Teknoloji

Telefon Ekranı Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefon Ekranı Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefon Ekranı Televizyona Nasıl Bağlanır? Paylaşım, tatil fotoğrafı slayt gösterileri ve akış çevresinde dönen bir dünya, ufak telefon ekranlarıyla sınırlı kalmamalıdır.

Neyse ki, teknoloji süratle büyüdü ve bundan sonra telefon ekranları bir HDTV ekranında görüntülenebiliyor. Cihazınızı TV’nize bağlamak amacıyla birkaç alternatif vardır. Android ve Apple telefonların, öneme alınması gereken değişik bağlantı ihtiyaçları vardır.

 

Android Ekran Yansıtma

Android aygıtınızı TV’nize yansıtmak amacıyla kablolu ya da kablosuz bağlantı kullanabilmeniz mümkün .

Bazı kablolu bağlantılar, aygıtlarınızın mobil yüksek tanımlı bağlantı (MHL) uyumlu olmasına bağlıdır. MHL uyumlu aygıtlarınız varsa, ekran yansıtma amacıyla Android telefonunuzu bir MHL kablosuyla TV’nize bağlamanız yeterli olacaktır . Samsung, mobil aygıtları için birkaç sene evvelce MHL kablosunu kullanmayı bıraktı.

Mobil aygıtınıza bağlı olarak mini HDMI ya da mikro HDMI kablosu da kullanabilmeniz mümkün. Kablo satın almadan evvelce daima aygıtınızın uyumluluğunu denetleyin.

telefon ekranı televizyona nasıl bağlanır?

Miracast

Çoğu yeni Android destekli aygıt , standart bir kablosuz ekran paylaşım alternatifi olarak Miracast ile donatılmıştır. Miracast, aygıt ekranlarını bir TV’de paylaşmak amacıyla özel olarak geliştirilmiş ve HDMI kablosu ihtiyacını ortadan kaldıran bir kablosuz ekran standardıdır. Cihazlarınızın Miracast’ı destekleyip desteklemediğini görmek amacıyla bu Wi-Fi Alliance resmi Miracast listesine göz atın . Miracast destekli aygıtların direkt olarak eşleştirilmesi, Wi-Fi ya da yönlendirici bağlantısı gerektirmez.

Bazı TV’lerde yerleşik olarak Miracast ya da diğer bir ekran paylaşım teknolojisi bulunmaz. Bu durumlarda, bir kablosuz ekran alıcısı ( kablosuz ekran bağdaştırıcısı olarak da adlandırılır) satın almayı düşünmeniz lazım olur .

ScreenBeam Mini2 , yerleşik Miracast teknolojisine sahip bir kablosuz ekran bağdaştırıcısıdır. Bu aygıt, bir program indirmenizi, bir hesaba kaydolmanızı ve kredi kartı bilgilerinizi vermenizi gerektiren diğer alıcıların aksine, “tak ve çalıştır” kolayliğini sunar. Bunun yerine aygıtı prize takmanız yeterli olacaktır ve bağlanırsınız.

Apple Ekran Yansıtma

Apple aygıtları, tipik olarak, sadece diğer Apple aygıtlarıyla uyumlu olacak şekilde geliştirilmiştir. Bununla birlikte, Apple aygıtınıza kablolu bir bağlantı kullanmak da mümkündür. Bunun gibi kolay bir Lightning dijital AV adaptörü, TV’nize bağlanmak amacıyla bir HDMI kablosu kullanır ve ekranınızı yansıtmanıza imkan tanır.

Apple iPhone’lar ve iPad’ler, yansıtmayı kablosuz olarak görüntülemek amacıyla AirPlay’i kullanır. Cihazınızın ekranını yansıtmanın en kolay yolu bir Apple TV kullanmaktır. Apple TV’niz kurulduktan sonra, ekran yansıtma, Kontrol Merkezi’ndeki ekran yansıtma simgesini seçip Apple TV’yi seçmek kadar kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu