Sunucu Sanallaştırma

Proxmox vs ESXi

Proxmox vs ESXi karşılaştırması, vmware esxi mi yoksa proxmox sanallaştırma mı?

Sunucu sanallaştırma dünyasında, Proxmox ve ESXi, uygulanabilir hipervizörlerin sıkça bahsedilen iki örneğidir. Ancak açık kaynaklı bir çözüm olan Proxmox, uzun süredir sanallaştırma devi VMware ve onun hipervizörü ESXi’ye karşı nasıl bir performans sergiliyor? Proxmox vs ESXi  karşılaştırmasını yazımızda detaylı şekilde açıklayacağız.

Bu makale, bir hipervizör seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceler, Proxmox Virtual Environment ve vSphere ESXi’yi açıklar ve ikisinin sunucu yönetimi hedeflerini karşılama açısından nasıl karşılaştırıldığını tartışır.

En İyi Sanallaştırma Yöneticisi Nasıl Seçilir

Orta ila büyük ölçekli kuruluşlar ve ölçeklenebilirliğe ihtiyaç duyan yeni başlayanlar için sanallaştırma veya yapmama bir seçenek değildir. Mevcut donanımı birden çok sanal makineye bölmek için sanallaştırma yazılımları kullanmanın faydaları açıktır.

Proxmox ve VMware ESXi, ana bilgisayarın işletim sistemi yerine yalın donanım üzerinde çalışan Tip 1 hipervizörler olarak bilinenleri sunar. Aşağıda, sanallaştırma çözümlerini değerlendirirken alıcıların göz önünde bulundurması gereken özelliklerden birkaçı yer almaktadır.

Sanallaştırma Konuları:

  • RAM ve vCPU kapasitesi, kümeleme ve yedeklemeler gibi performans özellikleri
  • Yöneticiler için kullanım kolaylığı ve yapılandırma yönetimi
  • İş sürekliliğini ve yeterli yük dengelemesini sağlayan kullanılabilirlik
  • Maliyet etkinliği, verilen sanallaştırma, mevcut BT giderlerini azaltmayı amaçlar
  • Mevcut donanımı optimize etmek ve sanal ortamı oluşturmak için ölçeklenebilirlik

Proxmox vs ESXi

Proxmox ESXi
Yazılım Lisansı Open source license Proprietary license
Basis Debian Linux KVM VMkernel
CPUs (Max) 768 CPUs 768 CPUs
Physical Memory (Max) 12TB 16TB
Central Management Yes Yes
Clustering Yes Yes
High Availability Yes Yes
Storage and Backup API Yes Yes
Live Migrations from VMs Yes Yes
Load Balancing of VMs Yes Yes
Free Trial Yes (Unlimited) Yes (60-days)
Pricing Low to None Moderate to High

Şirket Geçmişleri

Proxmox


Proxmox Sunucu Çözümleri, kuruluşların iş sürekliliğini oluşturmasına ve sürdürmesine yardımcı olacak açık kaynaklı yazılımlar sunmak için 2005 yılında Avusturya’nın Viyana kentinde başlatıldı. Proxmox bunu üç temel teknoloji aracılığıyla yapar: sanallaştırma için Proxmox VE, yedekleme ve geri yüklemeler için Proxmox Backup Server ve e-posta güvenliği için Proxmox Mail Gateway.

VMware

vmware
1998 yılında kurulan VMware, sanallaştırma teknolojisinde uzun süredir pazar lideridir ve x86 mimarisini ticari olarak sanallaştıran ilk şirkettir. Yirmi yıldan fazla bir süre sonra, Dell satıcısı küresel olarak 30.000 iş ortağıyla ortaklık kurarken bulut ve bilgi işlem, uygulama modernizasyonu ve ağ çözümleri için yazılımlar geliştirmeye devam ediyor.

Proxmox vs Esxi mi Nasıl Karar Verebiliriz?

Proxmox ve ESXi birlikte anılırken, hipervizörleri farklı organizasyonlara, sistem amaçlarına ve hedeflere hizmet eder.

VMware’in vSphere’i, küresel bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak için uzun bir lisans seçenekleri listesine sahiptir. Bununla birlikte, çok sayıda lisans türü, Proxmox’tan daha fazla abonelik ve lojistik yönetim anlamına gelir. Açık kaynaklı bir satıcı olarak Proxmox, sanallaştırma çabalarını veya yeteneklerini yüksek maliyetler olmadan şirket içinde daha fazla kontrol etmek isteyen kuruluşlara güç verir.

VMware’in ESXi ürünü, yüksek bir fiyat etiketi ile gelişmiş özellikler, kapsamlı bir ağ ve kurumsal kaynaklar sunar; Hedefler hızlı hareket etmek ve bankayı kırmamaksa, Proxmox önemli bir çözümdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu