Web HostingcPanel-Whm

Reseller Hosting Nedir

Reseller hosting yani bayi hosting nedir, kimler tercih etmelidir, avantajları gibi konulara webirinci ekibi olarak el atmak istedik.

Hosting, barındırma anlamına gelir ve web siteleri içerisinde barındırır. Herhangi bir sitenin oluşturulabilmesi için Hosting işlemlerine ihtiyaç duyulur. Yazımızın devamında reseller hosting nedir detaylarına ineceğiz.

Reseller Hosting ise bayi hosting olarak bilinir. Genellikle birçok barındırma sistemini alıp satan aracıların yaptığı ve kullandığı hosting türüne reseller host denir..

Kişinin sahip olduğu Hosting sayesinde daha fazla barındırma alanını almasını sağlar. Bir nevi Hosting Pazarlaması denebilir. Bu konuda kişiler kendilerine ayrı bir Hosting şirketi dahi kurulabilir. Kullanıcılar kendi müşterilerine Reseller Hosting hizmeti vererek bu işten ticari anlamda kazanç elde edebilir. Kullanıcılara sunulan hizmetlerde birlikte panel üzerinden istediğiniz limitler dahilinde Hosting hesabı açılabilmektedir.

Reseller Hosting Kimler Tercih Edebilir?

reseller 1024x304 1

Reseller hosting paketleri birçok kişi için uygun olabilir.

Web uygulaması geliştiren yazılımcılar için uygun bir tercihtir. Web geliştirme işlemlerinde dosyalar rahat bir şekilde barınabilir. Yazılımcılar bu konuda uygulamalarla birlikte hosting hizmeti satışı yapabilir.
Web site tasarımcıları müşterilerine karşı ek olarak hosting hizmeti vererek prestijlerini daha yüksek seviyeye taşıyabilir.
İnternet aleminde çok fazla internet sitesine sahip olan kişiler için Reseller hosting son derece uygun bir seçimdir. Birden fazla alan adına sahip olan kişiler için uygun bir seçimdir.
Girişimciler açısından iyi bir tercih olabilir. Özellikle maliyetlerinin düşük olması ve karının yüksek olması nedeniyle girişimciler için en uygun seçimlerden birisidir.

Reseller Hosting Avantajları Nelerdir?

Reseller Hosting paketlerinin kullanıcılar açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Bayi hosting hizmetini alarak avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uygun fiyattadır. Özellikle birden fazla web sitesini barındırmak isteyen kişiler Reseller hosting paketlerine yönelebilir. Reseller hosting paketlerini kullanmak son derece kolaydır. Bunun için sunulan panel sistemleri üzerinden Hosting hesapları kolay bir şekilde yönetilebilir. Ayrıca paneller üzerinden alan adı tanımlama gibi birçok işlem yapılabilmektedir.

“Maliyeti az olduğu için şirket kurulumu için uygundur. Bu nedenle bu alanda deneyim elde etmek isteyen girişimciler bu alana yönelebilir.”

Reseller hosting paketleri daha uygun fiyattadır ve istenildiği zaman yükseltme işlemleri yapılabilmektedir. Bu konuda barındırmak istediğiniz alanların hacmini daha fazla genişletebilirsiniz.
Bu avantajları sayesinde birçok kişi Reseller Hosting paketlerinden faydalanmaktadır.

Reseller Hosting Nasıl Çalışır

Reseller hosting, müşterinin yeni bireysel barındırma hesapları oluşturmak için bir yönetici hesabına sahip olduğu, paylaşılan, VPS veya Tahsis Edilmiş Barındırma planının bir çeşididir. Kelimenin tam anlamıyla bir üçüncü tarafa hosting satıyor.

Bir bayi hesabının belirli bir sunucu yönetim yazılımı vardır, böylece yönetici her hesaba belirli kaynakları ayırabilir ve bunları ayrı ayrı faturalandırabilir.

Bir saniyeliğine gerçek dünyadaki evleri hayal edin. Tamam – odaları bireylere alt kiralayan birine kiralanan bir ev veya kat mülkiyeti binası hayal edin. Bayi hosting (reseller hosting) böyledir.

Reseller hostingin ülkemizde ki adı ise Bayi Hosting’dir.

Bireyler kendi dairelerini satın alabilir veya kendi evlerini kiralayabilirler. Ancak, kiralama sözleşmeleri veya mülk yönetimi ile uğraşmak istemiyorlarsa ve arkadaşlarıyla anlaşmayı tercih ediyorlarsa, alt kiralama yapmak daha mantıklıdır.

Bu benzetme, Bayi Hosting’i gayri resmi ve profesyonellikten uzak gösteriyor. Değil. Aslında FTP veya DNS kelimelerini *duymak* istemeyen müşterileri olan serbest çalışanlar ve ajanslar için çok yaygın bir hizmettir.

Müşteriler uygulamalı barındırma alırlar. Bayiler, sürekli gelir ve uzun vadeli bir ilişki elde eder. Barındırma şirketleri, sunucuları ödeyebilecek, neye ihtiyaçları olduğunu bilen ve genellikle bir süre buralarda olacak birine kiralar.

Bayi hosting veya reseller hosting, paylaşılan, VPS, özel veya bulut sunucusunun bir parçası olabilir. Her şey müşterinin onu ne için kullandığına bağlıdır.

Reseller Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Barındırma ürün kaynaklarının türü için ödeme yaptığınız için, yani bir domaini host etmek istediğiniz için, Bayi Barındırma yani reseller hosting almak birçok yönden diğer ürünlerden(hostinglerden) daha kolaydır.

Reseller hosting alırken;

  • Sunucu Kaynakları (bellek, bant genişliği, işlemciler vb.)
  • Sunucu Yönetim Desteği (kurulumda ne kadar yardımcı olacaklar)
  • Sunucu, Web Sitesi ve Fatura Yazılımı (WHMCS, alan adı satışları, WHM, cPanel, vb.)
  • Veri Merkezi Konum ve Güvenlik Durumu, Erişilebilirlik Seviyesi
  • Planlanmış Bonusları (yani, otomatik yedeklemeler, beyaz etiketleme, vb.)

tüm özellikleri reseller hosting satın alırken dikkat etmelisiniz.

Reseller Hosting Al

Reseller hosting yani bayi hosting birden fazla site barındırmak isteyenlerin en önemli noktasıdır. Reseller hosting almanın bir çok yolu vardır.

Reseller hosting alırken kaynak kullanımı, bakmanız gereken noktalar, kaç site barındıracağınız gibi bir çok nokta vardır. Reseller hosting satın alma yaparken önce Türk reseller hosting firması mı yoksa yabancı reseller hosting firması mı bunun kararını vermemiz gerekmektedir.

Türk Reseller Hosting – Bayi Hosting Satın Al

Türk reseller hosting firmalarının sayısı her geçen gün artsa da malesef istikrarlı firmaların sayısı bir elin parmağını geçmeyecektir. Çoğu Türk hosting firması reseller hosting yani Türkçesi bayi hosting satışı gerçekleştirmektedir. Hepsinin sağladığı özellikler tabi ki de farklılık göstermektedir.

Ama Türk reseller hosting alırken dikkat etmeniz gereken öncelikle fiyatı ve kalitesidir. Yani bu firma bu işi kaç yıldır yapıyor ve yorumları nedir. Biz genellikle forum sitelerinde yorumlarına bakarak satın alıyoruz.

Yorumları ve geçmişine baktıktan sonra sunucunun işlemcisine, ramine, diskine gibi özelliklerine bakacaksınız. Ayrıca kaç tane user (websitesi) ekleyeceksiniz ona göre paketinizi seçebilirsiniz.

Sizlere önereceğimiz Türk reseller hosting firmalarını da sıralamak istiyoruz. Ama unutmamak gerekir ki hiçbir firma ile bağlantımız yoktur, herhangi bir Türk bayi hosting firması ile yaşadığınız sorundan mesul değiliz.

Türk Reseller Hosting Firmaları

Webirinci ekibi olarak uzun yıllardır geçirdiğimiz tecrübelerimiz ile önerebileceğimiz reseller firmaları şunlardır;

  1. Guzel.net.tr
  2. Hayalhost

2 Türk reseller hosting firması önerebiliyoruz ne yazik ki. Diğer firmaların çoğunda ufak da olsa geçmiş yıllarımızda sorunlar yaşadık. Ama özellikle Güzel hosting ve hayal hosting firmaları sorunsuzdur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Reseller hosting hizmeti genelde birden fazla site barındıracaklar için kullanılması tavsiye edilen fakat sunucu veya VPS kadar kullanışlı olmayan bir sistemdir. Kanaatimce reseller hizmeti yerine VPS hizmeti tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu