Sunucu Sanallaştırma

Sanal Sunucu Nedir? Sanal Sunucu Kiralama

Sanal Sunucu Nedir? Sorusunu Cevap Bulacağız.

Sanal Sunucu Nedir? Sanal Sunucu Kiralama

VDS yani sanal sunucu, fiziksel bir bilgisayarın üzerinde donanım özelliklerinin paylaştırılarak birden fazla bilgisayar elde etmek anlamına gelir. Uzun süredir birçok geliştirici, şirket veya bireysel kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, çok güçlü bir fiziksel bilgisayarın donanım özelliklerini, oluşturulan sanal bilgisayarlara dağıtılmasıyla meydana gelir. Ana bilgisayarın donanım olarak çok güçlü olması gerekmektedir.

Sanallaştırma yöntemiyle oluşturulan VDS, yani Virtual Dedicated Server yani Sanal Adanmış Sunucu elde edilir. Bu bilgisayarlar, kullanım amacına göre çok farklı ihtiyaçlara cevap verebilir.

Sanal sunucu bilgisayarların her birinin özel IP adresleri bulunmaktadır. Bu IP adresleri kullanıcı isteğine göre değiştirilebilmektedir.

sanal sunucu nedir sanal sunucu kiralama

Sanal Sunucu Kiralama

Sanal sunucu kiralama yapmak için öncelikle kullanım amacı belirlenmelidir. Sanal sunucu kullanım amaçlarını şöyle listeleyebiliriz:

 • Web Barındırma (Hosting)
 • Yedekleme
 • Yazılım/Program Çalıştırma
 • Basit Oyunlar Oynayabilme
 • Oyun Botu Çalıştırma
 • Oyun Server Çalıştırma
 • Radyo Yayını Yapabilme
 • Dosya indirme veya Yükleme

Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda sanal sunucu yani VDS hizmeti satın alınabilir. Peki neden bu amaçlar için bir sanal sunucu kiralanır?

 • Maliyet açısından normal bir bilgisayardan çok daha uygundur
 • İçerisindeki donanımsal özellikleri oldukça yüksektir
 • İndirme ve Yükleme hızları oldukça yüksektir
 • Güvenlidir
 • Hızlıdır

Sanal sunucu kiralamak oldukça basittir. Dilerseniz netcloud.com.tr adresinden kullanım amacınıza en uygun olan tam optimize sanal sunuculardan birini seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sanal Sunucu Nasıl Kullanılır?

Sanal sunucu, kullanım amacına göre değişen bir kurulum ve kullanım adımlarına sahiptir. Örneğin VDS server yani sanal sunucunuzu bir hosting olarak kullanmak ve sitenizi barındırmak istiyorsanız sunucunuza bir kontrol paneli kurulumu yapmalısınız. Eğer sanal sunucunuzu tıpkı kendi bilgisayarınızı kullanır gibi kullanmak istiyorsanız Windows veya Linux işletim sistemlerinden herhangi biri kurabilirsiniz.

Netcloud.com.tr sanal sunucu satın alım ekranından istediğiniz paketi seçtikten sonra kontrol panelinizde istediğiniz işletim sistemini seçip tek tıkla kurulumu başlatabilirsiniz. 10 dakika içinde tam otomasyon sistemiyle sanal sunucunuz hazırlanır ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal sunucudan indirme yaparsam kendi internet kotamdan mı düşer?

Hayır, sanal sunucunuzdaki tüm indirme ve yüklemeler o bilgisayarın bağlı olduğu ağdan düşer.

Hiç yazılım bilgisi olmayan biri sanal sunucu kullanabilir mi?

Evet. Sanal sunucuların kurulumu tek tıkla yapılır ve uzak bağlantı ile oturum açılıp tıpkı normal bir bilgisayar gibi kullanılabilir.

Sanal sunucu aylık maliyeti ne kadar?

Çok güçlü bilgisayarlar olmalarına ve yüksek hızlı internet bantlarına sahip olmalarına rağmen aylık maliyetleri oldukça uygundur. Sanal sunucunun donanım özelliklerine göre değişen bir fiyat aralığı bulunmaktadır. 40 TL – 370 TL arasında her bütçeye uygun sanal sunucular bulunmaktadır.

İnternet hızı ne kadar?

Sanal sunucuların port hızı saniyede 1 Gbit olarak ölçülmüştür. Bu da oldukça hızlı bir internet deneyimi sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu