Haberler
Trend

Starlink Elon Musk’ın Uydu İnternet Girişimi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Starlink Elon Musk’ın Uydu İnternet Girişimi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Starlink Nedir?

Teknik olarak SpaceX’in bir bölümü olan Starlink, aynı zamanda uzay uçuşu şirketinin büyüyen yörünge uyduları ağının veya “takımyıldızının” adıdır. Bu ağın gelişimi 2015’te başladı ve ilk prototip uydular 2018’de yörüngeye fırlatıldı.

O zamandan beri, SpaceX , en sonuncusu 7 Temmuz’da gerçekleşen  ve alçak Dünya yörüngesine 53 uydu daha teslim eden düzinelerce başarılı fırlatma boyunca takımyıldıza binlerce Starlink uydusu yerleştirdi . Bu, fırlatılan toplam uydu sayısını 2.759’a getiriyor ve 2.000’den  fazlası takımyıldızın operasyonel parçaları gibi görünüyor.

Uydular evimi internete bağlayabilir mi?

Evet.

HughesNet veya Viasat gibi mevcut uydu internet sağlayıcıları gibi , Starlink de internet erişimi satmak istiyor – özellikle kırsal alanlarda ve dünyanın diğer bölgelerinde yüksek hızlı genişbanta erişimi olmayan insanlara.

Starlink web sitesinde, “Starlink, bağlantının tipik olarak zor olduğu dünyanın bölgeleri için idealdir.” “Geleneksel yer altyapısıyla sınırlanmayan Starlink, erişimin güvenilir olmadığı veya tamamen kullanılamadığı yerlere yüksek hızlı geniş bant internet sağlayabilir.”

Starlink’in internet hizmeti ne kadar hızlı?

2021’in dördüncü çeyreğinde uydu internet performansını analiz eden internet hız izleme sitesi Ookla’ya göre, Starlink geçen yıl 15 farklı ülkede 100 Mbps’yi aşan indirme hızları sundu ve 4. çeyrekte  ortalama hızlar 3. çeyrekten daha yüksekti. ABD’de, Starlink, uydu rakipleri Viasat ve HughesNet’in ortalamalarından yaklaşık beş veya altı kat daha iyi olan ve tüm sabit kablosuz ağ için genel ortalamanın biraz gerisinde olan, yaklaşık 105 Mb/sn ortalama indirme hızları ve yaklaşık 12 Mb/sn ortalama yükleme hızları sundu. Yere yerleştirilmiş altyapı olmadan insanların evlerine bağlantı sağlamanın uydu ve diğer biçimlerini içeren internet kategorisi.

Starlink’in web sitesinde, “Kullanıcılar, önümüzdeki birkaç ay içinde çoğu yerde veri hızlarının saniyede 50 ila 150 megabit ve gecikme süresinin 20 ila 40 milisaniye arasında değiştiğini görmeyi bekleyebilir” diyor ve aynı zamanda kısa süreli bağlantı olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor. “Daha fazla uydu fırlattıkça, daha fazla yer istasyonu kurdukça ve ağ yazılımımızı iyileştirdikçe, veri hızı, gecikme ve çalışma süresi önemli ölçüde artacaktır.”

Bu amaçla Musk , geçen yılın Şubat ayında, hizmetin 2021’in sonuna kadar en yüksek hızlarını iki katına çıkararak 300 Mbps’ye çıkarmasını beklediğini tweetledi

ookla satellite performance us 1221

Starlink’in maliyeti nedir?

Starlink şimdi siparişleri ilk gelen ilk alır esasına göre kabul ediyor, bu nedenle hizmet talep etmeniz, 99 $ depozito yatırmanız ve ardından biriktirme listesi boyunca yolunuzu beklemeniz gerekecek. 2021’deki beta sürümü sırasında Starlink, bazı ön siparişlerin yerine getirilmesinin altı ay kadar uzun sürebileceğini söyledi – bazı bölgelerde Starlink şimdi yeni siparişlerin 2023 veya daha sonrasına kadar yerine getirilmeyebileceğini söylüyor. 

Hizmetin maliyeti başlangıçta ayda 99 ABD Doları, artı vergiler ve ücretler artı evde kurmanız gereken monte edilebilir uydu çanağı ve yönlendirici için 499 ABD Doları tutarında ilk ödeme olarak faturalandırıldı. Mart ayında ve SpaceX yöneticilerinin donanım maliyetlerinin zamanla düşeceğine dair daha önceki tahminlerine rağmen, SpaceX bu fiyatları aylık 110$’a ve donanım için peşin 599$’a yükseltti.

 

Starlink nerede kullanılabilir?

 

Bu sonbaharda tüm dünyayı kapsama alanına alma sözü vermesine rağmen, Starlink hizmeti şu anda belirli ülkelerdeki belirli bölgelerle sınırlıdır. Yine de, takımyıldıza daha fazla uydu katıldıkça kapsama haritası önemli ölçüde büyüyecek.

Musk’a göre, şu anda büyüyen düşük dünya yörüngeli uydu ağı tarafından hizmet verilen ülkelerin listesi ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, İrlanda, Belçika, İsviçre, Danimarka, Portekiz, Avustralya ve Yeni’yi içeriyor. Zelanda. Starlink’in ön sipariş anlaşması , İtalya, Polonya, İspanya ve Şili dahil olmak üzere diğer ülkelerde de hizmet talep etme seçeneklerini içeriyor. Yakın zamanda türkiye gelmesi bekleniyor.

 

Kötü hava ve diğer engeller ne olacak?

Bu kesinlikle uydu internetin dezavantajlarından biri. Starlink’in SSS’sine göre, alıcı üzerine düşen karı eritebilir, ancak çevresindeki kar birikmesi ve uydunun görüş hattını engelleyebilecek diğer engeller hakkında hiçbir şey yapamaz.

SSS’de “Starlink’i kar oluşumunu ve diğer engellerin görüş alanını engellemesini önleyen bir yere kurmanızı öneririz” yazıyor. “Yoğun yağmur veya rüzgar, uydu internet bağlantınızı da etkileyerek potansiyel olarak daha düşük hızlara veya nadiren kesintiye neden olabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu