Teknoloji

Panasonic Lumix GH6 İncelemesi

GH5'e kıyasla sayıları ve teknolojiyi bir kenara bırakırsak, daha geniş bir dinamik aralık sunar ve daha ayrıntılıdır.

Panasonic Lumix GH6 İncelemesi

 

Panasonic Lumix GH6  bazı mükemmel fotoğraf makineleri serisi ürettiğine şüphe yok. Benim gibi, tüm heyecan, duyurular ve 2022’deki son sürüm nedeniyle Panasonic Lumix GH6’yı heyecanla bekliyor olabilirsiniz. etkili tam çerçeve seçeneği? GH6, Micro Four Thirds (MFT) kameralarla çalışan tüm kameramanlar için göze çarpan bir yükseltme yoludur. Yeni Panasonic Lumix GH6’nın ne kadar değerli olduğunu ve hype’ını karşılayıp karşılamadığını kontrol edelim. 

Yapı ve Tasarım

panasonic lumix gh6 i̇ncelemesi

Panasonic GH6’yı paketinden çıkardığımda ilk fark ettiğim şeylerden biri ne kadar rahat olduğuydu. Uzun süreler için bile inanılmaz derecede rahat. GH6, aynasız gövdeler arasında en rahat tutuşlardan birine sahiptir. Micro Four Thirds kamera, Panasonic’in S5 tam çerçeve kamerasından daha büyük Daha büyük boyut, kameranın sürekli olarak zaman kısıtlaması olmadan yüksek çözünürlüklü video çekmesini sağlayan ısı dağılımı içindir. Ama bulduğum bir dezavantaj ağırlık. Ağırdır ve böyle bir ağırlıkla dışarı çıkan bir lense sahip kameraların hayranı değilseniz, bu sizin için en iyi seçim değildir. 

Bu kamerayla çekim yaparken, magnezyum alaşımlı çerçevesi nedeniyle GH6’nın sağlam yapısını hissedebiliyordum. Biraz ağır, ama güçlü his bunu telafi ediyor. Düğmeler ve kontroller döndürüldükçe ve itildikçe sağlamdır. Toza ve suya karşı dayanıklıdır, bu nedenle dış mekanlarda mükemmel çalışır.

Seçenekler ve Düğmeler

1 3

Panasonic kameralar uzun zamandır mantıksal menü düzenleriyle tanınmaktadır ve GH6 daha da fazla seçeneği daha ince, çok seviyeli bir menü düzenine sığdırır. GH6, her alt sayfayı farklı bir simgeyle bölerek iyi bir şeyi daha da iyi hale getirir. Bu harika güncelleme, GH5’e kıyasla mükemmel bir yükseltme olan görüntü üretimimde gezinmemi ve özelleştirmemi kolaylaştırıyor. Video, MP4, MOV ve Apple ProRes dahil olmak üzere, her biri geniş bir çözünürlük, kare hızı ve diğer mevcut olanaklara sahip çeşitli biçimlerde saklanabilir.

Kalite

Gözümde oldukça etkileyici olan bir şey, fotoğraftan çok video merkezli bir kamera olmasıdır. Bu, GH6’yı tüm masraf ve paraya değmesinin bir nedenidir. GH6, saygın bir 200 Mbps aktarım hızında ihtiyacınız olduğu sürece, 10 bit renkte saniyede 24, 25 veya 29,97 kare hızında 5760 x 4320 piksel yakalayabilir. 4:3 açık kapı çerçevesini tekrar 17:9 en boy oranına kırparsanız, tüm bu maksimum kare hızlarını, 300 Mbps’de, yine 10 bit’te iki katına çıkarırken, 5728 x3024 pikselde gecekondu yapabilirsiniz. Çok az kırpma uygulanarak tam 25 MP sensörden alt örneklenen çeşitli 4K ve C4K alternatifleri de mevcuttur. Zamansal çözünürlük de iyileştirildi, gerekirse 4K’da 120 kare/saniye veya biraz daha az aslına uygunlukla 1080p’de saniyede 300 kare kayıt yapmanıza olanak tanıyor.

Özellikler

5 3

GH6, düşük ışıkta -4 EV olarak derecelendirilmiştir (Benzer fiyatlı S5, -6 EV olarak derecelendirilmiştir). İç mekanda kamerayı odaklamakta sorun yaşamadım. Sürekli otomatik odaklama ile en yüksek seri çekim hızı yalnızca yedi fps’dir, ancak daha yumuşak bir sonuçla bazı iyi görüntüler oluşturabilirim. Şimdi, GH6’nın sahip olduğu en hayal kırıklığı yaratan özelliğin, çok çabuk bittiği için pil ömrünün büyük dezavantajı olduğunu söyleyebilirim. Ara vermeden sürekli video çekme avantajını elde edebilirsiniz, ancak pil ömrünü artıramazsınız, bu da kaideyi GH5’te biraz daha yükseğe koyar. Canlı Kompozit, S5 ve diğer bazı Panasonic cihazlarında bulunan, ancak GH6’nın sahip olmadığı bir özelliktir. Bu modu kullanarak, yalnızca parlak alanlardaki değişiklikler kaydedilirken çok sayıda fotoğraf birleştirilir. Işık resimlerinin, yıldırım böceklerinin ve yıldız izlerinin fotoğraflarını çekmek için harika bir araçtır.

Panasonic GH6’nın Micro Four Thirds sensörü ilk kez 25 megapikselden fazlasını sunuyor. İyi bir anlaşma ama mini bir sensörle çalışamaz; bu nedenle Panasonic, daha iyi görüntüleme için Dynamic Boost’u getirdi. 2 kart yuvası ve kamerayı tutarken kullanımı kolay çoklu düğmelerle birlikte gelir. GH6, kavraması ve ezberlemesi zaman alabilen birçok kullanılabilir düğme ve menü yuvası sağlar.

Keşke bu aynasız kameranın neler yapabileceğini göstermek için bununla ilgili bir video hikayesi yapabilseydim. Artık hem Cinema 4K hem de 4K UHD’de 60p’ye kadar ve 4:2:2 renk örnekleme ile 10 bit’te çekim yapabilir. Ancak bunun ötesine geçmek istiyorsanız endişelenmeyin, çünkü bu kamera 60p’ye kadar 5.7K 10-bit ve 30p’ye kadar Anamorfik 5.8K ve 60p’ye kadar (her ikisi de 10bit) 4.4K bile çekebilir.

Ancak, yakın zamanda ABD’ye yaptığım bir gezi sırasında, size bu kameranın yapabileceği sihri göstermek için birkaç fotoğraf çekmeyi başardım.

İşte kamera örneklerinden bazıları: 

1 22 23 24 35 26 1

Fiyat

2,34.990 Rs’den başlayan fiyatlarla Panasonic Hindistan, en son amiral gemisi modeli Lumix GH6’yı tanıttı. 12-60 f/2.8-4.0 mm lens içeren lens kiti eklendiğinde fiyat 2.79.990 Rs’ye çıkıyor. Masraftan bahsedecek olursam, GH6’ya yatırım yapmak fena değil.

Karar

4 4

Rakamları ve teknolojiyi bir kenara bırakırsak, GH5’e kıyasla daha geniş bir dinamik aralık sunar ve daha ayrıntılıdır. Tam kare sensöre alışkınsanız (özellikle dar alan derinliğinden hoşlanıyorsanız), muhtemelen buna bağlı kalmalısınız, ancak şu anda MFT kullanıyorsanız, GH6 harika bir yükseltmedir. Video için mükemmel bir aynasız kamera Panasonic GH6’dır. 5.7K çözünürlük çok çarpıcı. Ek olarak, GH6, 95 derecelik bir günde bir saatten fazla yüksek çözünürlüklü videoyu çekerken, birçok aynasız kamera hala serin tutmakta zorlanıyor.

Daha hızlı, daha küçük sensör, panjuru ortadan kaldırır ve aşırı ısınmayı önler. Mükemmel stabilizasyon, onu müthiş bir koş ve silahla alternatifi yapar. ProRes desteği ile üst düzey iş akışları mümkün hale gelir. Aynı zamanda, düzenlemesi kolay HEVC görüntüleri, tüm üreticilerin ilgilenmediği bir şey olan depolama ihtiyaçları ve görsel kalite arasındaki ideal dengeyi sağlar. Sonunda, iyi bir yükseltme istiyorsanız, GH6 harika bir seçim, ancak Panasonic’in kesinlikle pil performansını iyileştirmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu