Teknoloji

2024’te piyasaya sürülecek OLED ekranlı Apple iPad

2024’te piyasaya sürülecek OLED ekranlı Apple iPad


Apple’ın 2024’te OLED ekranlı bir iPad piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor ve şimdi yeni bir rapor, yaklaşmakta olan OLED iPad’lerin daha ince ve daha hafif olacağını iddia etti. Cupertino merkezli teknoloji devi, büyük yerli ekran ortaklarıyla birlikte OLED iPad’lerin son prototiplerini üretiyor. Apple birkaç prototip oluşturuyor ve test sürecini birkaç kez tekrarlıyor. 

GSMArena’ya göre, Samsung ve LG iki ana ekran tedarikçisi ve her ikisinin de Apple‘ın yaklaşmakta olan 2024 iPad’leri için özel olarak tasarlanmış yeni OLED panelleri üzerinde çalıştığı söyleniyor. 

Apple ayrıca ilk kez iPad OLED ekran kuru aşındırma işlemini tanıtacak. Ekran kuru aşındırma, ince film transistör (TFT) devre desenleri oluştururken kimyasal teknolojiyi kullanarak gereksiz parçaları çıkarma işlemidir.

OLED’in kalitesi nispeten küçüktür ve sismik katsayısı yüksektir. OLED, yaklaşık 170 dereceye kadar geniş bir görüş alanına sahiptir. OLED yanıt hızı çok hızlıdır ve yanıt süresi yalnızca mikrosaniyedir. OLED’in organik plastik tabakası daha ince, daha hafif ve daha esnektir. Ancak OLED panel üretimi zordur, bu nedenle fiyatı nispeten pahalıdır.

ipad

Hatırlamak gerekirse, Apple ve Samsung geçen yıl 10.8 inç OLED ekran yapmak için çalışıyorlardı, ancak tüm projenin 2021’in 3. çeyreğinde durdurulması gerekiyordu. Bildirildiğine göre Apple, “iki yığın tandem yapısına sahip paneller” siparişi vermişti, ancak Görünüşe göre bu proje Samsung için pahalıydı ve gerektiği kadar çok paneli doğru yere sağlayamadı.

Meta, yeni bulut API hizmetiyle WhatsApp’ı dünya çapındaki işletmelere açıyor

Apple, Mac’ler ve iPad’ler için büyük boyutlu OLED ekranlar üretmek için BOE ile birlikte çalışıyor. BOE’nin 15 inç boyutuna kadar OLED ekranlar üretebileceği bildiriliyor. Bildirildiğine göre, yeni BOE fabrikası iki katman kırmızı, yeşil ve mavi emisyon katmanına sahip OLED ekranlar üretebiliyor. Bu, iPad’lerin ekranlarından daha yüksek parlaklık sunmasını sağlayacaktır.

Deneyimsiz olanlar için BOE şu anda en yeni iPhone 13 serisi için OLED ekranlar sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu