Yazılım

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl yapılır ve daha fazlası için

SEO uygulaması tüm web sitelerin trafiklerinin artırılması ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan site çalışmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen bu çalışmalar web sitelerinin arama motorlarında daha görünür hale gelmesinde son derece önemli bir yere sahiptir. Google ve diğer tüm arama motorlarında sitenin daha iyi konumlarda yer almasını sağlayarak ziyaretçi sayılarının artırmaya yönelik bir çalışmalar bütünü olarak tanımlamak mümkün olur.

Bundan dolayı SEO nasıl yapılır sorusu her web site sahibini oldukça yakından ilgilendirir. SEO uygulamalarında dikkati çeken birçok nokta bulunmaktadır. Her şeyden önemlisi hedef kitle, anahtar kelime seçimi ve daha birçok konuda sitenin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek çalışmalar yapabilmektir.

 

SEO Nedir?

SEO çalışmalarının yapıldığını bilmeden önce bu çalışmaların ne olduğunu bilmek önem taşır. SEO ücretli olmayan arama motorları sonuçları ile web sitelerinin ziyaretçi trafiğini artırmak olarak tanımlanabilir. Bir diğer anlatım ile web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans almasını sağlamak için yapılan çalışmalar bütünü olarak da tanımlanabilir.

İngilizcede karşılığı Search Engine Optimization olan kelimelerin kısa şekli olmasının yanı sıra Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. Bu çalışmalardaki en önemli amaçlardan birisi web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlamaktır.

 

SEO Neden Önemlidir? Neden Yapılır?

SEO yapmanın birçok önemli nedeni ve avantajı vardır. Her web sitesi için gerekli olan bu çalışmalar sayesinde Google son derece iyi standartlarda hizmetler sunmaktadır. Sitenin üst sayfalarda yer almasını sağlamak sitelerin daha görünür hale gelmesini sağlamaktadır. Ancak bu çalışmalar konusunda her zaman profesyoneller ile çalışmanız gerekmektedir. SEO çalışmalarının önemi hakkında şunları saymak mümkün olabilir:

  • Organik trafik artışı sağlar.
  • Marka bilinirliğini artırır ve görünürlüğünün daha yüksek olmasını sağlar.
  • Yatırım getirisi sağlar.
  • Kullanıcıda önemli bir güven duygusu yaratır.
  • Rekabet üstünlüğü yaratan bir sistem sunar.
  • Kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmektedir.

Tüm bu avantajları sayesinde SEO her web site için önemli bir gereklilik haline geldi denilebilir. Ancak çok detaylı bir süreç sunması ve profesyonellik gerektiriyor olması SEO çalışmaları konusunda uzmanlardan destek almayı gerekli hale getirmektedir.

 

SEO Çalışmaları Adımları Neler?

SEO çalışmalarının her anlamda profesyonel adımlar eşliğinde yapılması gerekir. Sitenin daha görünür hale gelmesi ve hızlı trafik almasında bu çalışmaların büyük bir önemi olduğundan bahsetmek mümkündür. SEO adımları hakkında ise şunlardan bahsetmek mümkündür:

·         Proje Ön Analizinin Yapılması

Arama Motoru Optimizasyonu işlemini yapmadan önce bir proje ön analizi yapılması gerekir. Bu süreçte proje kapsamında nelerin ele alınacağı detaylı olarak belirlenir. Bunun yanında site sahibi ile görüşmeler yapılarak gerekli bilgiler alınır.

·         Rakip ve Anahtar Kelime Analizi

Rakip ve anahtar kelime analizi konusunda da detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde yükseldiğini bilmek bu süreçte son derece önemlidir. Bununla birlikte Google’da yer alan hangi çalışmaların ne yönde olduğu gibi detaylı araştırmalar yapılır. Anahtar kelimelerin hedef kitleye uygun şekilde seçilmesi yanında bu kelimelerin ne tür içeriklerde kullanılması gerektiğine karar verilmektedir.

·         İçerik ve Teknik Analiz Yapılması

SEO nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken dikkati çeken noktalardan birisi ise site teknik analizidir. Sitenin teknik anlamda eksikliklerine bakılır. Google etiketleri ve taranamayan sayfalar gibi detaylar incelenir. Bunların yanında içerik analizi yapılarak ne tür içeriklere ihtiyaç duyulduğu araştırılır.

·         Kullanıcı Deneyimi Analizlerinin Yapılması

Kullanıcı analizi son derece önemli noktalardan biridir. Kaliteli bir web sitesinde olması gereken her detayı saptayabilmek için kullanıcıların nelerden hoşlandıkları ve ne tür ortamlarda vakit geçirdikleri gibi sorulara yanıtlar aranmaktadır.

·         Site Dışında Yapılan Çalışmalar

Bir diğer adım ise site dışında yapılan çalışmalardır. Sitenin daha popüler bir hale gelmesinde gerekli tüm paylaşımların detaylı olarak yapılması gerekir. Tüm yapılan çalışmalar yine sitenin SEO kontrol paneli üzerinden yapılmaktadır. Buradan çalışmaları takip edebilir ve profesyonel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

·         Aylık İlerleme Raporları

Bu raporlar her ayın ilk haftasına kişilere sunulur. Bu raporlar sayesinde sıralama takipleri, performans ve trafik artışları gibi tüm detayları görmek mümkün olur. Tüm bu detaylar sayesinde bir aylık ve yıllık olarak site performansını izlemek çok daha kolay gerçekleşir.

 

Google SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmaktadır?

SEO alanında ilk akla gelen arama motoru Google’dir. Google son derece yüksek kalite standartlarında arama imkanları sunan ve dünyada en çok kullanılan arama motoru olarak öne çıkar. Bu bakımdan hem SEO hem de internet kurallarını belirleyen arama motoru olduğu söylenebilir. Ancak Google daima arama sonuçlarında popüler ve kaliteli içerikler sunan sitelere öncelik vermektedir. Bundan dolayı SEO çalışması yaparken de mutlaka kaliteli içerikler sunmaya önem vermek gerekiyor.

Popülerlik konuları site dışı SEO çalışmaları kapsamında değerlendirmeye alınırken bir diğer faktör özgün içerikler hazırlamaktır. Anahtar kelime seçimleri ve hedef kitle belirlemesi bu süreçte son derece önemlidir. Aynı zamanda içeriklere uygun şekilde görseller hazırlanması bu çalışmalara dahil edilmektedir.

 

Metin ve Görsel Hazırlama Püf Noktaları

Site içeriklerinin her anlamda özgün olması gerekir. Okuyuculara keyif veren, anlaşılır, kısa cümlelerden oluşan içerikler hazırlamak içeriğin daha fazla ilgi çekmesini sağlar. Aynı zamanda bilgi verirken okuyucuyu sıkmaması da üzerinde durulan noktalardan biridir. Bunların yanında içeriklerin tamamen dilbilgisi kurallarına uygun olması ve noktala yönünden zengin olması gerekir.

Sayfalarda kullanılacak olan görsellerin en iyi standartlarda seçilmesi de son derece önemlidir. Bu görsellerin özgün olması, telif hakkı olan görsel kullanılmaması ve her şeyden önemlisi içerik ile ilgili olması en önemli noktalardan biridir. Bu hem sitenin daha özgün görünmesini sağlar hem de kalite puanını yükseltir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu