiptir.

ColorOS 13 kullanıma sunma programı

Kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, Oppo, 60’tan fazla ülke ve bölgeyi ve 160 milyon kullanıcıyı kapsayan yaklaşık 35 akıllı telefon modelini yıl içinde güncellemeyi planladığını söyledi.

oppo

Resim: Oppo

Şirket, bugün güncellemeyi alan Oppo Find X5 Pro ve Oppo Find X5 ile ColorOS 13’ü piyasaya sürmeye başlayacak. Şirket daha sonra ColorOS 13’ü 2023’ten itibaren 20’den fazla cihaza getirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu