Teknoloji

Sonunda Google Play Store’a ve hak ettiğiniz uygulamalara kavuşuyorsunuz

Google, araya giren reklamları ve yanıltıcı bilgileri hedefliyor

Sonunda Google Play Store’a ve hak ettiğiniz uygulamalara kavuşuyorsunuz.Android uygulamalarınız için yeni bir gün geliyor. Google, araya giren reklamları, taklitçileri ve VPNService’in kötüye kullanımını ortadan kaldırmaya çalışırken geliştiriciler için yeni Play Store kuralları uyguluyor.

Büyük değişiklikler aşamalı olarak sunulacak(yeni sekmede açılır)ilk kural 31 Ağustos’ta yürürlüğe girecek ve 31 Temmuz 2023’te tamamlanacak. Kurallara bakıldığında, Play Store’daki bazı geliştiricilerin kaba uygulamalardan kaçtığı görülüyor, ancak Google onlara temizlemeleri için bolca zaman veriyor. onların eylemi kadar. Play Store, yanlış bilgileri ortadan kaldırdığı için çeşitli politikalardaki dili de netleştiriyor.

Yeni kurallar

31 Ağustos’tan itibaren, uygulamalar artık başka bir geliştiricinin/şirketin kimliğine bürünemeyecek veya bir uygulama yanlış bir şekilde başka bir şeyle ilgili olduğunu ima edemez. Google, Google Developer tarafından oluşturulan RSS Haber Toplayıcı uygulamasının örneğini verir(yeni sekmede açılır). Play Store’daki birinci taraf uygulamalar Google LLC altında listelendiğinden bu bir taklitçidir. Geliştiriciler, ürünlerini satmak için Google’ın adını kullanmaya çalışıyorlardı. 

Google, resmi YouTube logosunu kullanan YouTube Toplayıcı uygulamasına da işaret eder. Bu, YouTube Toplayıcı’nın resmi bir uygulama olmadığı halde resmi bir uygulama olduğu yönünde yanlış bir izlenim verir. Gerçeği söylemek gerekirse, bu dosya reklam kuralının uzun zaman önce uygulanmamış olması şaşırtıcı, ama geç olması hiç olmamasından iyidir.

google play

30 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere, “tam ekran geçiş reklamları” artık rastgele görünemez. Reklamlara yine izin verilecek; bir oyunun ortasında ortaya çıkamazlar(yeni sekmede açılır)veya bir ürün açıklamasında gezinirken(yeni sekmede açılır). Ve ne zaman tam ekran reklamlar görünse, 15 saniye sonra kapatılabilir olmaları gerekir. Kişisel deneyimden bahsetmişken, bu harika bir değişiklik çünkü hiçbir şey bir oyunu atlayamayacağınız can sıkıcı 30 saniyelik bir reklamdan daha hızlı öldürmez. Ayrıca 30 Eylül’de uygulamalar, bir abonelik hizmetinin nasıl yönetileceğini veya iptal edileceğini açıkça belirtmelidir . Geliştiriciler artık bir menü labirentinde iptal sürecini gizleyemeyecekler.

VPN netliği

Google ayrıca temel işlevi olarak bir VPN (sanal özel ağ) kullanan uygulamalardaki kuralları da sıkılaştırıyor. Görünüşe göre geliştiriciler, kullanıcı verilerini toplamak veya reklamlar aracılığıyla trafiği değiştirmek için Google’ın VPN Hizmeti’ni kötüye kullanıyorlardı. 1 Kasım’dan itibaren VPNService, diğer şeylerin yanı sıra yalnızca ebeveyn kontrolü, web’de gezinme ve cihaz güvenliği uygulamaları için kullanılabilir.

31 Temmuz 2023’te Google, Kesin Alarm İznini yalnızca alarm ve takvim uygulamalarında kullanılabilmesi için kısıtlayacak. Esper’in Kıdemli Teknik Editörü Mishaal Rahman’a göre, bu kısıtlama pil ömrünü de artıracak. Çok fazla uygulamanın farklı zamanlarda alarm planlaması durumunda, telefonun pilini hızla tüketebileceğini açıklıyor. Ana işlevi alarm olacak uygulamalara öncelik vererek bu çakışmayı çözecektir.

Hemen etkili

Google ayrıca yanlış bilgilerle mücadele etmek ve bir uygulamanın kullanıcı tabanına uygun olmasını sağlamak için birçok farklı politikayı güncelledi. Aslında o kadar çok değişiklik var ki her şeyi kapsayamayız, bu yüzden burada daha önemli olanlardan bazıları var.

Açıklamalar, ekran görüntüleri ve başlıklar, uygulamanın ne yaptığını doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Örneğin, geliştiriciler, daha heyecan verici görünmesi için yapboz oyunu uygulamalarını aksiyon odaklı görüntülerle tanıtamazlar. Reklamların artık uygulamanın derecelendirmesine uygun olması gerekiyor. Yetişkinlere yönelik bir uygulamanın reklamları, gençler için derecelendirilmiş bir video oyununa yerleştirilemez. Zararlı tıbbi yanlış bilgiler de daha sıkı bir şekilde uygulanacaktır. Bu, yanıltıcı aşı iddialarını ve reçeteli ilaçların reçetesiz satılmasını içerir.

Yine, bu değişikliklerin daha önce uygulanmamış olması şaşırtıcıdır, ancak Play Store’u temizlemek kitaplarımızda her zaman bir kazançtır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu