Kripto Para

Siber Suçlular NFT’lerde 100 Milyon Dolardan Fazla Çaldı

Pahalı JPEG'ler elde etmek isteyen hırsızlar son on iki aydır meşguldü.

Siber Suçlular NFT’lerde 100 Milyon Dolardan Fazla Çaldı


Blockchain analiz firması Elliptic’in yeni bir raporuna göre, geçen yıl 100 milyon doların üzerinde NFT çalındı. Çarşamba günü yayınlanan “NFT’ler ve Mali Suçlar” raporu, Temmuz 2021 ile Temmuz 2022 arasındaki hain kripto faaliyetlerini kapsıyor.

Elliptic’e göre, çalınan NFT’lere ek olarak, 2017’den bu yana NFT’ler kullanılarak 8 milyon doların üzerinde yasadışı fon aklandı. Daha iyi NFT’ler olarak bilinen, değiştirilemez belirteçler , sahiplik kanıtı sağlayan dijital ve fiziksel içeriğe bağlı kriptografik olarak benzersiz belirteçlerdir.

Elliptic, siber suçluların dolandırıcılık başına ortalama 300.000 dolar kazandığını söylüyor. Raporda, yalnızca Mayıs 2022’de dolandırıcılık yoluyla 24 milyon dolarlık NFT’nin çalındığını ve Temmuz 2022’nin 4.600’de çalınan NFT sayısı açısından kaydedilen en yüksek ay olduğu belirtiliyor.

Elliptic , “Hırsızlıklar her zaman kamuya bildirilmediği için gerçek sayıların daha yüksek olması muhtemel” diyor. Firma, bildirilmeyen bu hırsızlıkların tipik olarak daha düşük fiyatlı NFT’ler olduğunu söylüyor.

Rapora göre , 2022’de çalınan tüm NFT’lerin %23’ü Discord gibi güvenliği ihlal edilmiş sosyal medya platformlarından ve üyelere gönderilen kimlik avı mesajlarından geldi.

Resim: Eliptik

Elliptic tarafından izlenen diğer saldırı yöntemleri arasında kimlik avı e-postaları, kötü amaçlı web siteleri ve bu ayın başlarındaki Solana saldırısında olduğu gibi, bir mobil cüzdandaki açıklardan yararlanma yer alıyor.

Firmaya göre, şimdiye kadar çalınan en değerli NFT , Kasım 2021’de hırsızlara 490.000 dolar kazandıran CryptoPunk #4324 idi . (Koleksiyon o zamandan beri OpenSea’de “şüpheli etkinlik için rapor edildi”.) Elliptic’e göre en önemli hırsızlık sonuçlandı. Aralık 2021’de 2,1 milyon dolar değerinde 16 “mavi çip” NFT kaybında.

Elliptic, dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen NFT’lerin büyük kısmının Bored Apes, Mutant Apes, Azuki, Otherside ve CloneX olduğunu söylüyor.

Elliptic, “Birlikte, bu beş koleksiyon, Temmuz 2021’den bu yana çalınan NFT değerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor” diyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Bored Ape Yacht Club NFT’leri siber suçlular tarafından en çok arananlardır . Elliptic’e göre, Bored Apes’in çalınması, çalınan NFT’lerde 43,6 milyon dolar tutuyor.

Haziran ayında Family Guy yıldızı Seth Green , bir kimlik avı saldırısının kurbanı olduktan sonra çalınan Bored Ape NFT’sini kurtarmak için 300.000 dolar ödedi.

Resim: Eliptik

Raporda ayrıca, Kuzey Kore Lazarus Grubu tarafından Axie Infinity’nin Ronin Ethereum yan zincir köprüsünün Mart 2022’deki hackine de atıfta bulunuluyor. Ayrıca, daha yakın zamanda onaylanmış Tornando Cash karıştırma hizmetinden de bahsedildi ve yaptırıma tabi kuruluşlardan kaynaklanan 160.000 dolardan fazla dijital varlıkların NFT satın almak için kullanıldığını söyledi.

Cache Nedir?

Elliptic, “Suç, genel NFT ticaretinin küçük bir bölümünü temsil etse de, endüstrinin itibarı üzerinde orantısız bir etkiye sahip ve meşru kullanıcıların deneyim kalitesini baltalıyor” diyor.

İtibar üzerindeki bu etkiye ek olarak Elliptic, siber suçluların daha karmaşık hale geldiğini ve merkezi olmayan kimlik doğrulama şirketi Civic’in şu anda feshedilmiş olan “ Verified by Civic Pass ” programı gibi doğrulama protokollerini atlattığını söylüyor. Ocak ayında, dolandırıcılar, “doğrulanmış” olmalarına rağmen, o zamanlar yaklaşık 1,3 milyon dolar olan 9136 SOL ile kaçtılar.

Sahte NFT’ler de büyük bir endişe kaynağıdır. Elliptic, Ocak ayında OpenSea’nin ihlal nedeniyle platformundan kaldırdığı NFT’lerin (intihal eserler, sahte koleksiyonlar ve istenmeyen e-postalar) %80’den fazlasının tembel para basma aracıyla oluşturulduğunu bildirdi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu