Yazılım

Samsung Ekran Kilidi Kaldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Samsung Ekran Kilidi Kaldırma Yönet

Samsung ekran kilidi kaldırma işlemi çeşitli nedenlerle yapılmak istenilen işlemlerden biridir. Telefonların daha güvenli bir şekilde kullanılabilmesinde ekran kilidi büyük bir öneme sahiptir. Her şeyden önemlisi verilerin kaybolması ve başkalarının ele geçirilmemesi için hemen herkesin telefonlarında ekran kilidi kullandığından bahsetmek mümkün olmaktadır. 

Ancak çeşitli nedenlere dayalı olarak ekran kilidini kaldırmak gerekebilir. Böyle durumlarda kişiler eğer mevcut ekran kilitlerinin şifresini ya da desenini bilmiyorlarsa ekran kilidini kaldırmak için birtakım yazılımları değerlendirmeye alabilirler. Ancak bunların da yine güvenli olduğundan emin olmak gerekir. 

Samsung Bulaşık Makinesi 4c Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?  Bulaşık makinesindeki hata çözümü ve daha fazlası için ziyaret edin.

Samsung Ekran Kilidi Ne İşe Yarar?

Samsung ekran kilidi kaldırma işlemi yapılmadan önce kişilerin ilk olarak telefonlarını daha güvenli bir şekilde kullanmalarına imkan tanımaktadır. Bu ekran koruması kişilerin izni ya da onayı olmadan içerisindeki bilgilerin başkaları tarafından görülmesini ve karıştırılmasını engellemektedir. Bundan dolayı herkesin mutlaka ekran kilidi kullanmaya önem vermesi gerekmektedir. Ekran kilidi koruması her bakımdan önemli olsa da zaman zaman daha pratik bir telefon kullanımı için zaman zaman kullanıcılar ekran kilidini kaldırmak isteyebilirler. Bununla birlikte ekran kilidinin unutulması durumunda da bu kilidin kaldırılması gerekebilir. Aksi halde telefon içerisindeki bilgilere hiçbir şekilde ulaşılması mümkün olmaz. Telefonlarda erişim için kullanılan kimlik doğrulama yöntemleri ise şunlardır:

  • Pın Kullanmak: Pın kullanmak ekran kilitlemede çok tercih edilen yöntemlerdendir. 4 ya da 6 haneli sayılar kullanarak ekranı kilitlemek mümkün olur. 
  • Desen Kilidi: En çok kullanılan ekran kilitleme yöntemlerinden biridir. Parmağı kaydırarak kilidi açmak mümkün olabilir. 
  • Şifre Kullanmak: Şifre ise alfasayısal sisteme göre bir ekran kilitleme yöntemidir. 
  • Yüz Tanıma: Son teknoloji ürünü olan telefonlarda mevcut olan bir yöntemdir. 
  • Parmak İzi Tanıma: Yine kullanıcının kendi parmak izine göre ekranı kilitleme yöntemidir. 

Bu yöntemlerden birini kullandığınızda telefonlar başka birinin eline geçse dahi ekran şifresini açmaları kolay olmayacaktır. 

 

Samsung Desen Kilidi Kaldırma Adımları Nelerdir?

Samsun ekran kilidi kaldırma işlemi çeşitli nedenlerle yapılmak istenilen işlemlerden biridir. Kişiler telefonlarını yetkisiz erişimlerden korumak için ekran kilidi kullanmak zorunda kalabilirler. Ancak zaman zaman unutulan parola, hızlı erişim ihtiyacı, tekrarlı giriş hataları, biyometrik sorunlar ve kullanım kolaylığı gibi nedenlerden dolayı desen kilidini kaldırma adımları merak edilmektedir. Desen kilidini kaldırmak isteyen kişiler şu adımları takip etmelidir:

  • Öncelikle cihazı kapatmanız gerekiyor. 
  • Kapatmak için güç tuşuna basılı tutmanız yeterli olmaktadır. 
  • Daha sonra ise ses kısma tuşu ile güç tuşu ve Bixby tuşlarına aynı anda basılı tutmanız gerekiyor. 
  • Samsung logosu göründüğünde tuşları bırakın ve bu şekilde recovery modunu açın. 
  • Reboot system now ya da benzer bir seçenek tercih ederek işlemi onaylayın ve güç tuşuna basın. 

Bu adımları tamamladıktan sonra ekran kilidini kaldırmanız mümkün hale gelecektir. Ancak önemli verileriniz bulunuyor ise önceden mutlaka yedekleme işlemi yapmaya dikkat etmeniz gerekiyor. 

 

Samsung Telefonlarda Şifre Kilidi Unutuldu Ne Yapılmalıdır?

Samsung telefonlarda şifre kilidi unutulduğunda da kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu kilidi ya da şifreyi unutmanız halinde bir süre cihazın içindeki verilere ulaşmanız mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda ilk olarak ne yapılması gerektiğini gözden geçirmeniz gerekiyor. Şifre unutulduğunda yapılması gereken işlemlerden ilki cihazın ekran kilidi ile ilgili bağlantısı bulunuyor ise Samsung Find My Mobile hizmetini kullanmak olmalıdır. 

Bir diğer yapılması gereken konulardan birisi de Google hesabı kullanmaktır. Cihazın Android sürümünü 7.0 ya da daha eski bir sürüm ise Google hesabı kullanarak kilidi açmak mümkün olabilmektedir. Bunların yanında cihazı fabrika ayarlarına da döndürebilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerin işe yaramaması halinde en bilinen seçeneklerden biridir. Cihazı kapatarak Recovery moduna geçmek gerekir. Buradan da Wipe Data/factory reset seçeneğini seçerek onaylamanız gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonra da reboot system now kısmını tıklayarak cihazı yeniden başlatmanız gerekir. 

Bu bahsedilen yöntemler cihazlardaki şifreyi kaldırmak için kullanılabilir. Ancak bazı işlemler sırasında cihazlardaki tüm veriler silinebilir. Bu nedenle öncesinde yedekleme yapmak oldukça önemlidir. Her önemli bilgiyi mutlaka yedekleyerek işlem yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Böyle durumlada Samsung cihazlardaki her veriyi önceden yedekleyerek telefon kullanmak veri kaybının önüne geçmek için önemlidir. 

 

Samsung Kilidi Kırma Uygulamaları Güvenilir mi?

Samsung kilidi kaldırma konusunda bazı kullanıcılar çeşitli yazılım ya da uygulamaları tercih edebilmektedir. Ancak bu tarz uygulamalar cihazlara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Uygulamalar kişilerin kişisel bilgilerini ele geçirebilir ve üçüncü taraf zararlı kişilere iletebilir. 

Böyle durumlarda kullandığınız bu uygulamalar aynı zamanda cihazların garanti dışında kalmasına da neden olmaktadır. Resmi üretici destek kanallarını kullanmak bu süreçte çok daha iyi standartlarda şifre kaldırma işlemi yapmanıza olanak tanımaktadır. 

Uygulamalar ve güvenli olmayan ya da kaynağı bilinmeyen yazılımlar kullanmak yerine cihazın kilidini açma ya da kırma konusunda cihazın kendi teknik servislerine başvurmak çok daha güvenli şekilde bu şifreyi kırmanıza olanak tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu