Teknoloji

Telefonunuzun Hacklendiğine Dair 9 İşaret

Telefonunuzun Hacklendiğine Dair 9 İşaret

Telefonunuzun Hacklendiğine Dair Akıllı telefonunuzdaki çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda, tüm doğru adımları attığınızı düşünebilirsiniz. Yetkisiz uygulamalar indirmiyorsunuz, dolandırıcılıklardan haberdar oluyorsunuz ve yüklü bir VPN gibi bazı gizlilik yazılımlarınız var.

Ancak en ihtiyatlı olanlarımız bile, kötü niyetli siber suçluların tuzağına düşebilir. Ve akıllı telefonlar günlük görevleri yerine getirmek için merkezi bir cihaz haline geldiğinden, mobil dijital hijyeninize dikkat etmek çok önemlidir.

Bilgisayar korsanları, konumunuzu ve çevrimiçi etkinliklerinizi izlemek için telefonunuzun güvenliğini tehlikeye atabilir. Diğer kötü niyetli aktörler, verilerinizi satmak veya belki de size şantaj yapmak isteyebilir.

Pegasus skandalının bize hatırlattığı gibi , aktivistler ve gazeteciler özellikle veri ihlallerine karşı savunmasızdır. Ancak siber suçlular herkesi hedef alabilir – bazen bunu yapmak için bir BT meraklısı olmaları bile gerekmez. Ve Android telefonların saldırıya uğrama olasılığı daha yüksek olsa da, bu, bilgisayar korsanlarının iOS sistemlerine de sızamayacağı anlamına gelmez.

1. Araya giren reklam pop-up’ları

Reklamlar can sıkıcı olabilir yalnızca ekranınızda belirerek mobil aktivitelerinizi rahatsız ettikleri için değil. Ayrıca kişisel verilerinizin bir kısmını ticari amaçlarla da toplayabilirler.

Bu açılır pencereler, üçüncü taraf uygulamalar tarafından telefonunuza gönderilir. Özellikle ücretsiz uygulamalar için genellikle gelir elde etmenin tek yolu bunlardır. Ve tüm pop-up’lar telefonunuzun saldırıya uğradığını göstermese de, uygunsuz ve olağandışı reklamlar bir reklam yazılımı bulaşmasının belirtileri olabilir.

Bunları tıklamamaya veya açmamaya dikkat edin, aksi takdirde sorun daha da kötüleşecektir. Bu sorunun oluşmasını önlemek için, uygulamalardan bildirim alma seçeneğini devre dışı bıraktığınızdan emin olmak için telefon ayarlarınızı düzenli olarak kontrol edin.

2. Tanınmayan mesajlar ve aramalar

Bunlar iki şekilde algılanabilir. Bir olasılık, tanınmayan aramaların veya metinlerin telefonunuzdan başlatılmasıdır. Kötü amaçlı yazılım , telefonunuzu sizden para çalmak için yüksek ücretli numaralarla iletişim kurmaya zorlayabilir. Herhangi bir anormalliği izlemek için telefon faturanızı düzenli olarak kontrol edin.

Öte yandan, bilinmeyen ve olağandışı numaralardan gelen mesajları alan siz olabilirsiniz. Orijinalliklerini doğrulayamıyorsanız, bu aramaları yanıtlamaktan kaçının. Ayrıca kişiyi engellemeyi ve spam olarak bildirmeyi de düşünmelisiniz.

3. Veri kullanımının artması

Veri kullanımı , telefonunuzun mobil internet ve hücresel ağları kullanarak ne kadar veri yüklediğini ve indirdiğini gösterir. Kullanılabilir veri miktarı kendi planınıza göre değişir ve belirli ağ sağlayıcı uygulaması aracılığıyla kolayca kontrol edilebilir.

Çevrimiçi alışkanlıklarınızı değiştirmeden veri kullanımınızın katlanarak arttığını fark ederseniz, bu telefonun hacklendiğinin açık bir işareti olabilir. Bunun nedeni, arka planda çalışan ve gigabaytlarınızı tüketen kötü amaçlı yazılım veya casus uygulaması olabilir.

Yüklü tüm uygulamalarınızı inceleyin ve şüpheli görünen her şeyi silin.

4. Daha düşük performans

Aramaların düşmeye devam etmesiyle ilgili sorunlarınız mı var? Metinleriniz alıcıya ulaşmıyor mu? Yoksa telefonunuz sürekli kilitleniyor, donuyor ve hata veriyor mu?

Bu durumlardan herhangi birini fark ederseniz, arka planda kötü amaçlı uygulamaların çalışıyor olabileceğinin ve akıllı telefonunuzun düşük performansından sorumlu olabileceğinin bir başka işaretidir.

Bir kez daha, tüm uygulamalarınıza gidin ve güvenmediklerinizi silin.

5. Daha kısa pil ömrü

Telefonunuzun pil ömrünün zamanla azalması kaçınılmazdır . Ancak, akıllı telefonunuz garip bir şekilde normalden daha hızlı bir şekilde pilini kaybetmeye başlarsa, bu, telefona kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğinin bir işaretidir.

Böyle bir durumda, kötü amaçlı uygulamaları kontrol etmeli ve tanımadıklarınızı silmelisiniz. Herhangi bir sevinçle, bu pil ömrünüzün bu kadar çabuk bitmesini durduracaktır.

6. Tanınmayan uygulamalar

İndirilen uygulamalar arasında henüz tanımadığınız bir şey fark ederseniz, bu, bilgisayar korsanlarının sorumlu olabileceği anlamına gelir. Şüpheli görünen her uygulamayı kontrol edin ve silin.

Yeni bir telefon satın aldığınızda bazı uygulamaların önceden yüklenmiş olarak geldiğini unutmayın. Ancak, hiç kullanmadığınız ve indirdiğini hatırlamadığınız, genel olarak adlandırılmış bazı uygulamalar görüyorsanız, dikkatli olmanızda fayda var.

Truva atı uygulama adlarının geçmişteki bazı örnekleri, Klasik Emoji Klavyesi, Kolay PDF Tarayıcı ve Akıllı TV kumandasıdır. Yani hepsi kulağa yeterince zararsız geliyor ama aslında potansiyel olarak sorunlu. Telefonunuzun Hacklendiğine Dair

7. Sıcak telefon

Bir dizüstü bilgisayar veya tablete benzer şekilde, akıllı telefonlar zaman zaman aşırı ısınabilir. Bunun nedeni, uzun süredir akış veya oyun oynamanız olabilir. Veya belki de büyük dosyalar indirirken.

Ancak bu herhangi bir görünür sebep olmadan gerçekleştiğinde, harici bir aktör pençelerini telefonunuza sokuyor olabilir. Bilgisayar korsanı, verilerinizin çoğunu sunucusuna aktarabilir ve cep telefonunuzu aşırı iş yüküyle doldurabilir.

8. Garip tarama deneyimi

Bir akıllı telefon saldırıya uğradığında, tarayıcı deneyiminizi de etkileyebilir. Bir web sitesini ziyaret edebilirsiniz ve garip görünüyor. Veya başka sitelere bile yönlendirilebilirsiniz.

Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa endişelenmeli ve mobil verilerinizi hızla güvence altına almalısınız. Parolalarınızı değiştirmek ve tanımadığınız veya güvenmediğiniz tüm uygulamaları kaldırdığınızdan emin olmak en kötü fikir olmaz.

9. Sosyal medya profilinde olağandışı aktivite

Sosyal medya muhtemelen bir akıllı telefonda en çok indirilen uygulamalardır . Bu nedenle, telefonunuz saldırıya uğradıysa hesaplarınız ve kimliğiniz büyük risk altındadır.
Profilinizde veya e-posta hesabınızda garip etkinlikler fark ederseniz, bir bilgisayar korsanı telefonunuza sızmayı başarmış olabilir. Bunlar, sizin izniniz olmadan bir şifre sıfırlamak, gönderdiğinizi hatırlamadığınız e-postalar veya adınıza yeni hesaplar hakkında garip e-postalar olabilir.

Şifreleri değiştirmek yardımcı olabilir. Ama unutmayın, güvenliğinden tamamen emin olmadan telefonunuza kaydetmeyin. Telefonunuzun Hacklendiğine Dair

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu