Teknoloji

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor Ne Yapmalıyım?

telefonum yavaş şarj oluyor ne yapmalıyım

Özellikle son yıllarda herkes tarafından kullanılan akıllı telefonlarda ortaya çıkan problemlerden bir tanesi yavaş şarj olmadır ve bu durum karşısında telefonum yavaş şarj oluyor ne yapmalıyım sorusu ortaya çıkar. Telefonun yavaş şarj olması sonucunda ilk yapılan bir teknik servise gitmektir. Ancak bazı basit arızaların sonucunda ana kartın üzerinde bulunan çeşitli entegrelerin değişmesi ve kullanıcıların yüksek ücretler ödemeleri söz konusu olur. Bu durum karşısında basit bir şekilde yapılabilecek çözümler bulunur. Basit çözümler sayesinde ekstra maliyetlerin ortadan kaldırılması mümkündür.

Şarj Kablosunun Değiştirilmesi

Özellikle telefonun yavaş şarj olması konusunda sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisi şarj kablolarının yeterli gücü sağlayamaması durumudur. Akıllı telefonlar ile birlikte gelen şarj kabloları kullanılıyor olsa dahi arızalandıklarında yenileri alınırken sahte şarj aletlerinin tercih edilmemesi büyük önem arz eder. Sahte şarj cihazlarının kullanılması sonucunda telefonun zarar vermesi hatta yangın olasılığının artması gibi problemler ile karşılaşılabilir. Bu durumda orijinal bir şarj aleti alınması sonucunda tekrar telefonun hızlı şarj olması mümkündür.

Şarj Adaptörünün Değiştirilmesi

Telefonun yavaş şarj olması sebeplerinden birisi ise şarj adaptörünü artık yeterli gelmiyor olmasıdır. Aynı zamanda kullanılan şarj adaptörlerinin orijinal olmaması da yavaş şarj olmasının nedenleri arasında yer alır. Yan sanayi şarj adaptörü kullanılması sonucunda yeterli gücün alınmaması ve telefonun zarar görmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle orijinal bir şarj adaptörü alınması ve kablonun adaptöre uygun bir şekilde takıldığından emin olunması gereklidir.

Şarj Soketinin Temizlenmesi

Telefonum yavaş şarj oluyor ne yapmalıyım konusunda basit bir şekilde yapılabilecek yöntemlerden birisi ise şarj soketlerinde zamanla oluşan toz ve kirlerin temizlenmesidir. Kürdan yardımıyla hassas bir şekilde şarj soketinde oluşan tozların temizlenmesi mümkündür ancak bu noktada kürdan kullanılırken çok fazla bastırılmaması ve sokete zarar verilmemesi oldukça önemlidir.

Batarya Değişimi

Telefonda görülen yavaş şarj olma durumu sonucunda kabloda ya da adaptörde herhangi bir sorun yok ise bataryanın üretim süreci sonucunda yavaş şarj olması problemi yaşanıyor olabilir. Bu tür kronik bir probleme sebep olup olmadığını öğrenmek adına telefonun bataryası kontrol edilmelidir. Bu durumda yetkili bir teknik servis kullanılabilir.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Özellikle arka planda çalışan uygulamalar telefonun yavaş şarj olmasını ve hızlı bir şekilde şarjının tükenmesini sağlayabilir. Özellikle bazı uygulamaların çok yüksek güç tüketmesi dolayısıyla arka planda çalışan uygulamaların kontrol edilmesi ve kapatılması mümkündür. Uygulamalar kullanılmasa dahi arka planda işlem yapabilme ve pil ömrünü tüketebilme yetkileri söz konusudur. Ayarlar kısmından pil kullanımının görüntülenmesi ile uygulamaların kapanması mümkündür.

Güncellemelerle Dikkat Edilmesi

Özellikle sistem güncellemeleri akıllı telefonların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durumda çoğu sistem güncellemesi hataların giderilmesi için yapılır. Güncelleme yapılmaması durumunda telefonların yavaş şarj olması şarjlarının hızla tükenmesi gibi problemler ile karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle sistem güncellemelerini dikkatli bir şekilde yapılması ve düzenli olması büyük önem arz eder.

Şarjı Esnasında Telefonun Oynanmaması

Özellikle yavaş şarj olan telefonlarda daha hızlı şarj edebilmek adına uygulanması gereken yöntemlerden bir tanesi şarj esnasında telefonun oynanmamasıdır. Çünkü şarj sırasında çeşitli uygulamalar kullanılması sonucunda telefonun normalden geç şarj olması söz konusu olabilir. Aynı zamanda telefon şarj oluyor iken de uygulamaların güç tüketmesi mümkündür.

Telefonun Prizden Şarj Edilmesi

Akıllı telefonların USB kablosu aracılığı ile bilgisayardan şarj edilmemesi gerekir. Bilgisayar üzerinden yapılan şarj sonucunda yavaş şarj olma ve daha sonrasında çeşitli problemlerin oluşabilmesi söz konusudur. Bu nedenle cihazın adaptörü ile prizden şarj edilmesi sonucunda telefonum yavaş şarj oluyor ne yapmalıyım konusunun ortadan kalkması sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu