Teknoloji

Silahlı İnsansız Hava Aracı Songar’a Küçük Bir Yerli Roket Entegre Edildi

Silahlı İnsansız Hava Aracı Songar’a Küçük Bir Yerli Roket Entegre Edildi

Silahlı İnsansız Hava Aracı Songar’a Küçük Bir Yerli Roket Entegre Edildi Yerli savunma endüstri şirketi Asisguard doğrulusunda tasarlanan Songar adlı insansız hava aracı , makineli tüfek konfigürasyonu ile karşımıza çıkan ilk oldu ve büyük ilgi gördü. Yurtdışına ihracatta başarı yakalayan Songar’ın şimdi yeni bir versiyonu var.
Asisguard’ın Troy Defence doğrulusunda tasarlanan insansız hava aracı Songar’a 40 mm genelinde yerli ufak füzeler birleşik edildi. Test uçuşları esnasında 8 başarılı atış yapıldı.
Asisguard, Türk zırhlılarına 360 derece görüş mesafesi sistemi ekliyor

silahlı i̇nsansız hava aracı songar'a küçük bir yerli roket entegre edildi

2 gün evvelce eklendi

Songar, daha evvelce TÜBİTAK SAGE doğrulusunda tasarlanan yerli havan mühimmatı TOGAN ile birleşik edildi. Songar, gereksinime göre ufak füzeatar, bombaatar, havan ya da tabanca ile üretilecek. Küçük füze versiyonu ile zırhsız ve hafif zırhlı araçlar, binalar, ufak yapılar gibi sabit hedefleri vurup imha etmek hedefleniyor.

Troy Defense 40 mm füze özellikleri

Döner ya da sabit kanatlı, Alçak irtifa, ufak ya da mikro İHA’ların yük sınırları içerisinde kalan ufak füze, çok hedefli kullanıma ideal altyapıya sahiptir. Yerli olarak imal edilen ve gereksinime göre geliştirilebilen düzenin iç güvenlik, sınır ötesi operasyonlar ve yerleşim bölgesi operasyonlarında kullanılmasının yararlı olacağı değerlendiriliyor.

170 milimetre uzunluğundaki ufak füze, 550 milimetrelik bir atıcı tüpünden fırlatılıyor. Tek kullanımlık atıcı tüplü füzein ağırlığı 500 grama tekabül ediyor . Küçük bir İHA’ya 6 adede kadar füze birleşik edilebilir .

Küçük füze maksimum 2 kilometre menzile erişiyor ve 100-500 metre etkili menzili ile vazife yapıyor. Öğrenen fünyeli antipersonel harp başlığı, 12 metrelik bir yarıçap içerisinde aktiftir. Zırh delici harp başlığı delme kabiliyeti, STANAG 4569 Seviye 2’ye karşılık gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu