Teknoloji

Teknoloji Devi Şirketlerin Sahipleri 2022’de 400 Milyar Dolar Kaybetti

2022 yılı geride kalırken, teknoloji dünyası için zorlu bir sene olmasıyla hafızalara kazındı. Teknoloji şirketlerinin liderleri de 2022’de ciddi oranda zorluklar yaşadı. Önde gelen teknoloji firmalarının kurucu veya yöneticileri yıl boyunca servetlerinden 400 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Dünyanın en zengin teknoloji şirketi yöneticilerinden altısı, yıl başından bu yana servetlerinden 400 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. Teknoloji şirketi sahiplerinin yaşadığı bu kayıp miktarı Norveç’in yıllık gelirine tekabül ediyor.

2022’de Teknoloji Şirketlerine Darbe

Önceki yıllarda teknoloji şirketlerinin hızlı büyüme kaydettiği sürecin sonunda ünlü milyarderler listesi sürekli değişti. Teknoloji şirketi sahiplerinin adını geniş kitlelere duyurduğu bu dönemde pek çok firmanın hisse senetleri yüksek fiyatlara ulaştı. 2022 yılında teknoloji sektörü başta olmak üzere tedarik zinciri sorunları, yüksek enflasyon ve yüksek faiz dönemi şirketlerin değer kaybetmesine yol açtı.

Pandemi döneminde teknoloji şirketlerine pompalanan yatırımlar ve artan tüketici talepleri sonucunda Apple ile Microsoft gibi dev teknoloji şirketlerinin değeri 2 trilyon dolar seviyesini bulmuştu. Örneğin Tesla bir otomobil şirketi olmasına rağmen yüksek hisse senedi değerine ulaşmasıyla öne çıkmıştı. Yılın sonuna gelindiğinde ise hisse senetlerindeki bu görünüm değişti ve kayıplar hesaplandığında dudak uçuklatan rakamlar ortaya çıktı.

Norveç’in Milli Geliri Kadar Kayıp

norvecin milli geliri kadar kayip

Bloomberg Billionaire Index verilerine göre Tesla CEO’su Elon Musk, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Meta’dan Mark Zuckerberg, Amazon’dan Jeff Bezos ve Alphabet’ten Larry Page ve Sergey Brin 6’lısının yaşadığı toplam kayıp miktarı dudak uçuklattı. Bu milyarder yönetici ve kurucular, 2022 yıl başından bu yana servetlerinden toplamda 427 milyar dolar kaybetti. Bu miktar, yaklaşık olarak Norveç’in milli gelirine tekabül ediyor. Türkiye’nin milli gelirinin neredeyse yarısına ulaşan bu miktar Yunanistan’ın gelirini ikiye katlıyor.

Elon Musk Kayıp Rekoru Kırdı

Endekse göre Elon Musk kişisel servetinde 140 milyar doları aşan bir kayıp yaşadı. Tesla, SpaceX ve Twitter ile tanınan Musk, teknoloji şirketlerini vuran piyasa darbesiyle birlikte dünyanın en zengin unvanını kaybetti. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’tan Fransız milyarder Bernard Arnault’a geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu