Kripto Para

Kripto Çöküşü

Kripto çöküşü

 

Kripto çöküşü para piyasaları, popüler bir tokenin değerinin %99’unu kaybederek sözde “stablecoin”i de beraberinde sürüklemesinin ardından sallanıyor.

Terra Luna tokeni geçen ay 118$’dan (96 £) Perşembe günü 0.09$’a düştü.

Çöküşün, normalde stabil olan bağlantılı bir token TerraUSD üzerinde zincirleme etkisi oldu.

Ve korkmuş yatırımcılar şimdi büyük kripto para birimlerinden çekiliyor ve piyasaların düşmesine neden oluyor.

Stabilcoinlerin arkasındaki şirketler, örneğin bir jeton 1 dolara eşit olan ABD doları gibi varlıklarla paritede kalmalarını sağlamaya çalışıyor.

Ancak Perşembe günü TerraUSD ticaret web sitesi Coin Market Cap’e göre 0,4 dolara düştü.

En popüler stablecoin olan Tether de ABD doları sabitlemesinden düştü – tüm zamanların en düşük seviyesi 0,95 dolara.

kripto çöküşü
kripto çöküşü

‘Panikler’

“Kriptocrash” terimi, Twitter ve Google Arama’da trend oldu.

Ve tüm kripto para birimlerinin birleşik piyasa değerinin şu anda Kasım değerinin yaklaşık üçte biri olan 1,12 trilyon dolar olduğu ve bu kaybın %35’inden fazlasının bu hafta geldiği bildiriliyor.

Bir Bitcoin şu anda yaklaşık 27.000 $ değerinde, Aralık 2020’den bu yana en düşük değeri ve geçen yılın sonlarında yaklaşık 70.000 $’lık yüksek bir seviyeden aşağı.

Değer olarak en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, 24 saat içinde değerinin %20’sini kaybetti.

Ekonomist Frances Coppola, “TerraUSD’nin çöküşü, büyük finans kurumlarının büyük miktarda varlıkları satması ve diğer herkesin paralarını olabildiğince çabuk çekmeye çalışmasıyla, eskiden ‘panikler’ dediğimiz şeyi başlattı” dedi.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

TerraUSD ve Terra Luna’nın arkasındaki şirket, Cuma günü Terraform Labs, blok zincirinde ticareti durdurmak için benzeri görülmemiş ve tartışmalı bir adım attı.

Şirket, hareketin “onu yeniden yapılandırmak için bir plan bulmasına” izin vermek için gerekli olduğunu tweetledi.

Daha önce, Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon, Twitter’da şunları yazdı: “Son 72 saatin hepiniz için son derece zor olduğunu anlıyorum – bu krizi atlatmak için her birinizle birlikte çalışmaya kararlıyım ve bunu yapacağız. bundan çıkış yolumuzu inşa edin.”

Daha fazla token oluşturarak Terra Luna’yı destekleme planı ana hatlarıyla belirtilmişti – ancak büyük meblağları kaybeden birçok Twitter kullanıcısı şirketten yardım istiyor.

Bu arada, şirketin yatırımcıların sorunları konuşmak için bir araya geldiği bir platform olan Discord sunucusu, “yeni insanların içeri girip korku, belirsizlik, şüphe ve yanlış bilgi yayamaması için kilitlendiğini” belirten bir bildiri yayınladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu