Teknoloji

Robotların Yapamayacağı Meslekler

robotların yapamayacağı meslekler

Yapay zekanın her gün adım adım ilerlemesi dolayısıyla robotların yapamayacağı meslekler sıklıkla gündeme gelir. Özellikle robotların insanların hayatını ele geçireceği gibi komplo teorileri nedeniyle milyonlarca insan işsiz kalmaktan korkar. Ancak yapay zekanın ilerlemesi sonucunda geliştirilecek robotlar birçok mesleği yapabilecek olsa da yapamayacakları bazı meslekler bulunur. Ayrıca kullanılan yapay zeka sayesinde çoğu mesleğin daha da kolaylaştırılması da yakın gelecekte görülebilecek senaryolardan birisidir.

Avukatlık

Avukatlık mesleği, insan ilişkilerini hukuk kuralları kapsamında düzenleyen yasalar ve hukuk doğrultusunda hareket ederek hukuki anlaşmazlıkları düzenleme konusunda oldukça önemli bir meslektir. Yasaların bütün derinliklerinin incelenmesinin yanında insanlar ile psikolojik ve duygusal ilişki kurma ihtiyacı duyulan bir meslektir. Bu gibi özellikleri dolayısıyla yapay zeka ne kadar tüm hukuki bilgileri öğrenebiliyor olsa da robotların yapamayacağı meslekler arasında yer alır.

Sporculuk

Kas, uzun süreli çalışma ve beyin gücüne dayalı olan atletizm branşlarında yer alan sporcuların yerine robotların geçmesi düşünülmemektedir. Futbol müsabakaları gibi pek çok farklı spor karşılaşmalarında insana özgü duyguların yer alıyor olması dolayısıyla robotların sporcuların yerine geçmeyeceği düşünülür. Bu doğrultuda küçük yaşta çocukların profesyonel bir sporcu olacak şekilde yetiştirilmeleri mümkündür.

Öğretmenlik

En önemli mesleklerden birisi olan öğretmenlik insana özgü pek çok duyguyu barındırır. İnsana özgü duyguların yanında akademik açıdan geniş bir alan hakim olsa dahi robotlar tarafından öğretmenlik mesleğinin ele geçirilmesi düşünülmemektedir. Yapay zeka her ne kadar gelişse ve bütün akademik bilgilere hakim olsa da duygunun yönlendirilmesi dolayısıyla öğretmenlik mesleğinin ortadan kalkmayacak meslekler arasında yer alması söz konusudur.

Yazarlık

Yapay zeka pek çok farklı alanda görülebiliyor olsa da yazarlık ve şairlik yapmak için robotların yeterli yetkinliğe sahip olmadığı düşünülmektedir. Özellikle yazarlık ve şairlik konularında insana ait duyguların, kelime kullanma yeteneğinin, hayal gücünün bir araya gelmesi söz konusu olması dolayısıyla uzun yıllar boyunca yazarlık mesleği insanlar tarafından gerçekleştirilebilir.

Müzisyenlik

Müzisyenlik mesleğinde duygu ve hayal gücünün notalara dökülmesi söz konusu olur. Robotlar tarafından belirli ritimler ve sözler oluşturulabiliyor olsa dahi insanlar tarafından yapılan müziğin yerini tutmayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle robotların yapamayacağı meslekler arasında yer alır. Ancak gelişen teknoloji ile insan yeteneğinin birleştirilmesi sonucunda eşsiz müziklerin ortaya çıkması mümkündür.

Aşçılık

Mutfakta aşçılar tarafından kullanılan pek çok malzeme teknolojik cihazlardır. Ancak teknolojik cihazlar kullanıyor olsa dahi hiçbir yemeğin aşçı kadar lezzetli bir şekilde yapılması mümkün değildir. Bu nedenle robotlar tarafından yapılamayacak meslekler arasında aşçılık da yer alır.

Moda Tasarımı

Moda tasarımı alanı müzisyenlik ve yazarlık gibi hayal gücüne ve kişisel birikime dayalı emeğin sergilendiği bir alandır. Bu nedenle emeğin sergilenmesi ve emeğin en önemli sermaye olması dolayısıyla robotlar tarafından yapılamayacak meslekler arasında yer alması mümkündür.

Doktorluk

Doktorluk mesleğinde bu teknoloji ile doğru orantılı bir şekilde gelişmeler görülüyor olsa dahi insan ilişkileri de gereklidir. Her ne kadar ilerleyen yıllarda yapay zekanın kullanıldığı robotlar tıp dünyasında daha fazla yönetilmeye başlayacak olsa da doktorluk mesleği için insan gücüne de ihtiyaç duyulması muhtemeldir.

Güvenlik Personeli

Güvenlik mesleğinde hız ve güç olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ancak insanlarla doğru ilişki kurmakta oldukça önemlidir. İlerleyen yıllarda robotların güvenlik konusunda büyük bir yer kaplaması söz konusu olacaktır. Ancak güvenlik personeli gibi insan ilişkisi ihtiyacı duyulan meslekler için halen insanlara ihtiyaç duymayacağını düşünülmektedir. Bu nedenle robotların yapamayacağı meslekler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu