Yazılım

Telefona Bulaşan Reklam Virüs Nasıl Temizlenir? 

İstenmeyen reklamları ile karşılaşmak herkes için can sıkıcıdır. Günümüzde telefon kullanmayan kişilerin sayısı oldukça azalmıştır. Önemli görüşmeler, sosyal medya ya da eğlenceli oyunlar telefonlar üzerinden oynanır. Bu durum günün çok büyük bir kısmını telefonda geçirmeye yol açar.

 

Telefonunuzu kullanırken verimi düşüren bazı etkenler bulunur. Bunların arasında ise reklam virüsleri gelir. Reklam virüsleri siz müdahale etmemiş olmanıza rağmen karşınıza sürekli reklamlar çıkmasının nedenidir. Oldukça can sıkıcı olan bu problem telefon kullanımını yavaşlatır hatta bazen durdurur. 

telefona bulaşan reklam virüsünü uygulamayı silerek temizlemek
telefona bulaşan reklam virüsünü uygulamayı silerek temizlemek

Telefonda yer alan ve dosyalara zarar veren yazılımlara virüs adı verilir. Kötü niyetli yazılımcılar tarafından hayata geçirilen virüsler telefon kullanım verimini düşürür. Virüsler yalnızca telefonunuzu yavaşlatmaz bunun yanı sıra bilgilerinizin bir başkasıyla paylaşılmasına da neden olabilir. Reklam virüsü da dahil olmak üzere virüsleri ortadan kaldırmak için izlenmesi gereken bazı yollar bulunur. Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız reklam virüsü ile karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. 

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Düzeltilir? Sorununuzun Çözümü burada

Android işletim sistemi kendinden korumalı bir sistem değildir. Bunun yanı sıra internet üzerinden dosya indirmeye de olanak tanır. İnternet üzerinden kaynağını bilmediğiniz dosyaları indirmek reklam virüslerinin nedenlerinden biridir.

 

Özellikle Android telefonları hedef alan virüsler bilgileri çalma amaçlı yazılmış olabilir. Telefona durduk yere reklam gelmesi gibi problemleri beraberinde getiren virüsler zararlı internet sitelerinden bulaşır. İnternetten indirdiğiniz APK dosyalardan telefonunuza reklam virüsü bulaşmasına neden olabilir. Eğer hileli oyun ya da korsan uygulama gibi dosyaları indiriyorsanız virüs bulaşma ihtimali çok yüksek olacaktır. Telefona bulaşan reklam virüsünün sebebi ne olursa olsun temizlemek için izlenebilecek bazı yollar bulunur. 

 

Telefona bulaşan reklam virüs nasıl temizlenir sorusuna verilebilecek yanıtların arasında uygulamayı kaldırmak bulunur. Eğer bir uygulama indirdikten hemen sonra telefonunuza virüs bulaştıysa bu durumun sebebi indirdiğiniz uygulamadır. Uygulamayı silmek problemin giderilmesi konusunda etkili olabilir. Bazı durumlarda uygulamayı silseniz bile problem devam edecektir. Problem devam ediyorsa yapılması gereken bazı işlemler bulunur.

 

Telefona Bulaşan Reklam Virüsünü Uygulamayı Silerek Temizlemek

Telefona bulaşan reklam virüsünü kaldırmanın ilk yolu uygulamayı silmektir. Bu yöntemi izlemek için hangi uygulama sebebiyle telefona virüs bulaştığını biliyor olmanız gerekir. Telefona bulaşan reklam virüsünü uygulamayı silerek temizlemek için;

  • Ayarlar uygulamasını açın,
  • Yüklük uygulama ayarlarını bulun,
  • Kullandığınız tarayıcının üstüne dokunun,
  • Ön belleği temizleyin,
  • Uygulamaya dair bütün verileri temizleyin,
  • Güncellemeleri kaldırın.

 

Bu yolu izlediğiniz takdirde tarayıcınız telefonunuzu ilk aldığınız hale döner. Bu durumdan sonra genellikle reklam virüsü de gitmiş olur. Eğer hangi uygulama sebebiyle reklam virüsü yaşadığınızı biliyorsanız bu yöntem reklam virüsünü ortadan kaldırmak için yeterlidir.

Discord Sunucu Şablonları Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı yazımız.

Son İndirdiğiniz Uygulamaları Kaldırarak Virüs Temizlemek

Bir uygulamayı indirdikten sonra telefonunuza reklam virüsü bulaştıysa bu durumun sebebi indirdiğiniz son uygulamadır. Bunun için uygulamayı silmek virüsün temizlenmesi konusunda yeterli olabilir. Bazı durumlarda uygulamayı silmiş olmanıza rağmen reklam virüsü devam eder. Bu durumda yapmanız gereken son indirdiğiniz uygulamaları kaldırmak olmalıdır.

 

Son indirdiğiniz uygulamaları kaldırarak virüs temizlemek sorunun tarayıcınızdan kaynaklanmadığı durumlarda izleyebileceğiniz bir yöntemdir. Telefonunuzda bulunan herhangi bir uygulama sebebiyle virüs yaşıyorsanız ve uygulamayı tespit edemiyorsanız bu yöntemi izlemeniz önerilir. Öncelikle Android cihazında yüklü uygulamalara göz atmalısınız. Eğer gözünüze çarpan ve şüpheli gözüken bir uygulama bulunuyorsa bunu kaldırmayı denemelisiniz. Şüpheli olan uygulamaları kaldırarak virüsün gidip gitmediğine dair tespitte bulunabilirsiniz. 

 

Play Protect Kullanmak

Virüs kötü yazılımcılar tarafından tasarlanan ve bilgilerinizi çalmayı amaçlayan kötü niyetli yazılımlardır. Yalnızca telefonlara değil bilgisayar ve tabletlere de virüs bulaşabilir. Telefon kullanımının her geçen gün daha yoğun hale geldiği günümüzde virüsler ile karşılaşmak da sık görülen bir problem haline gelmiştir.

 

Telefonunuza reklam virüsü bulaştırmamak için kullandığınız ve indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmelisiniz. Android işletim sistemine sahip telefonlar yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmadıkları için her uygulamayı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamalar hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak reklam virüsleri ile karşılaşmaya yol açabilir. 

 

Reklam virüsleri ile karşılaştıktan sonra buna sebep olabilecek uygulamaları telefonunuzdan silmeli ve tekrar indirmemelisiniz. Virüsün hangi uygulama dolayısıyla bulaştığını anlarsanız uygulamayı kaldırdıktan sonra problem ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda uygulamayı kaldırmış olsanız bile reklam virüsü devam edebilir. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar hangi uygulama sebebiyle reklam virüsü problemi yaşadığını tespit etmekte zorlanır. Bu gibi problemler yaşıyorsanız yapmanız gereken önleyici bir uygulama kullanmaktır.

 

Play Protect adı verilen bu uygulama reklam virüslerini engellemek için geliştirilmiş bir güvenlik uygulamasıdır. Bütün Android telefonları yüklü olarak gelir fakat aktif hale getirilmesi için etkinleştirilmesi gerekir. Telefonunuzda olan bu uygulama uygulama ve oyunları tarayarak telefonunuzu risklere karşı koruma altına alır. Meydana gelen riskler için uyarı gönderir. Bu sayede hangi uygulamaların riskli olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Play Protect kullanmak için;

  • Google Play Store’u açın,
  • Sağ üstte bulunan profilinizi tıklayın,
  • Açılan menüde yer alan Play Protect seçeneğini tıklayın,
  • Aktifleştirme butonunu gerekli izinleri vererek çalıştırın.

Bu yöntemi izlediğinizde tarama yapılacaktır. Yapılan tarama sonrası telefonunuzda hangi uygulamalar sebebiyle virüs olduğu görülecektir. Tarama sonucu çıkan zararlı uygulamaları silmek telefonunuzda istenmeyen reklamları engellemenizi sağlar.

 

Anti-Virüs Yazılımları Kullanmak

Telefonunuzun koruma altında olmasını sağlamak pek çok açıdan önemlidir. Günümüzde en önemli konuşmalar ve en gizli bilgiler bile telefonda tutulmaktadır. Bu durum telefonunuzun reklam virüsleri ile karşılaşmasının ciddi bir problem olmasına yol açar.

 

Reklam virüslerini gidermek için izlenebilecek bir diğer yöntemi ise anti virüs yazılımları kullanmak olarak bilinir. Bunun için Google Play Store üzerinden ücretsiz anti virüs yazılımları indirebilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamayı aktif hale getirdiğinizde telefonunuz kötü niyetli yazılımcılar tarafından geliştirilen virüslere karşı koruma altına alınır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu