Kripto Para

Sports NFT pazarı 2022’de iki katına çıkarak 2,6 milyar dolara ulaştı

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, spor NFT pazarı 2022'de 1,3 milyar dolardan 2,6 milyar dolara iki katına çıktı ve 2032 yılına kadar 41,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Sports NFT pazarı 2022’de iki katına çıkarak 2,6 milyar dolara ulaştı.Market Decipher tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Sports NFT pazarı 2022’de 1.3 milyar dolardan 2.6 milyar dolara iki katına çıktı ve %36.3’lük bir bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) 2032 yılına kadar 41,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor .

Rapor, fizikselden dijitale geçişin spor NFT pazarını ateşlediğini belirtiyor. Market Decipher analisti Chandradeep Singh sonuçlar hakkında yorum yaptı ve şunları söyledi:

“NFT’ler, hayranların bu tür video anlarının NFT’lerini alarak en sevdikleri spor anlarının haklarını elde etmelerini sağlıyor. Spor hatıraları pazarında zaten büyük bir pazar payına sahip olan ticaret kartı, fizikselden dijitale hızlı bir geçiş gösteriyor.”

Fiziksel koleksiyonlar, dijital olanların aksine zaman içinde zarar görebilir ve değer kaybedebilir. Tokenize edilmiş video klipler, oynatıcı aksesuarları ve kartlar, sahipleri için yüksek getiri sağlayan en iyi koleksiyonlardır.

Rapordan öne çıkanlar

Verilere göre NFL, Futbol, ​​Basketbol, ​​Beyzbol, Kriket ve Buz Hokeyi spor NFT pazarında en çok talep gören branşlardır.

Rapora göre, LeBron Heykeli, MLB Champions’tan Brett Gardener ve Lions Only GOLD ULTIMATE koleksiyonundan Jermall Charlo, şimdiye kadarki en pahalı üç spor NFT’si.

LeBron James Heykeli, 2020’de bir basketbol maçı sırasında fotoğraflandı ve şimdiye kadarki en pahalı olan 21.6 milyon dolara satıldı. Brett Gardener’ın ve Jermall Charlo’nun NFT’leri, sırasıyla 21,28 milyon ve 19,1 milyon dolara satılan ikinci ve üçüncü en maliyetli NFT’lerdir.

sports nft

Spor NFT Pazarı

Spor NFT pazarı, NFT’lerin popülaritesini ve spor fanatiğini bir araya getiriyor. Bu karışım zaten sağlam olsa da, NFT piyasası mevcut ayı piyasası sırasında az çok bozulmadan kaldı. Kripto topluluğu şimdiye kadarki en soğuk kışı yaşıyor olsa da , NFT satışları %59 artarken ticaret hacimleri 2021’in ikinci çeyreğine göre %553 arttı.

RareMint’in Kurucu Ortağı Brett Calapp kısa süre önce spor NFT pazarı hakkındaki görüşlerini CryptoSlate ile paylaştı  ve spor NFT pazarının neden büyümeye bu kadar yatkın olduğunu açıkladı.

Güncel problemler

Calapp, geleneksel koleksiyon ürünleri pazarının başlıca sorunlarını yüksek ücretler ve çabuk bozulabilirlik olarak tanımladı.

Kaliteli spor koleksiyonları pahalıdır ve nispeten varlıklı alıcılar için bile ulaşılması zordur. Çoğu zaman, koleksiyonlar minimum satın alma gerektirir, bu da büyük çoğunluğun onlara yatırım yapmasını daha da zorlaştırır.

Ayrıca, ulaşılması zor olan bu koleksiyon parçaları fiziksel formdadır ve bu da onları çürümeye meyilli hale getirir.

Calapp, bu sorunların genç nesilleri Spor NFT’leri gibi yenilikçi çözümlere yönelttiğini savunuyor. O şöyle diyor:

“Otantik koleksiyon parçaları bulma, varlık istifleme ve zayıf keşfedilebilirlik gibi ek zorluklar, genç nesillerin favori oyuncularını ve takımlarını desteklemek için farklı yollara yönelmesine neden oluyor.”

GenZ öncülük ediyor

Calapp ayrıca GenZ’nin yüksek benimsenme oranlarından da bahsediyor ve bunların spor NFT pazarının arkasındaki ana itici güç olacağını savunuyor.

Forbes’tan bir makaleye göre  GenZ, kripto piyasasına olumlu yansıyan “daha etkileyici olma eğilimi” yüksek. Onlar için, kendini ifade etme anahtardır.

Ayrıca benzersiz kimliklerini ifade etmek için her zaman yeni platformlar ararlar ve hobilerine ve ilgi alanlarına daha yakın olmak isterler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu