Kripto Para

Terra LUNA ve UST’ye ne oldu?

Terra LUNA ve UST’ye ne oldu ve bir gün düzelebilecekler mi?

 

Terra LUNA ve UST’ye ne oldu?9 Mayıs’ta, yaklaşık 18 ay boyunca değerini ABD doları karşısında istikrarlı bir şekilde tuttuktan sonra, sözde stabilcoin TerraUSD (UST) sabitlendi.

Ayrışma, sonuçta yalnızca UST ve Terra (LUNA) kripto para birimini çökertmekle kalmayacak , aynı zamanda bitcoine ve daha geniş kripto alanına katkıda bulunacak ve henüz tam olarak iyileşmediği büyük bir gerileme gören bir yanıtı tetikledi .

Peki bu nasıl oldu ve yatırımcılar, proje ve daha geniş kripto alanı için bundan sonra ne olacak?

Terra LUNA ve UST: Ne oldu?

Hem UST hem de LUNA, Terra blok zincirinde bulunur ve böyle bir sonucu azaltmak için krize giden aylarda kabaca 3,5 milyar dolarlık bitcoin ve diğer kripto para birimi stoklayan kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard (LFG) tarafından denetlenir. .

UST, algoritmik bir sabit paradır, yani fiat para birimine sabitlenmiş kalmak için dolar rezervleri tarafından desteklenmez. Bunun yerine, UST değerini korumak için ortak parası LUNA’yı kullanır ve her bir UST jetonu basılarak 1 ABD doları tutarındaki LUNA’nın dolaşımdan kaldırılmasıyla sonuçlanır ve bunun tersi de geçerlidir.

LFG, fiyatı düşmeye başladığında UST’yi ABD doları ile tekrar pariteye getirmek amacıyla, fiyatı zorlamak amacıyla büyük miktarlarda UST satın almak için geniş rezervlerini kullandı. Bunu yaparken, büyük miktarda LUNA piyasaya su bastı ve neredeyse toplam fiyat kapitülasyonuna neden oldu.

terra luna ve ust'ye ne oldu?
terra luna ve ust’ye ne oldu?

 

UST’nin ilk etapta sabitini kaybetmesine neden olan şey, bir popüler komplo teorisinin birisinin kasıtlı olarak 350 milyon dolar değerinde UST’yi terk ettiğini öne sürmesiyle birçok spekülasyona konu oldu . Bunu yaparak, LFG bitcoinini boşaltmaya zorlanacak ve böylece fiyatının düşmesine neden olacaktır. Bunu yapmayı başaran herkes, BTC’de kısa pozisyon tutarak potansiyel olarak kâr edebilir.

“Peki saldırganımız ne kadar kazandı?” spekülatif kripto ve blockchain yorumcusu Onchain Wizard. “Açıkçası nerede kapsadıklarına dair çok fazla ayrıntı yok, ancak tüm pozisyonu ~ 32 bin dolardan kapatabiliyorlarsa (veya geri alabiliyorlarsa), bu, kısa vadede 952 milyon dolar kazandıkları anlamına geliyor.”

Terra LUNA ve UST: Sonra ne olacak?

UST’nin ölümü, işlevsel olarak değersiz olmasına rağmen 0,10 doların altına düştüğünü gördü. Çöküş, LUNA’nın 110 doların üzerindeki zirvesinden yüzde 99’dan fazla bir yüzde bir sentin on binde birine düştüğünü gördü. Toplamda, toplam piyasa değerlerinden 60 milyar dolara yakın silindi.

Bu arada bitcoin ve Ethereum (ETH), piyasada ciddi şekilde sarsılan güven ile 18 ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görmeye devam ediyor. Piyasa duyarlılığının bir ölçüsü olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi , pandemi kaynaklı paniğin bitcoin fiyatını 5.000 doların altına iten bir satışa neden olduğu Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesinde.

LUNA’yı canlandırmaya çalışmak için planlar var, Terraform Labs kurucusu ve CEO’su Do Kwon “en iyi adımların” ilerlediğine inandığı şeyleri ortaya koyuyor. Canlanma planı , hard fork olarak bilinen bir şeyi içeriyor, ancak çalışmak için Terra topluluğundan fikir birliği gerektirecek.

Bay Kwon, “Şu anda korumaya bakmamız gereken şey, Terra’nın blok alanını değerli kılan topluluk ve geliştiricilerdir – eminim topluluğumuz kendisi için en iyi yol konusunda fikir birliği oluşturacak ve yeniden yükselmenin bir yolunu bulacaktır” dedi.

LUNA ve UST’nin geleceği belirsizliğini koruyor. Ancak bu ilk, hatta en kötü kripto piyasası çöküşü değil. Daha önce her seferinde yeni rekor seviyelere yükseldi ve birçok analist ve yorumcu bu sefer farklı olmayacağına inanıyor.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

 

Çevrimiçi ticaret platformu Skilling’in CEO’su Michael Kamerman The Independent’a verdiği demeçte, “UST ve LUNA durumu, son zamanlardaki büyük BTC düşüşleriyle birlikte, kripto para biriminin değişken dünyasında her şeyin nasıl ters gidebileceğinin açık bir örneğidir” dedi .

“Bu hiçbir şekilde kriptonun sonu anlamına gelmiyor, özellikle de giderek daha fazla markanın ve perakendecinin BTC ve Solana (SOL) gibi daha büyük paraları ödeme olarak kabul ettiğini görüyoruz. Bununla birlikte, LUNA ve UST’ye yatırım yapanların öğrendiği gibi, kripto dünyası affetmez olabilir. Bu nedenle, perakende tüccarların, kripto kadar değişken bir şeyle ticaret yaparken gerekli özeni göstermelerini sağlamaları kesinlikle çok önemlidir.”

Blockchain analitik firması Elliptic tarafından yapılan bir araştırma , çeşitli kripto borsalarında 3.5 milyar dolarlık Terra rezervini izledi ve LUNA ve UST sahiplerini telafi etmek için stokta yalnızca 85 milyon doların kaldığını buldu.

Perakende yatırımcılar için bu tür kayıplar, yasa koyucuların tüketicileri daha iyi korumak için yeni düzenlemeler getirme baskısını artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu