Yazılım

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Bilinmeyen Yanlarıyla!

SEO uzmanı günümüzün oldukça popülerleşen meslekleri içinde yer almaya başladı. Bu durum bu işe biraz kalite kaybettirse de yükselişini hiçbir zaman önleyemedi. Nedir SEO danışmanı, ne iş yapar? Mesleğe göz atmadan önce SEO nedir, onu inceleyelim.

SEO, bir çeşit arama motoru optimizasyonudur.  Bu sistem ile hazırlanmış içerikler sizi ve sitenizi arama motorlarında en üst sıraya tırmandırır ve daha çok tıklanma almanızı sağlayabilir. Sitenizin trafiği artarken kazancınız da ikiye katlanabilir.

Bu sebeple site içeriğinizi SEO uyumlu bir biçimde dizayn etmeli, arama motoru kriterlerine uygun hale getirmelisiniz. Artık SEO kavramı hemen herkesin dilinde geziyor. Bu nokta da doğru bir hizmet ve danışmanlık alırsanız kazançlı çıkarsınız.

İşte bu sistemi sitenize ve yazılarınıza uygulayacak olan kişiye de SEO danışmanı denir. Aslında SEO biraz da Google vb. arama motorlarının mantığını kavrayabilmekten geçer. Bu kavrayış ile web siteniz arama motorlarında daha da görünür kılınır.

İşte SEO uzmanları da sitenizin bir adım daha öne çıkabilmesi elini taşın altına koyar ve çeşitli strateji, taktik ve yöntem geliştirir. Doğru SEO uzmanı ile yol alırsanız sitenize dair tüm detayları ona emanet edebilirsiniz.

İyi bir SEO uzmanı mutlaka eğitim almış olmalıdır. Bugün piyasada SEO alanında ücretli veya ücretsiz çok sayıda eğitim bulunur. Bu eğitimlerden geçerek kendine uzman diyebilecek kıvama gelen kişiler hizmet vermeye başlayabilir.

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO uzmanı olmak için herhangi bir okul bitirmeye gerek yok ama bu anlamda mutlaka yaygın eğitim kanallarından eğitim almak gerekir. Bu eğitimlerde Semrush, Google Search Console, Ahfresh, Google Analytics, Tag Manager gibi SEO araçları da öğretilir.

İyi bir SEO uzmanı bu bilgiler ışığında siteye kaliteli içerikler üretir. İçeriklerde kusursuz biçimde anahtar kelime kullanır. Bu anahtar kelimeler mevcut siteyi arama motorlarında yıldız haline getirecek hatlara sahiptir.

SEO danışmanları sadece içerik ile ilgilenmez. Site yapısı da SEO uzmanlarının uzmanlık alanına girer. Sitenin içerik yapısından reklam seçeneklerine kadar hemen her alanda hizmet verebilecek olgunluğa sahiptirler.

Mevcut internet sitelerine dair her türlü iyileştirme fikrini de SEO uzmanlarından öğrenebilirsiniz. Linkleme konusunda da uzman olan SEO danışmanları, optimizasyon, analiz, algoritma, Google Analytics konularında da çok iyi olmak zorundadır.

SEO uzmanlarının asgari düzeyde HTML, CSS ve kodlama mantığı da bilmesi gerekir. Tüm bu donanıma sahip kişiler ile çalışmak web sitelerinizi çok daha görünür kılar ve kaliteli yapar. Hedef kitlenizi iyi ölçüde belirleyen SEO uzmanı size çok şey katacaktır.

Sitenizin SEO optimizasyonunu arama motorlarının kuralına göre ayarlayacak kişi gerçek bir SEO uzmanıdır. Gerçek bir danışman SEO’nun anlık ya da tek seferlik bir süreç olmadığını bilir. SEO süreklilik arz eder. Siteniz bu anlamda sürekli bir yenilik, iç ve dış dizayn altında olmalıdır.

 

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı kimdir öğrendiysek, sitenizde ne gibi işler yapabileceğini de görelim. SEO uzmanlarının bilinen ilk görevi anahtar kelime ile ilintilidir. Bu anahtar kelimeler sitenizi, yazınızı Google üzerinde yapılan aramalarda üst sıralara taşıyacaktır. Amacımız organik ve yoğun bir trafik almaktır. Siteniz daha çok tık alırken ziyaretçi sayınız da doğal olarak artacaktır.

Sitenize uygulanan optimizasyon da işin farklı bir boyutudur. Sitenizi diğer web siteleri ile karşılaştıracak, rakip analizini yapacak, site hızını ayarlayacak, backlink çalışmalarını düzenleyecek SEO danışmanları ile iletişim kurmalısınız.

Sitede mutlaka kaliteli içerik bulunmalıdır. SEO uyumlu metin denilerek pazarlanmış ama ne anlatmak istediği bir türlü anlaşılamayan içeriklerden uzak durmalısınız. Yapay zekâ ile yazılmış yazılar ise sitenizi asla insan eli ile yazılmış yazılar seviyesine asla taşıyamaz.

SEO uzmanları hem diğer siteleri analiz eder hem de diğer SEO çalışmalarını sürekli araştırır ve kendilerini geliştirir. Bir site için SEO tek seferlik bir çalışma asla değildir. Bu nokta da sitenizin gelişimi adına doğru uzmanlar ile çalışmalısınız.

Tüm bu çalışmalar sizi hedef kitlenizin gözünde uzman yapar.  Web sitesi kullanıcıları bir siteyi ziyaret ettiğinde beklentisini karşılayamayacağını anladığı an siteyi terk ediyor. Bu sebeple her bakımdan doğru hazırlanmış bir web sitesi kullanmalısınız.

SEO Uzmanı Nerede Çalışır?

SEO uzmanı olmak isteyen kişiler bu alanda mutlaka eğitim almalıdır. Şu an Türkiye’de bu noktada örgün eğitim veren okullar henüz bulunmuyor ancak ileride olması muhtemeldir. Bu alana yönelmek istediğinizde sizi online veya yüz yüze kurs eğitimleri bekliyor.

Bu kurslar online seminerler vb. tüm çalışmalar işin uzmanlarından alınmalıdır. SEO ileride çok daha fazla ses getiren bir sektör olacağı için çok sayıda kişi bu alana yönelebilir. O yüzden eğitimin kalitesi ve doluluğu çok önemlidir.

Artık uzmanlaştıysanız bu işin freelance biçimde de yapılabileceğini söyleyebiliriz.  Evinizde home Office biçimde, müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Çok sayıda platforma üye olarak hizmet vereceğiniz hedef kitleye böylelikle kolayca ulaşabilirsiniz.

Yabancı kökenli bazı web sitesi platformları müşteri ve SEO danışmanlarını aracısız olarak bir araya getirmektedir. Buralara üye olarak dilediğiniz müşteriye ulaşabilirsiniz. İşinizin sınırlarını siz çizer, dilediğiniz saat dilimlerinde de çalışabilirsiniz.

Reklam ve içerik ajansları da SEO uzmanı arayışı için iş ilanı verebilir. Hatta bu şekilde açılmış çok sayıda ilan bulunur. Buralara başvurduğunuzda ofis ortamında da çalışabilirsiniz. Her nerede olursa olsun SEO sektörü inanılmaz biçimde büyümeye adaydır.

Bu büyümeyle birlikte çok sayıda kişinin de SEO uzmanı olmak için çabaladığını unutmamak gerekir. SEO çalışmaları zaman alır ve zamana yayılmalıdır. Sabırlı olmalı, gelişen ve değişen teknolojiyi sürekli takip etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu