Haberler

Tablet Bağımlılığı

Tablet bağımlılığı tablet, telefon ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerin fazlaca kullanılmasıyla meydana gelen bir bağımlılık türüdür. Tablet ve telefon bağımlılığı özellikle küçük yaştaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Aileler çocuklarını oyalamak ya da biraz olsun kendilerine vakit ayırabilmek adına çocuklarına tablet ve telefon vermekte, bu cihazlarda yer alan oyunları oynamalarına izin vermekte ya da sosyal medyayı açık bir şekilde önlerine koymaktadır. Hatta bazı aileler küçük çocuklarının kullanması için tablet bile almaktadır.

Bu gibi durumlar tablet bağımlılığına neden olmaktadır. Özellikle çocuklar, küçük yaştan itibaren annesi babası tarafından verilen bu cihazlara güçlü bir bağımlılık geliştirmeye başlarlar. Evden çıkıp oyun oynamak, ailesinin sözünü dinlemek ya da yapması gerekenleri gerçekleştirmek yerine tüm günlerini tablet ile geçirmektedirler. Bu durum çocukların hem zekasını hem de sosyal becerilerini önemli ölçüde etkileyen faktörlerden biridir. Aileler çoğu zaman çocukların bu tablet bağımlılığını önlemek adın bir girişimde bulunmamakta ve çocukları kendi hallerine bırakmaktadırlar. Bu davranış daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. 

çocuklarda tablet bağımlılığı
çocuklarda tablet bağımlılığı

Çocuklarda Tablet Bağımlılığı

Çocuklarda tablet bağımlılığı teknolojinin gelişmesi ve mobil cihazların hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi nedeniyle oldukça sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Sadece alkol, kafein ya da nikotin barındıran ürünler bağımlılık yapmaz. İnsanlar herhangi bir şeye karşı bağımlılık geliştirebilmektedirler. Bağımlılıkların ortaya çıkmasının nedeni dopamin hücresidir. Bağımlılığa neden olacak bir şeyin kullanım sıklığı ve süresi, beyindeki dopamin hormonunun zamanla bozulmasına yol açmaktadır. Beyin, gerekli dopamin için o şeye ihtiyaç duyar ve dolayısıyla bağımlılık ortaya çıkar. 

Çocukların tablet bağımlısı olmaması için ailelerin bu konuda dikkatli davranması gerekmektedir. Çocuk yetiştirmek, özellikle çocukların hareketli ya da hiperaktif olması durumlarında oldukça zordur. Ancak çocukları baştan savmak ya da oyalamak için bu tür teknolojik cihazların verilmemesi gerekir. Bu cihazlar yerine çocuklar için geliştirilen ürünler kullanılabilir. 

Tablet bağımlılığı ileri zamanlarda dikkat dağınıklığına, sosyal becerilerde dengesizliğe ve daha pek çok soruna yol açabilmektedir. Çocukların çocuk olmaları gerektiği yaşta sosyal medya, elektronik aletler üzerinden oynanan oyunlar ve internet kullanımı onların eline sınırsız bir şekilde kesinlikle verilmemelidir. Çünkü ileriki yaşlarda bu cihazlara olan bağımlılık daha da güçlenebilir. Ayrıca çocuklar, tabletler ve internet aracılığıyla o yaşta maruz kalmamaları gereken şiddet, pornografi, yetişkinlere yönelik mizah içerikleri ve benzeri içeriklere maruz kalabilirler. Bu durumda eleştirilmesi gereken kişiler, kontrolsüz bir şekilde çocuğa tablet kullanma hakkı veren ebeveynlerdir.

Tablet Bağımlılığı Belirtileri

Tablet bağımlılığı belirtileri her yaşta farklılık gösterebilmektedir. Tablet başında zaman algısının yok olması ve zamanın nasıl geçtiğini anlamama gibi durumlar bağımlılık göstergelerinden biridir. Yetişkinlerde tablet kullanılmadığı zaman eksik hissetme, devamlı tablet ve tabletle yapılabilecek aktiviteleri düşünme gibi durumlar tablet bağımlılığına işaret edebilir. 

Küçük çocuklarda ise tablet bağımlılığı, tablete erişim sağlayamadığı zaman ağlama, tablet elinden alındığında öfke nöbeti geçirmesi, devamlı tabletle ilgilenmesi gibi durumlar belirti olarak kabul edilebilir. Çocuk ve ergen yaştaki tablet bağımlıları ile özel bir şekilde oturup konuşmak gerekir. İnsanlar genellikle bağımlı oldukları şey ile sahip olmadıkları bir şeyi doldurmaya çalışırlar. Ergen yaştaki gençlerin ya da çocukların hangi eksikliği hissederek bu bağımlılığı geliştirdiği, neden devamlı olarak buna ihtiyaç duydukları belirlenmelidir. 

Tablet bağımlılığı sorunu çocuk ve ergen yaşlarda olan çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bağımlılık fark edildiğinde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Aksi durumlarda bu bağımlılık daha da şiddetlenerek ileri yaşlarda çocuklarda davranış bozukluğu, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir.

Tablet Bağımlılığından Kurtulmak

Tablet bağımlılığından kurtulmak ancak kişilerin farklı aktivite alanlarına yönlendirilmesi ile mümkün olmaktadır. Bağımlılık sahibi olan yetişkinler, çocuklara göre daha fazla otokontrole sahip olacağından tablet ile ilgilenmek yerine kitap okumak, yürüyüş yapmak gibi alanlara yönelebilirler. Çocuklarda ise bu bağımlılıktan kurtulmak büyük oranda ebeveynlerin elindedir. Günlük tablet kullanım süresini azaltarak çocukları sanat, müzik ve spor gibi aktivitelere yönlendirerek tablet bağımlılığından tamamen kurtulmalarını sağlamak mümkündür. 

Tablet bağımlılığı çok ciddi boyutta olan çocuklar için bir uzmandan yardım almak da faydalı olabilmektedir. Bazen anne babalar bu durumda nasıl davranmaları gerektiğini bilemeyebilir. Ne yapacaklarını bilemedikleri durumda çocukları için yardım almak önemli bir adım olacaktır. Tablet bağımlılığının oluşmaması ya da tekrar başlamaması için ailelerin bu konuda hassas bir yaklaşıma sahip olması en önemli kriterdir. 

 

Instagram Story Arka Plan Rengi Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu