Kripto Para

Pekin İki Yıllık Metaverse Geliştirme Planını Başlattı

Pekin belediye yönetimi, tüm bölgelerin yeni yayınlanan Web3 inovasyon programı yönergelerini takip etmesini gerektirecek iki yıllık (2022 – 2024) Metaverse inovasyon ve geliştirme planını açıkladı.

cd6c8443d3307edf13462c5ec38d6e2a15efdd8f50084be403003a2a1b19246f

Geliştirme eylem planı, ‘Metaverse’i, internetin sanal dünyaların internet üzerindeki gelişimini içeren Web3’e doğru büyümesini sağlayacak yeni nesil bilgi teknolojisi entegrasyonu ve inovasyonu olarak tanımlıyor.

İnovasyon planı, Metaverse ile ilgili endüstrilerin gelişimini teşvik etmeyi ve Pekin’in dijital ekonomi için bir referans şehir kurmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Eylem planı, tüm ilçelerin şehir düzeyinde teknolojik altyapı geliştirmesini ve eğitim ve turizm gibi çeşitli alanlarda kullanımını teşvik etmesini beklemektedir.

Geliştirme programı, görsel bir kentsel alan dijital platformu geliştirmek ve verimli bir dijital yerli akıllı altyapı düzeni oluşturmak için entegre 3D görselleştirme ve GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi) gibi teknik araçları görecektir.

Metaverse geliştirme eylem planı ayrıca ilçeleri ve belediyeleri sanal gerçekliği geliştirmek için finansal ve insan kaynakları desteği sağlamaya yönlendirdi.

Şehir hükümeti, ilçelere ve belediyelere, yeniliği desteklemek için para birimi olmayan token (NFT) teknolojisi trendlerini takip etme ve düzenleyici sanal alan programlarını keşfetme talimatı verdi.

Resmi belge, Pekin hükümetinin metaverse hedeflerini belirtti: “Dijital eğitim senaryolarını teşvik etmek, Metaverse ile ilgili teknoloji şirketleri ve eğitim kurumları arasında derinlemesine işbirliğini desteklemek, akıllı ve etkileşimli çevrimiçi eğitim modellerini genişletmek ve endüstri çapında dijital öğretim platformları geliştirmek.”

metaverse

Çin’deki Metaverse Neye benziyor?

Çin, kripto karşıtı duruşuyla bilinmesine rağmen , hükümet geçen yılın başından beri Metaverse’e ilgi gösteriyor.

Metaverse, COVID sonrası dönemde önemlidir. Sanal dünya, insanların fiziksel sınırlar olmaksızın sosyalleşmelerini, iletişim kurmalarını, ticaret yapmalarını ve iş yapmalarını sağlar.

Metaverse, fiziksel dünyaya paralel olan sanal bir dünyadır. Metaverse’de, iş, sosyalleşme, üretkenlik, alışveriş ve eğlence alanlarında fiziksel ve dijital yaşamların daha fazla örtüşmesi mümkündür.

Metaverse, Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) gibi belirli gelişmiş teknolojiler tarafından etkinleştirilir.

Cache Nedir?

Belirli teknolojiler tarafından etkinleştirilen Metaverse, işletmeler, yatırımcılar ve geliştiriciler için çeşitli şekillerde yeni fırsatlar sunar. Çinli pazar oyuncuları bunun çok iyi farkındalar ve sanal dünyaya girmeye istekli olduklarını gösterdiler.

Yalnızca geçen yıl, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings Ltd gibi devler de dahil olmak üzere 1000’den fazla Çinli firma, yaklaşık 10.000 metaverse ile ilgili ticari marka için başvuruda bulundu.

Çin hükümetinin bakış açısından, birkaç yerel yönetim Metaverse’i 2022 çalışmalarına dahil etmeye başladı.

Aralık 2021’de Şangay , ticari ofislerde, kamu hizmetlerinde ve diğer alanlarda metaverse kullanımını teşvik eden beş yıllık bir kalkınma planı yayınladı.

Bu yılın Nisan ayında, Guangzhou Huangpu Bölgesi ve Guangzhou Geliştirme Bölgesi, metaverse inovasyonu ve gelişimine odaklanan bir Metaverse destekleme politikası yayınladı. Zhejiang, Wuxi ve diğer iller ve şehirler de ilgili endüstriyel planlardadır. 

Bu, Çin eyaletlerinin kendi ekonomik sistemlerine uyan kendi Metaverse versiyonunu geliştirmek istediklerini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu