Teknoloji

Samsung Tablet Format Atma Nedir? Nasıl Atılır?

Samsung tablet format atma işlemi bir tabletin fabrika ayarlarına döndürülmesi olarak tanımlanabilir. Çeşitli nedenlerle yapılan format atma işleminin mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Eğer kişiler kendileri tablete format atmayı düşünüyorlarsa bunun için adım adım mutlaka tüm detayları takip etmeleri gerekir. 

Adım adım Samsung tablet format atma işlemi ile cihazın birçok probleminin giderilmesini sağlamak mümkün olur. Format atma işlemini yaparken cihaz içerisindeki bilgilerin kaybolmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü bu işlem cihazın tamamen fabrika ayarlarına dönmesi anlamına gelmektedir. Samsung tablet format atma sırasında bilgiler, fotoğraflar, veriler kaybolabilir. Bu bakımdan cihazın standartlarına uygun şekilde yapılması gereken işlemlerdir. 

Discord Sunucu Şablonları Nedir? Nasıl Yapılır? 

Samsung Tablet Formatı Neden Atılır?

Samsung tablet format atma işlemi birçok sorun için yapılabilir. Bu sorunların giderilebilmesi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu tabletin modeline uygun şekilde adımları uygulamak olmalıdır. Tabletlerin format gerektiren durumları ise şunlardır:

 • Tabletin performansında düşme meydana gelmişse ya da uygulamalar artık çok yavaş bir şekilde çalışıyor ise böyle durumlarda format atma işlemini yapmak gerekebilir. 
 • Yazılımın çökmesi ve hatalı güncellemeler nedeniyle ortaya çıkan sorunları gidermek için yine format gerekebilir. 
 • Satış öncesi hazırlık yapılması ve tabletin kişisel verilerini temizlemek için de format atılması son derece önem taşır. 
 • Tabletin kilit desenini ya da parolasını unuttuysanız mutlaka format atmanız gerekir. 

Bu nedenlere dayalı olarak Samsung tabletlerde format işlemi gerekir ve yapılması neticesinde de cihaz tamamen fabrika ayarlarına geri döner. Bu şekilde sorunlar giderilir. Ancak cihaza sonradan yüklenen tüm veriler de tamamen silinir. Bu nedenle tablet format atma işlemi öncesinde verileri yedeklemek dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. 

 

Samsung Tablet Format Nasıl Atılır?

Samsung tablet format atma işlemini yaparken belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu işlemi ayarlar menüsünden yapabileceğiniz gibi donanım tuşları ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak tüm adımları eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz formatın başarılı olmasında son derece önemli noktalar arasında yer almaktadır. Samsung tablet format atma işlemlerini ayarlar menüsünden yaparken şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak tablet ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. 
 • Bu uygulama ekranda Ayarlar ya da Settings isimlerinde görünecektir. 
 • Daha sonra ise Genel Yönetim ya da benzer bir seçenek bulmanız gerekiyor. 
 • Bir sonraki adımda ise Sıfırla seçeneğini bulmanız isteniyor. 
 • Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini seçmelisiniz. 
 • Güvenlik onaylarını vererek işlemin tamamlanmasını sağlayın. 

Bu adımları takip ederek Samsung tabletlerinizi fabrika ayarlarına getirmeniz mümkün olmaktadır. Kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiniz bu işlem sayesinde tabletinizde yaşanılan birçok problemi kolayca çözme imkanı elde edebilirsiniz. Eğer donanım tuşları ile format atmak isterseniz de şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak tableti kapatmak gerekiyor. 
 • Sonra se açma tuşu, güç tuşu ve ana ekran tuşlarına aynı anda basılı şekilde tutmalısınız. Tuş kombinasyonu cihaz modeline bağlı olarak değişme gösterebilir. Bu nedenle modelin format tuşlarını araştırmanız önemlidir. 
 • Karşınıza Android kurtarma modu getirilir. Bu modu tıkladığınızda seçenek tüm verilerin cihazdan tamamen silinmesine neden olur. 
 • Daha sonra işlemi onaylayın ve devam edin. 
 • Talimatları izledikten sonra Reboot system now seçeneğini tercih ederek cihazı yeniden çalıştırın. 

Genel olarak tüm samsung tablet modellerinde bu şekilde format atma işlemi yapılabilir. Ancak Android sürümü ve cihaz modeline bu süreçte mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Önem verilmesi gereken noktalara dikkat edildiğinde sorunsuz bir şekilde format işlemini gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir. 

 

Samsung Tablet Sıfırlama Nedir?

Samsung tablet format atma işlemi cihazı sıfırlama olarak da açıklanabilir. Genel olarak cihazların performansında yaşanan düşmeler, yazılımdan kaynaklı sorunlar ve satış öncesi hazırlık gibi durumlar için format atma işlemi yapılmalıdır. Bu işlemlerin yapılmasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör söz konusudur. 

Format atma işlemi en çok da unutulan parolalar ve kilit desenleri için yapılmaktadır. Bu desenler her ne kadar güvenlik için önem taşıyor olsa da zaman zaman kişiler bu cihazların parola ve desenlerini unutabiliyorlar. Böyle durumlarda cihaza format atmak son derece önemli bir işlem olmaktadır. Samsung tablet sıfırlama işlemini de format atmak olarak düşünmek mümkündür. 

 

Samsung Tabletlerde Format Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Samsung tabletlere format atma konusunda mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken detaylar yer almaktadır. Bu detaylar arasında özellikle şunlar önemli bir yere sahiptir:

 • Verilerin yedeklenmesi ilk olarak dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yerini alır. Yedeklenmesi gerekenler arasında fotoğraflar, videolar, belgeler ve birçok doküman yer almaktadır. 
 • Google hesabınız gibi birçok hesap fabrika ayarlarına dönüş sonrasında silinir. Bu nedenle önemli tüm adres ve hesaplarınızı bir yere kaydetmeye önem göstermeniz gerekir. 
 • Cihazın şarj durumu da bu süreçte önemlidir. Format atmak zaman alacağı için mutlaka cihazın şarjının yeterli olduğundan emin olmalısınız. 
 • Samsung hesabını kapatmak format atmadan önce dikkat edilmesi gereken detaylar arasında önemli bir yer tutar. Geçici olarak kapatmak format işleminin daha sağlıklı yapılmasını sağlar. 
 • Kullanılan tabletin model ve Android sürümünü kontrol ederek işlem yapılmalıdır. Bu bilgileri edinmek ve talimatları doğru izlemek bu süreçte son derece önemli bir detaydır. 
 • Güvenli bir ağ bağlantısı kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Wi Fi bağlantısının güvenli ortamında bu işlemi çok daha rahat yapabilmek mümkündür. 

Fabrika ayarlarına çevirmek bir işlemin dahili depolama birimini silmektedir. Ancak SD kartı etkilemeyen bir işlemdir. Cihazların yerleşik depolama alanları etkilenmeden önce ilk olarak SD karttan önemli verilerin çıkarılması gerekir. Bu adımları takip etmek tablete format atma sürecini çok daha kolay hale getirmektedir. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu