Haberler

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı ilk olarak sosyal medya ve oyun ile kendini gösterip online alışveriş ve diğer online uygulamalarda takıntılı olarak vakit geçirilmesi ve bu duruma bağlı olarak kişinin kendini tamamen sosyal hayat içerisinden soyutlama durumudur. Modern çağ da yaygın olan problemlerden biri olan teknoloji bağımlılığı özellikle de çocuklar arasında hızlı bir şekilde yayılım göstermektedir. Ebeveyn ve de eğitimciler açısından bu durumun belirtileri ve mücadele etme yöntemlerinin hayati önemi bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde teknolojinin kullanılması, çocukların gelişim durumlarında dengeli bir rol oynamaktadır.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir

Teknoloji bağımlılığı durumu akıllı telefonun da ortaya çıkması ile beraber kişiler sosyal medya hesaplarında, oyunlarda, online alışveriş sitelerinde ve de uygulamalar içerisinde bilinçsiz bir şekilde kontrolsüz ve de takıntılı olarak zaman harcama durumlarıdır. Bu zaman harcama durumları aynı zamanda kişileri sosyal hayat içerisinden de soyutlamaktadır.

Teknoloji bağımlılığı akıllı telefonların hayatımıza yaygınlaşması ile hız kazanmıştır. Bireyler çevrimiçi olduklarında beyinlerinde nörolojik değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler çerçevesinde teknoloji bağımlılığı davranışsal bağımlılık içerisinde incelenmektedir.

Teknoloji bağımlılığı, çocukların gelişim dönemlerine zarar vermemesi açısından profesyonel bir destek alınıp gelişim süreçlerinde dengeli olan bir role sahip olmaları gerekmektedir.

Teknoloji Bağımlılığının Zararları

Teknoloji bağımlılığı kişilerin ruhsal ve fiziksel sağlığı üzerinde ciddi zararları bulunmaktadır. Teknoloji bağımlılığının zararları;

 1. Bireylerin ruh hallerinde değişiklik göstermesi,
 2. Zihinsel sağlık durumunun kötü olması,
 3. Fiziksel sağlıkta bozulmalar,
 4. Bilgi işlenmesi ve problem çözme konularında sorun yaşanması,
 5. Uyku sorunları görülmesi,
 6. Sosyal etkileşim durumunda ve sosyal becerilerde yaşanan gerileme durumları,
 7. İş yerlerinde ve okullarda kişiler arasında ilişkilerde sorun yaşanma durumu

Ekran karşısında fazla bir zamanın geçirilmesi nörolojik olarak beyin içerisine diğer kimyasal olan bağımlılık gibi etki bırakmaktadır. Beyin içerisinde dopamin gibi beyni iyi hissettiren hormonlar salınmaktadır. Aynı etki durumunun sürekli olarak yaşamaları açısından ise daha fazla uyarana ihtiyaç duymaya başlarlar.

Ekran karşısında gerektiğinden fazla zamanın harcanması depresyon ya da anksiyete gibi psikolojik olarak sağlık sorunlarının gelişmesinde risk artışına sebebiyet vermektedir. Ayrıca ekran karşısında fazla zaman geçirilmesi beyin içerisinde değişiklik oluşturarak, çocuklarda beyin gelişim durumlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri

Teknoloji bağımlılığı belirtileri arasında genel olarak zamanın nasıl geçmiş olduğunun fark edilmemesi, agresif davranışların gözlenmesi ve sosyal hayattan tamamen soyutlanmak gibi durumlar bulunmaktadır.

Genel anlamda teknoloji bağımlılığı belirtileri arasında;

 • Çevrimiçi olarak geçirilen zamanın nasıl geçtiğinin farkında olunmaması
 • Çevrimiçi olunmadığında öfkeli ya da sinirli olunması
 • İş ya da okul içerisinde bulunulan zamanın internet ortamında tüketilmesi
 • Çevrimiçi olurken coşkulu hissedilmesi
 • Sosyal hayat içerisinden soyutlanma durumu
 • Gün içinde sürekli olarak akıllı cihazların kontrol edilmesi
 • Sevdiklerinin yanında vakit geçirmek yerine çevrimiçi olmanın tercih edilmesi
 • İnternetin hem sığınak hem de kaçış alanı olarak görülmesi
 • Çevrimiçi olarak geçirilen süre hakkında yalan söylenmesi
 • Aşırı internet kullanmadan öncesinde sevilen şeylerle ilgilenmek istenmemesi
 • Çevrimiçi faaliyetlere fazla miktarda para harcanması
 • Çevrimiçi olarak geçirilen zamanın kontrol edilmemesi, söz konusu bulunan sürenin azaltılması ya da çevrimiçi olmayı bırakma çabalarında başarısız olunması yer almaktadır.

Yazılım Çeşitleri hakkında detaylı bir yazı paylaştık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu