Haberler

Teknoloji Endüstrisi Rusya’nın Ukrayna’yı İşgaline Nasıl Tepki Veriyor?

Teknoloji Endüstrisi Rusya’nın Ukrayna’yı İşgaline Nasıl Tepki Veriyor?

Teknoloji Endüstrisi Rusya’nın Ukrayna’yı İşgaline 24 Şubat, Rusya, sınırlarında aylarca süren silahlı kuvvetlerin ardından sınırdaki Ukrayna’yı işgal etti.

Saldırı, karadan, denizden ve havadan yapılan saldırılarla Ukrayna federal hükümet birimlerini hedef alan siber saldırılarla başladı. Ukrayna’daki haber elektrik prizleri ayrıca, Ukrayna federal hükümetinin Moskova’ya “açık bir şekilde bağlı” olduğunu belirttiği siber saldırıların neden olduğu elektrik kesintilerini bildiriyor.

İstilaya ABD, Avrupa Birliği ve NATO müttefiklerinden sert tepkiler, Rusya’ya karşı garanti edilen geniş, olağanüstü parasal ve diplomatik yaptırımlar ve bölge genelinde örgütlenme, ticaret ve finansmanı etkileme olasılığı en yüksek olan onaylar ile danışıldı.
İstilanın etkileri, aynı zamanda, şüphesiz, sadece binlerce startup ve daha büyük teknoloji firmalarını değil, aynı zamanda dünyanın en büyük modern teknoloji markalarından bazıları için araştırma ve geliştirme işyerlerini içeren Ukrayna’nın daha büyük teknoloji ekosisteminde de gerçekten hissediliyor.

Önümüzdeki birkaç saat ve gün içinde sahadaki durum hızla değişeceğinden, TechCrunch kesinlikle haberlerin yanı sıra sorunun teknoloji ve aynı zamanda yeni kurulan topluluk genelinde nasıl ortaya çıktığına dair analizler getirmeye devam edecek.
Önemli bir teknoloji şirketinde, çalışanlarının güvenliği için işin adını vermememizi isteyen bir süpervizör, her bir personelini Ukrayna’da nasıl bırakacağımızı belirleme sürecinde olduğunu bize doğruladı. Senaryoya, tüm hava sahasının şu anda sınırların dışında olduğu ve toplu taşımanın esas olarak faaliyet dışı olduğu gerçeğiyle müdahale ediliyor. Mevcut strateji, personelin sınırdan Macaristan veya Polonya’ya nasıl götürüleceğini bulmaktır.

Senaryo aynı şekilde Ukrayna’daki yeni başlayanlar için önemli finansal etkiler yaratacak.

PDF, e-posta ve diğer çeşitli üretkenlik cihazları yapan firma olan Readdle, Ukrayna’dan çok daha iyi bilinen önyüklemeli girişimler arasında yer alıyor. Güneydeki Odessa kentinden, firmanın ana temsilcisi ve sorumlu direktörü Denys Zhadanov, şu anda ele alınması gereken çok sayıda acil durum olduğunu iddia ederek bu hikaye için bir telefon görüşmesini iptal etti. Ancak TechCrunch ile sms mesajıyla konuştu.

“Aslında bir süre önce hizmet bağlantı planları yaptık ve şu anda bunları uyguluyoruz” dedi. “Readdle’daki tüm Readdle hizmetleri ve ürünleri çalışır durumda ve şu anda [üstlenilen] grup için herhangi bir deşarj yok.”

Zhadanov, Readdle’ın 11 ülkede kullanılan insanlarla uluslararası bir firma haline geldiğini akılda tuttu. Grubun “büyük bir parçasının” hala Ukrayna’da bulunduğunu iddia etti.

“Ukrayna en iyi mühendislere, geliştiricilere ve diğer teknoloji uzmanlarına ev sahipliği yapıyor” diye ekledi. “Birkaç teknoloji CEO’sunun aslında Ukrayna’da kalmak için bilinçli bir seçim yaptığını biliyorum. Birçoğu bölgeye ve bireylerine yardım etmek için bağışta bulunmanın yanı sıra yardım ediyor.”

teknoloji endüstrisi rusya'nın ukrayna'yı i̇şgaline

Ukrayna’da, sonuçları gerçekten hisseden çok daha fazla yerli şirket var (ve eğer çok istekliyseniz doğum desteği). Bunlar arasında bir kablosuz ev güvenlik şirketi olan Ajax; AI tabanlı dilbilgisi ve ayrıca Grammarly motoru oluşturma; yüz değiştirme uygulaması Reface; evcil köpek video kamera sistemi Petcube; People AI, satış ve ayrıca reklam zekası başlangıcı; ve ayrıca dil öğretmeni pazarı Preply. Bu firmalar aslında dünyanın en büyük VC’lerinden birkaçından finansman sağladı ve ayrıca bir endişe, bu ilişkilerin en son gelişmelerden kesinlikle etkilenip etkilenmeyeceğidir.

Mac yazılımlarının yanı sıra yardımcı programları da oluşturan yazılım programı ikametgahı MacPaw, bir blog yazısında, merkezinin Kiev’de kalmasına rağmen tesislerinin Amazon.com Web Sağlayıcılarında barındırıldığını ve ayrıca fiziksel olarak Ukrayna’nın ötesinde bulunduğunu iddia etti. Yerleşim yerlerindeki işlemcisi Paddle, Birleşik Krallık’ta bulunuyor ve aynı zamanda bireyleri için “kesinlikle hiçbir şeyin değişmeyeceğine” hazırlanıyor. MacPaw, TechCrunch’a gönderdiği bir e-postada, “Şu anda güçlü, birleşik ve Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak dürüstlüğünü savunmaya hazırız” dedi.

Ukrayna’da var olan bir işletme, TechCrunch’a belge üzerinde konuşmayı azaltarak, sahada hızla değişen duruma işaret etti.

Girişimlere ek olarak, içerikten reklam satışına kadar çok daha fazla yerelleştirilmiş hizmetler sağlayan ekiplerin yanı sıra hem ülke dışında Ar-Ge prosedürleri olan daha büyük teknoloji işletmeleri var.

Google’ın YouTube’u veya ByteDance’in TikTok’u gibi tüketiciye yönelik sistemlere sahip olanlar için soru, kesinlikle bunların nasıl kullanıldığı veya yanlış kullanıldığı veya diğer yandan sansürle ve şirketlerin bu türle nasıl başa çıktığı olacaktır. web trafiği. Bunun üzerine genel olarak hizmetler sorunudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu