Haberler

Şirket Kurma Maliyeti ve Aşamaları!

Şirket kurma maliyeti girişimcilerin merakla araştırdığı konuların başında gelir. Bugüne kadar hep başkasının yanında çalıştınız ama artık kendi işinizi kurmak, işinizin patronu olmak mı istiyorsunuz? O zaman şirket kurma çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Girişimci ruhunuzu desteklerken gerçek araştırmalar da yapmanız gerekir. Tek başınıza bir şirket kurabilir ya da yanınıza bazı ortaklar alabilirsiniz. Bu oluşumun ticari hayattaki karşılığı şahıs şirketidir. Oldukça hızlı ve basit aşamalarla kurulur. Bu sebeple çok sayıda girişimci tarafından da tercih edilir.

Şirket kurmanın aşamalarından bahsetmeden önce artık şirket kurmanın çok daha az maliyetli olduğunu söylemek gerekir. Evet, doğru duyuyorsunuz eskiden şirket kurmak daha maliyetli ve zor iken şu an çok daha kolay ve açık biçimde yapılabiliyor.

Şirket kurmak için profesyonel destek alırsanız her türlü adımı doğru atarsınız. Şirketinizi kurarken ticaret sicile ve vergi dairesine kaydettirmelisiniz. Tüm bu aşamalar ortaklardan biri tarafından halledilebilir.

Bir mali müşavire vekâlet aracılığı ile de şirketinizin kuruluş prosedürlerini başlatabilirsiniz. Prosedürler şirket türü ve farklı özelliklere göre değişebilir. Bu noktada profesyonel destek ile yol almak her zaman için daha avantajlıdır.

Şirket Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Şirket kurucularının aklındaki en önemli sorulardan biri de şirket açarken ortaya çıkacak olan maddi kalemlerdir. Şirket kurulurken ihtiyaç duyulan para ve şirket kurma maliyeti, şirket türüne göre değişir. Şirket kurmak isteyenler belli meblağları ayrı ayrı ayarlamalıdır. Kuruluş işlemlerinde notere, ticari sicil vb. kurumlara ödenecek tutarlar bulunur. Bunun yanı sıra kira ve sermaye bedelleri de düşünülmelidir.

Şirket kurmak için karşımızda üç seçenek bulunuyor. Bunlar şahıs, limited ve anonim şirkettir. Yazımızda daha çok şahıs ve limited şirket masrafları üzerinde duracağız. Şahıs şirketi kurarken totalde yapacağınız harcamalar 300 ila 1500 TL arasında gidip gelir.

Noterde ödenmesi gereken bazı tutarlara iş yeri açılış ücreti de eşlik eder. Limited şirket kurmak ise biraz daha masraflı olabilir. En az bir en fazla 50 kişiden oluşan limited şirketler için 10.000 TL üzerinde harcama yapmak gerekebilir.

Şahıs şirketleri diğer şirket tiplerine göre çok daha hızlı kurulur. Birkaç gün içerisinde tamamlanan işlemler ile şahıs şirket açılışı yapılabilir. Masraflar için yukarıda verdiğimiz meblağ en üst sınırda tutulmuştur ancak bugün itibariyle bazı bölgelerde 400-700 TL arası da şahıs şirketi kurulabilir.

Şirket Kurmak Kaç Para 2023?

Değişen ekonomik durumlar neticesinde şirket kurmanın maliyeti her yıl değişir. Girişimciler ise bu bedelleri noterden en doğru şekliyle öğrenebilir. Notere gitmeden kaba bir hesap yapmak isteyenler ise mutlaka şirket kurma maliyetleri için 2023 odaklı güncel fiyatları bulmalıdır.

Şahıs şirketleri tek kişi tarafından kurulabilir. Dileyenler bu aşamada ortaklı biçimde de hareket edebilir. Şahıs şirketlerini bu kadar cazip kılan masrafların düşüklüğüdür. Defter tasdik ücreti bile diğer şirketlere nazaran oldukça düşük kalır.

Şirketin hacmi de kısmen daha az olduğu için diğer masraflar da buna istinaden düşük kalacaktır. Bazı yörelerde 700 TL’ye kadar bütçesi ve sermayesi olanlar şirket kuracak maddi olgunluğa ulaşmış sayılır. Yine de 1500 TL’ye varacak bir şirket kurma maliyeti hesabı yapmak gerekebilir.

Şahıs şirketi için yaş sınırı 18’dir. Yani 18 yaşını geçmiş bireyler şirket kurabilecektir.  Şirket kurmak için yaşı tutan hemen herkes girişimde bulunabilir ancak devlet memurları bu noktada kısıtlıdır. Devlet memurları tacir statüsünde değildir ve bu sebeple şirket kuramazlar.

Limited Şirket Kaç TL?

Sermayesi belli olan en az bir en fazla 50 gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulan şirketler de limited şirket adını alır. Limited şirketler şahıs şirketlerine göre daha maliyetlidir. 2023 yılı için geçerli olan limited şirket kurma güncel ücreti 10.000 TL’den başlar.

Bu maliyetlerin şirketin kurulduğu bölgeye göre değiştiğini söylersek yanılmış olmayız. En düşük maliyet olarak 6800 TL’den bahsedebiliriz. Maliyet kalemleri değişmese de meblağlar yöreye ve şirketin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Limited şirket kurulma aşamaları ise şöyledir:

  • İhtiyaç duyulan tüm belgelerin hazırlanması
  • Sözleşme metni hazırlığı ve Mernis’e kaydı
  • Vergi numarası
  • Ticaret Sicili Kayıt aşaması
  • Sicil tasdikname ve yasal defterleri alma
  • Vergi Dairesine kayıt
  • Sanayi Odasına kayıt
  • Belediyede ruhsat işlemleri

Tüm bu aşamalar eksiksiz biçimde yerine getirilmeli ve şirket kurulumu tamamlanmalıdır. Şahıs şirketi de benzer aşamalar ile kurulsa da her şirketin kurulum şeklinin değişebileceği unutulmamalıdır.

1 Kişi Şirket Kurabilir mi?

Evet, değişen düzenlemeler ile birlikte artık tek kişi de şirket kurabilir. Şahıs şirketi tek kişi tarafından kurulabilir. Tek kişi ya da birkaç kişi bu şirketlerin kuruluşunda yer alabilir. Şahıs şirketlerinin kurulumu kolay olduğu için tek kişi olarak bu girişimde bulunmak isteyenler için idealdir.

Limited şirketler de ise kişi sayısı için üst sınır bulunur. En az 1 en çok 50 kişi işle limited şirket kurmak mümkündür. 2012 yılı öncesi limited şirket kurmak için en az 2 kişi gerekirdi. Şimdi ise 1 kişi de limited şirket kurmak için gerekli sermayeye sahip kurulum aşamalarını yerine getirecek olgunluğa sahipse şirket kurabilir.

Anonim şirketler eskiden en az 5 tüzel veya gerçek kişi ile kurulurdu. Temmuz 2012 sonrası yapılan düzenlemeler ile birlikte bir kişi anonim şirket kurabilir. Elbette her şirket türünün kendi içindeki dinamikleri farklıdır.

Burada esas olan tek kişinin şirket kurabilme kolaylığıdır. Şahıslar bir başına ise ve şirket kurma niyeti varsa çoğunlukla şahıs şirketlerine yönelir. Şahıs şirketleri diğer şirket tiplerine göre daha hızlı ve sorunsuz olarak kurulur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu