Teknoloji

Qualcomm’un yaklaşan çipleri Apple M2 çiplerini yenecek mi?

Apple, uzun süredir Intel'in en iyileriyle rekabet edebilecek bir mikroişlemci üzerinde çalışıyordu. Yine de hiçbir firma, birinci nesil Mac CPU'su ile bu kadar olağanüstü bir zafer elde etmesini beklemiyordu.

Qualcomm’un yaklaşan çipleri Apple M2 çiplerini yenecek mi?

 

Hem Qualcomm hem de Intel, Apple’ın M1 çipinin performans ve güç verimliliği açısından ne kadar çığır açıcı olduğu ortaya çıktığında hayrete düştüler .Elmauzun süredir Intel’in en iyileriyle rekabet edebilecek bir mikroişlemci üzerinde çalışıyordu. Yine de hiçbir firma, birinci nesil Mac CPU’su ile bu kadar olağanüstü bir zafer elde etmesini beklemiyordu.

Elbette her iki şirket de Apple’ı sadece yakalamakla kalmayıp onu geçeceklerini ilan ederek cesur bir yüz sergilemek zorunda kaldı.

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, şirketinin Apple’ın işini geri alabileceğine dair yanlış bir inanca sahipti. Qualcomm’un bazı çok kıdemli kişilere erişimi vardıelma silikonumühendisler, tartışmalı bir dizi olay nedeniyle.

qualcomm
qualcomm

Eski A serisi çip lideri Gerard Williams ve diğer iki eski Apple yarı iletken yöneticisi, 2019’da yeni bir çip işi olan Nuvia’yı kurmak için firmadan ayrıldı. O zaman, üçü Intel ve AMD ile rekabet etmeyi amaçladıklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir: Hubble Teleskobunun Çektiği Görüntü Gözlerimizi Büyüledi!

Apple onlara inanmadı, nihai amaçlarının Apple’ı şirketi satın almaya zorlamak olduğunu ve kendi teknolojisini etkin bir şekilde geri satın almak olduğunu iddia etti. Qualcomm bu yılın başlarında Nuvia’yı 1.4 milyar dolara satın aldığında, iki şirket arasındaki sorun hala çözülmemişti. Bu, yonga üreticisine Apple’ın M1 yongasını geliştirmeye giden bilgilerin çoğuna erişim sağladı.

Kaynaklara göre CEO Cristiano Amon, şirketin artık PC pazarında da Apple ile rekabet edebileceğine inandığını belirtti. Amon ayrıca Apple’ın modem işini kaybetmesinin kendisini rahatsız etmediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu