Teknoloji

Surfshark VPN Hindistan sunucularını kapatıyor

Surfshark'tan önce ExpressVPN, Hindistan Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT-In) tarafından yayınlanan siber güvenlik yönergesini takiben sunucularını Hindistan'dan kaldırdı. NordVPN'deki en az bir VPN sağlayıcısı daha Hindistan sunucularını kaldırmayı düşündüğü için bu son olmayabilir.

Surfshark VPN Hindistan sunucularını kapatıyor


Surfshark
, Express VPN’den sonra , ülkenin VPN’lerin kullanıcı verilerini beş yıllık bir süre boyunca saklamasını gerektiren yeni siber güvenlik yönergesine yanıt olarak Hindistan’daki sunucularını kapatan ikinci büyük sanal özel ağ (VPN) sağlayıcısı oldu. Şirket, Hindistan’dan ayrılan VPN sağlayıcılarının “gelişmekte olan BT sektörü için iyi olmadığını” söyledi.

“Yeni Hindistan veri düzenleme yasalarına yanıt olarak Surfshark, Hindistan’daki sunucularını kapatıyor. Yeni yasalar, VPN sağlayıcılarının müşterilerin günlüklerini 180 gün boyunca kaydetmesini ve tutmasının yanı sıra beş yıl boyunca aşırı müşteri verilerini toplamasını ve saklamasını gerektiriyor” dedi. “Surfshark, sıkı bir ‘kayıt tutmama’ politikası altında gururla çalışır, bu nedenle bu tür yeni gereksinimler şirketin temel değerlerine aykırıdır”.

express vpn
express vpn

Surfshark’tan önce ExpressVPN, Hindistan Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-In) tarafından yayınlanan siber güvenlik yönergesini takiben sunucularını Hindistan’dan kaldırdı . NordVPN’deki en az bir VPN sağlayıcısı daha Hindistan sunucularını kaldırmayı düşündüğü için bu son olmayabilir.

Surfshark, 27 Haziran’da yeni yasa yürürlüğe girmeden önce Hindistan’daki fiziksel sunucularının kapatılacağını söyledi. Kuralların devreye girmesinin ardından şirket, fiziksel olarak Singapur ve Londra’da bulunacak “sanal” Hint sunucularını tanıtacak. “Hindistan’da Hint sunucularını kullanmayan kullanıcılar herhangi bir fark görmeyecekler – yine de ülke dışında istedikleri sunucuya bağlanabilecekler” dedi.

İlginizi Çekebilir: iPhone 14’ün Apple’a üç kat daha pahalıya mal olacak yüksek kaliteli bir ön kamera alacağı bildiriliyor

“Hindistan’dan ayrılan VPN tedarikçileri, gelişen BT sektörü için iyi değil. Surfshark’ın verileri, veri ihlallerinin yaygınlaştığı 2004 yılından bu yana 14,9 milyar hesabın sızdırıldığını ve bunların 254,9 milyonunun Hindistan’daki kullanıcılara ait olduğunu gösteriyor” dedi.

Surfshark Hollanda merkezlidir ve Nisan 2022 itibariyle 65’ten fazla ülkede 3.200’den fazla sunucuya sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu