Yazılım

Python Fonksiyonlar Nedir? Nasıl Çağırılır? Detaylarıyla

Python fonksiyonlar belirli bir görevi yerine getirmek için oluşturulmuş olan bir kod bloğu olarak tanımlanabilir. Bu fonksiyonlar ilgili uygulama ve programlar içerisinde belirli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Kodun modüler hale getirilerek daha okunabilir, tekrar kullanılabilir ve yönetilebilir hale gelmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Fonksiyonları tanımlamak için birtakım kısaltmalar ve terimlerden yararlanılmaktadır. 

Kullanıcılar yazdıkları bir Python uygulamasında belli bir kod parçasını birkaç yerde kullanmak isteyebilirler. Böyle durumlarda fonksiyon oluşturmak işlemi daha kolay hale getirmektedir. Sürekli olarak kullanılacak olan bir kod satılarını fonksiyonlar halinde kullanmak aynı zamanda zamandan da önemli tasarruf etmenize olanak tanımaktadır. 

SQL Update Komutu Nasıl Yapılır?

Örnek vermek gerekir ise basit bir matematik işleminde birçok yerde çeşitli kodlardan yararlanılmaktadır. Tekrarlanacak olan işlemler için de kodlar problemi daha kolay ve hızlı çözmenize imkân tanır. Defalarca bu kodları kullanarak kişilere işlem yapabilme imkânı sunar. En güzel tarafı da Python tarafından hazırlanmış bir kütüphane bulunmasıdır. Bu kütüphane sayesinde birçok fonksiyon koduna daha kolay şekilde ulaşabilmek mümkün olmaktadır. 

fonksiyon tanımlama nasıl yapılır
fonksiyon tanımlama nasıl yapılır

Fonksiyon Tanımlama Nasıl Yapılır?

Fonksiyon tanımlama nasıl yapılır sorusuna yanıt verebilmek için ne tür komutlar kullanıldığını bilmek gerekiyor. Tanımlama sırasında öncelikle def komutunu kullanmak gerekiyor. Buna örnek olarak şu gösterilebilir:” def fonksiyon adı (parametre 1, parametre 2…) 

Bu aşamada def fonksiyonun başlangıç kısmını ifade eden bir anahtar kelime olarak düşünülebilir. Fonksiyon adı ise fonksiyonun adını ifade etmektedir. Kendi belirlemiş olduğunuz bir isim de olabilir. Parametreler ise fonksiyonun giriş parametrelerini temsil etmektedir. 

Bu bahsi geçen parametreler fonksiyonlar çağrıldıklarında geçilen değerleri almakla görevlidir. Return ise fonksiyon sonucunu döndürmek için kullanılan bir terimdir. Bu kısım da yine isteğe bağlıdır. Fonksiyon istenirse herhangi bir değer de döndürmek zorunda olmayabilir. 

 

Python Fonksiyon Kullanmanın Avantajları Neler?

Python fonksiyonlar kullanmanın kullanıcılara birçok önemli avantajından bahsetmek mümkündür. Python programlama dilinde fonksiyonlar birçok avantajı sayesinde kullanıcıların işlem hızlarını artırabilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu fonksiyonların en önemli avantajları arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • Fonksiyonlar kodu modüler hale getirerek farklı görevleri olan blokları ayrı bir şekilde düzenleme imkânı sunar. Aynı zamanda kodun daha anlaşılır ve sürdürülebilir olmasını sağlar. 
 • Tekrar kullanım avantajı sunar. Fonksiyon programınızın farklı yerlerinde bu kodları tekrar kullanma avantajı elde edebilirsiniz. Kodun daha az tekrar içermesi ve bakımı ile geliştirmeyi de kolaylaştırmaktadır. 
 • İyi adlandırılmış olan fonksiyonlar kodun daha okunabilir olmasını sağlar. İyi bir fonksiyon adı ise yapılan işlemin ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olmaktadır. 
 • Hata ayıklama kolaylığı da önemli avantajlarından biridir. Kodun bir hata olduğunda fonksiyonları izleyerek hatayı düzeltmenize yardımcı olur. 
 • Parametreler ve argümanlar konusunda da avantajlıdır. Fonksiyonlar ile parametreleri alarak bunlarla daha rahat çalışma imkânı vardır. 
 • Aynı zamanda parametreler fonksiyona dışarıdan veri sağlamak için de kullanılmaktadır. Bunların yanında daha fazla değeri döndürmenize imkân tanır. 
 • İşlevsellik yönü ile matematiksel işlemlerden veri manipülasyonuna kadar birçok konuda işlem yapmanıza olanak tanır. 
 • Yeniden kullanabilir ve geniş amaçlı olarak tercih edilebilir. 
 • Lambda ifadeleri aracılığı ile anonim fonksiyonları destekleme imkânı vardır. Kısa işlemler için son derece kullanışlı sistemlerdir. Genelde tek satırlık ifadeleri ifade etmede son derece pratiktir. 

Python fonksiyonları bunların yanında dinamik tip sistemine dayalı olarak yüksek derece esneklik vaat etmesi ile bilinirler. Hem argümanlarda hem de döndürülen değerlerde geniş bir çeşitlilik sunmaktadır. Fonksiyonları birbirleri içerisine aktarma imkanı sunar. Bu şekilde de rahatlıkla kullanma avantajı öne çıkar. B karmaşık işlevselliği bile parçalara ayırarak kullanıcıya önemli bir kolaylık sunar. Bu fonksiyonlar Python’daki en temel yapı taşlarından biridir. Genel programlama diline uygun şekilde kullanmak kodun hem etkili hem de daha düzenli olmasını sağlar. 

 

Python Fonksiyon Kullanım Alanları

Python fonksiyonlar kullanım alanları son derece geniştir. Bu fonksiyonların en önemli kullanım alanları arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • En önemli kullanım alanlarından birisi modüler programlamadır. Kodu daha küçük ve yönetilebilir parçalara bölmek için kullanabilirsiniz. 
 • Bir fonksiyonu tanımladığınız taktirde daha sonra programın farklı yerlerinde de bu kodları kullanabilirsiniz. Kodu daha verimli hale getirmektedir. 
 • Matematiksel işlemlerde kullanmanıza imkân yaratır. Matematiksel işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabilir bir koddur. Math modülü içerisindeki fonksiyonları bu amaçla kullanmak mümkün olur. 
 • Bunların yanında listeler, sözlükler hazırlamanızda fonksiyonlardan yararlanabilirsiniz. 
 • Dosya okuma ve yazma, manipülasyon işlemleri gibi fonksiyonlarda da kullanmanız mümkün olmaktadır. 
 • NumPy ve Pandas gibi birçok kütüphanede bulunan fonksiyonlar veri analizini ve bilimsel hesaplamaları daha iyi yapabilmek için kullanılabilir. 
 • Web geliştirme konusunda da oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Http isteklerini işlemek ve web sayfalarını oluşturmak konusunda bu fonksiyonlardan yararlanmak mümkün olur. 
 • Oyun geliştirmek ve veri tabanı işlemlerinde de kullanılabilirler. 
 • Python fonksiyonlar ağ programlama alanında da kullanılmaktadır. Bu ağ üzerinden veri göndermek ve almak daha kolay hale gelir. 

Bunların yanında metin işleme ve düzenleme alanında da yararlanılmaktadır. Düzenli ifadeler kullanmak için son derece işlevsel olduğunu söylemek mümkündür. Python fonksiyonlar dilin geniş alanı içerisinde birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Bu bakımdan da bu fonksiyonların çok yönlü olduklarını söylemek mümkün olur. 

 

Python Fonksiyonlarını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu fonksiyonları kullanırken öncelikle amaçlarına uygun adlandırma yapılıp yapılmadığından emin olmak gerekir. Bunların yanında dokümantasyon sürecine gereken önemi vermek gerekir. Fonksiyonun amacını ve parametrelerini dönüş değerlerini anlatan bir açıklama konusunda fonksiyonların önemi son derece büyüktür. Fonksiyon boyutu ve yan etki azaltma gibi konulara dikkat etmek önem taşır. Bunların yanında fonksiyonlara açıklama getirmek de kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konulardandır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu