Teknoloji
Trend

Samsung Galaxy Watch 5 Pro İnceleme

Son yıllarda akıllı saatlere olan ilginin artması ile birlikte birçok marka bu alanda çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar arasında da Samsung galaxy watch 5 pro ise en çok beğenilen ürünlerden biri olmaktadır. Akıllı saat arayışında olan kişiler de saatin özellikleri, pil süresi ve kullanım detaylarını araştırmaya başlamıştır. 

Galaxy watch 5 pro inceleme de ilk gözle çarpan detaylardan biri de daha öncesinde çıkartmış olduğu watch 5’e göre tasarımsal farklılıkları olmaktadır. Yeni dizaynında birçok farklı yeniliği beraberinde getirmiştir. Bu özelliği ile de piyasada bulunan diğer rakiplerini ise geride bırakan bir başarıya imza atmıştır. 

Saatte ilk aşamada kullanıcıların en çok şikayette bulunmuş olduğu pil özelliği değiştirilmiştir. Özellikle de bu tarz saatlerde şarjlı sistem olmasından dolayı uzun pil ömrü oldukça önemlidir. Samsung ise kullanıcılarından aldığı bu geri dönüşleri göz önünde bulundurarak 5900 mAh boyutunda bir bataryayı modeline entegre etmiştir. Bu batarya sayesinde de kullanım ömrü 80 saate kadar çıkmıştır. 

Pil ömrünün yanı sıra alüminyum gövde yerini titanyum gövdeye bırakmıştır. Bu da daha sağlam ve alınan darbelere karşı daha dirençli olmasını sağlamıştır. Süper Amoled bir panelinin olması ve ekranın safir cam ile korunması ise Galaxy watch 5 pro öne çıkan özelliklerinden biri olmaktadır. Böylelikle de ekranın çizilmeye veya kırılmaya karşı en dayanıklı materyalden oluşturulduğu göze çarpmaktadır. 

Cihazların içerisinde Samsung tarafından üretilen Exynos W920 Dual Core 1.18 GHx işlemcisi bulunmaktadır. 1.5 GB RAM ve 16GB dahili hafıza bulundurması ise oldukça iyi özelliklerden biri olmaktadır. Bu da birçok kullanıcı tarafından sevilen bir özellik olmaktadır. 

Google Pixel Buds Pro incelemesi Öncesinde yayınlamıştık tekrar gündemdeyiz.

Galaxy Watch 5 Pro Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Galaxy watch 5 pro güncel fiyatı için net bir rakam vermek mümkün değil. Bunun nedeni ise alınan satıcı, yıllık değişim rakamları gibi özelliklere bağlı değişkenliklerin bulunmasıdır. 2024 Şubat ayı itibari ile de satıcılarda 4.000 TLile 6.000 TL arasında değişken rakamlar olduğu görülmektedir. Fiyat aralığının bu kadar yüksek olmasının nedeni ise saatin içerisinde bulunan özelliklerin bazı saatlerde görülmemesi olmaktadır. Bundan dolayı da satın alırken özelliklerin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Galaxy Watch 5 Pro Teknik Özellikleri 

Galaxy watch 5 pro teknik özellikleri bir alt nesili olan watch 5’e göre birçok özelliği değiştirilerek sunulmuştur. Watch 5 pronun teknik özelliklerini sıralamamız gerekirse;

 • Renk ve Kasa Tipi: D tokalı spor kayışı bulunan titanyum bir kasaya sahiptir. 45 mm siyah veya gri titanyum özelliği bulunmaktadır. 
 • Cihazın Boyutu: 45 mm olmaktadır. 45.4×45.4x 10.5 mm özelliği bulunmaktadır. Ağırlık olarak ise 46.5 grama denk gelmektedir. 
 • Ekran Tipi: Ekranın Sapphire Crystal özelliği bulunmaktadır. 1.4 inç yani 34.6 mm denk gelmektedir. 450×450 Super Amoled ekranı bulunmaktadır. 
 • İşlemcisi: Saatin işlemcisi Samsung tarafından üretilen ve geliştirilmesi yapılan Exynos W920 Dual Core 1.18 GHx işlemcisi olmaktadır. 
 • Bellek: Belleği 1.5 GB RAM olmaktadır. Bu kapasite de diğer rakiplerine oranla oldukça yüksek bir bellek olmaktadır. 
 • Depolama Alanı: Depolama alanı 16 GB olmaktadır. Bu özelliği de ortalamanın üzerinde olmaktadır. 
 • Batarya: Galaxy watch 5 pro batarya özelliği 5900 mAh olmaktadır. Bu batarya özelliği sayesinde de saatin kullanım süresi 80 saat olmaktadır. 
 • Şarj Şekli: Saati şarj etmek için WPC kablosuz şart kullanılmaktadır. 
 • İşletim Sistemi: İşletim sistemi her teknolojik alette olduğu gibi saatlerde de oldukça önemlidir. Watch 5 pro daise Wear OS 3.5 işletim sistemi bulunmaktadır. 
 • Sensörler: Akıllı saatlerde sensörler oldukça önemlidir. Bu sensörlerde beklenen birçok özellik bulunmaktadır. Samsung ise bu anlamda birçok özelliği kullanıcılarına sunmuştur. Bunlar ise optik kalp atış hızı, elektrik kalp sinyali, biyoelektrik Empedans analizi, sıcaklık, barometre, Işık, ivmeölçer, gyro ve jeomanyetik olmaktadır. 

 

Galaxy Watch 5 Pro İle Arama Yapılır Mı?

Galaxy watch 5 pro ile arama yapılır mı? sorusu en çok merak edilen konulardan bir olmaktadır. Warch 5 pro ile mikrofoin, hoparlöl, veya bağlanmış olan bir bluetooth kulaklık ile arama yapmak mümkündür. 

Galaxy Watch ile arama yapmak için gerekli olan adımlar ise;

 

 1. Saatin ekranında bulunan telefon öğesine tıklanmalıdır. 
 2. Telefon öğesine tıklandıktan sonra ise ekrana çıkan klavye seçeneğine numara yazılarak arama yapmak mümkündür. Klavye seçeneğinin yanı sıra da rehber kısmında aranacak kişi seçilerek de arama tuşuna basıldıktan sonra görüşme yapmak mümkündür.

Arama işleminin yanı sıra saatten gelen çağrılar nasıl cevaplanır sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun için ise saatin çerçevesinin saat yönünde döndürülmesi yeterli olmaktadır. Alternatif olarak da çağrıyı cevaplayacağınız yanıtlama seçeneğini dairenin dış kısmına doğru parmak ile çekmek de mümkündür.

Galaxy watch 5 pro ile bir çağrıyı beklemeye aldıktan sonra telefondan başka bir çağrı almak mümkündür. Telefon üzerinden yeni gelen yanı ikinci çağrıyı kabul etmeniz durumunda ise mevcut çağrı beklemede devam etmektedir. Bunu da saatten yöneterek çağrıyı bekletebilir veya sonlandırabilirsiniz.  Çağır esnasında da saatin ekranında ses ayarlama, mikrofon kapatma, çağrıyı mobil cihaza transfer etme ve daha fazla seçenekler gibi birçok yönetim alanı ekranda bulunmaktadır. 

Galaxy Watch 5 Pro Suya Dayanıklı mı?

Birçok teknolojik alette olduğu gibi son yıllarda suya dayanıklı akıllı saat modelleri çıkmaya başlamıştır. Galaxy watch 5 pro akıllı saatte bunlardan biri olmaktadır. Ancak suya dayanıklılık belli ölçülere göre olmaktadır. Watch 5 pro ile suya girilmesi durumunda 50 metre derinliğe kadar dayanıklılık göstermektedir. Ancak 50 metre sonrasında ki derinlik için firma müşterisine garanti sunmamaktadır.

Samsung Ekran Kilidi Kaldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu