Yazılım

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Düzeltilir?

Telefonda sürekli reklam çıkıyor problemine yaşamanın birden fazla sebebi bulunur. Bu problem özellikle Android işletim sistemli telefonlarda görülür. Telefonunuzda sürekli reklam ile karşılaşıyor olmanızın sebebi reklam virüsüdür. Oldukça sinir bozucu olan reklam virüsü çeşitli sebepler dolayısıyla telefonunuzu ele geçirebilir. Telefonda sürekli reklam çıkmasına yol açar reklam verirse çözülmesi kolay bir problemdir.

 

Cep Telefonu Reklam Virüsü Nedir?

Siz herhangi bir işlem yapmamış olmanıza rağmen sürekli reklam çıkıyorsa bu duruma cep telefonu reklam virüsü adı verilir. Apple markası tarafından üretilen iOS işletim sistemli telefonlar reklam virüsüne karşı korumalıdır. Koruma Android işletim sistemli cep telefonları için geçerli değildir. Kullanıcılar kendi yöntemleriyle telefonlarını korumaya çalışsalar da bu durum her zaman yeterli olmayabilir. Doğru tedbirler alınarak reklam virüsü bulaşma riski minimize edilebilir. Meydana gelen cep telefonu reklam virüsü problemini ortadan kaldırmak için izlenecek çeşitli yollar bulunur. Telefon kullanımını verimsiz hale getirir. Mümkün olan en kısa süre içerisinde çözülmesi gereken bir problem olarak değerlendirilir. 

iPhone Emoji Kopyalama Nedir? Nasıl Yapılır? 

Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl ve Nereden Bulaşır?

Cep telefon kullanımı her geçen gün daha yaygın hale gelir. Önemli resmi yazışmalar ve konuşmalar bile cep telefonu üzerinden gerçekleşir. Bu durum cep telefonu ile ilgili meydana gelen problemlerin can sıkıcı olmasına yol açar. Telefonunuzu kullanmanıza engel olabilecek kadar ciddi bir problem haline gelen reklam virüsü ortadan kaldırılması gereken bir problemdir.

 

Cep telefonu reklam virüsü nasıl ve nereden bulaşır sorusuna Google Play Store’dan yüklenmeyen uygulamalardan bulaştığına dair yanıt verilebilir. Android işletim sistemine sahip cihazlar uygulama indirmek için Google Play Store kullanmalıdır. Google Play Store harici, internet üzerinden indirilen APK dosyalar virüs bulaştırabilir. Telefonunuza sık sık güvenilmeyen bağlantılardan uygulama yüklüyorsanız reklam virüsü ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. 

Telefona Bulaşan Reklam Virüs Nasıl Temizlenir?  Virüs problemi yaşıyorsanız hepsini sizler için hazırladık

Cep telefonu reklam virüsü Google Play Store üzerinden indirdiğiniz uygulamalardan da bulaşabilir. İndirdiğiniz bir uygulamanın telefona bulaşan fakat pasif konumda olan virüsü aktif etmesi muhtemeldir. Böyle bir virüs uygulamayı açtığınız anda telefonun arka planında çalışır ve telefonu yavaşlatır.

 

Telefonuma Reklam Virüsü Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Telefon kullanımı herkes için önemlidir ve hiç kimse telefonunu yavaşlatacak problemler yaşamak istemez. Bir oyun oynarken ya da uygulamayı kullanırken reklamlarla karşılaşmak herkes için can sıkıcı bir durumdur. Reklamlar ile karşılaştığınızda reklam bitene dek beklemeniz gerekir ve bu durum telefon kullanımını durdurur. Bu etkenler hiç kimsenin reklamlar ile karşılaşmak istememesine yol açar.

 

Bazı uygulamalar zorunlu olarak reklam izlemenize neden olur. Uygulama içerisinde gösterilen reklamları önlem almak söz konusu olamaz. Bazı durumlarda ise herhangi bir uygulamayı kullanmıyor olsanız bile reklamlarla karşılaşırsınız. Bu durum reklam virüsü ile karşılaştığınızı gösterir. 

 

Tıklamadığınız halde önünüze gelen ve sürekli aktif olan reklamlar cep telefonunuza reklam virüsü bulaştığını gösterir. Dolayısıyla telefonuma reklam virüsü bulaştığını nasıl anlarım sorusuna verilecek yanıt oldukça basittir. Siz müdahale etmediğiniz halde karşınıza reklamlar çıkıyorsa bu durum virüs ile karşı karşıya kaldığınızı gösterir. 

 

Son zamanlarda internet üzerinden bir uygulama yüklediyseniz ve sonrasında reklamlarla karşılaşmaya başladıysanız uygulama virüs bulaştırmış olabilir. Çoğu kullanıcı bu gibi bir durumda uygulamayı silerek problemin gideceğini düşünür. Bazı durumlarda uygulamayı kaldırmak virüsün ortadan kalkması için yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise bu gibi bir önlem yeterli değildir, daha farklı yollar izlemek gerekir.

 

Reklam Virüsü Temizliği Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemli telefonlar reklam virüsü ile karşılaşma ihtimali yüksek olan telefonlardır. Zararlı bir uygulama indirdiğiniz takdirde reklam virüsü ile karşılaşma ihtimaliniz yükselecektir. Şüphelendiğiniz bir program varsa yapmanız gereken ilk iş programı silmek olmalıdır. Programı silmiş olmamıza rağmen devam eden reklam virüsü için farklı yollar izlemeniz gerekir. 

 

Anti virüs programları telefon ve akıllı cihaz kullanımının yaygın hale geldiği günden beri en önemli programlar arasında gelir. Akıllı cihazları virüs girmesine engel olan bu programlar koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle bilgisayarlar için kullanılan anti virüs programları telefonlar içinde işlevsel bir kullanım sunar. 

 

Reklam virüsü temizliği nasıl yapılır sorusuna verilmesi gereken yanıtların arasında anti virüs programları kullanmak bulunur. Telefonunuzu temizlemek ve daha rahat bir kullanıma sahip hale gelmek için tercih edebileceğiniz programlar arasında;

  • Avast AntiVirüs- Scan& Remove Virüs, Cleaner,
  • AVG Anti Virüs Free & Mobile Security, Photo Vault,
  • Kaspersky Mobile Anti virüs: AppLock & Web Security gibi programlar bulunur. 

 

Google Play Store üzerinden ulaşabileceğiniz bu programlar kolay bir şekilde kurulur ve kullanılır. Programların temel amacı telefonunuzda bulunan virüsleri temizlemektir. Program aracılığıyla temizlik gerçekleştirdiğiniz takdirde yaşadığınız problem tamamen son bulacaktır. 

 

Reklam virüsleri ile karşılaşmak pek çok açıdan rahatsız edicidir. Telefonunuzu aktif bir şekilde kullanmanıza engel olur. Özellikle eski sürüm bir telefon kullanıyorsanız reklamlar telefonun yavaşlamasına yol açar. Uygulamalara geç erişmek ya da yaptığınız işlemlerin saniyeler sonra gerçekleştiğini görmek telefonunuzun yavaş olduğunu gösterir. Yavaşlığın sebebi olabilecek uzun bir liste bulunur. Listenin başında ise istemeden açılan reklamlar gelir. 

 

Çeşitli geliştiriciler tarafından hayata geçirilen reklamlar sürekli karşınıza çıktığında can sıkıcı olabilir. Normal şartlarda siz müdahale etmeden ya da herhangi bir uygulamayı açmadan reklam açılmaması gerekir. Müdahaleleriniz dışında reklam ile karşılaşıyorsanız bu durum reklam virüsü ile karşılaştığınızı gösterir. Telefon kullanımını daha verimli hale getirmek için reklam virüsü gibi istenmeyen problemleri ortadan kaldırmak önemlidir. Virüs ortadan kalktığında reklamlar gitmiş olur ve bu durum  telefon kullanım hızınızı arttırır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu