Kripto Para

Tesla, son 5 yılda Bitcoin’den daha iyi performans gösteren tek en iyi teknoloji hissesidir

Tesla, son 5 yılda Bitcoin’den daha iyi performans gösteren tek en iyi teknoloji hissesidir.

Son yıllarda Bitcoin ( BTC ), hem geleneksel hem de kripto yatırım sektörleri için en iyi performans gösteren varlık sınıfı arasında yer aldı. Bununla birlikte, kripto para biriminin fiyat düzeltmesi, getiriler açısından elektrikli araç (EV) üreticisi Tesla (NASDAQ: TSLA ) tarafından geçildikten sonra konumunu bozdu.

Gerçekten de Bitcoin, Tesla’ya kıyasla %-5,86 ile son beş yılda negatif bir Yatırım Getirisi (ROI) kaydetti. Genel olarak, EV üreticisi geçen yıl boyunca ve yıllık bazda sırasıyla %24,23 ve %7,53 kazançla amiral gemisi kripto para biriminden daha iyi performans gösterdi; 29 Temmuz’da   Finbold’un Bitcoin ROI aracından alınan veriler gösteriyor.

Ayrıca, Bitcoin’in değerindeki düşüşe rağmen, kripto para birimi, beş yıl boyunca diğer en iyi teknoloji şirketlerine kıyasla üstün getiri sağladı. Örneğin, Bitcoin, Amazon’dan (NASDAQ: AMZN ) %355.22, Google’dan %321.97 daha yüksek getiriye sahipken, varlık %182.65 getiri ile Microsoft’tan (NASDAQ: MSFT ) daha iyi performans gösterdi. Ek olarak Bitcoin, Apple’ı (NASDAQ: AAPL ) %166,76 ile gölgede bıraktı.

bitcoin
Büyük teknoloji hisselerine kıyasla Bitcoin yatırım getirisi. Kaynak: Finbold.

Özellikle, Bitcoin ROI aracı, BTC’nin yatırım getirisini geleneksel varlıklarla karşılaştırır. Yüzde değerleri, kripto para birimine yapılan yatırımın belirli bir süre boyunca diğer finansal desteklerden nasıl daha iyi performans gösterdiğini vurgular.

Bitcoin, büyük satıştan sonra Tesla’yı takip ediyor

Tesla’nın getirilerde Bitcoin’i yenmek için en iyi geleneksel varlık olarak ortaya çıkma yeteneği, kripto para biriminin kayalık 2022’sine bağlanabilir.

Piyasa büyük satışlar yaşadığı için Bitcoin’in ikinci çeyrekte en kötü üç aylık getirisini -%56 ile kaydettiğini belirtmekte fayda var. Kripto ayrıca, geçen yıl Kasım ayında kaydedilen tüm zamanların yaklaşık 68.000 dolarlık en yüksek seviyesinden neredeyse %70 oranında değer kaybetti.

Başka yerlerde Tesla, daha fazla yargı alanı karbon emisyonlarını ortadan kaldırmaya çalışırken, elektrikli araçlara geçişin artması gibi faktörlerin yönlendirdiği en iyi performans gösteren hisse senetleri arasında ortaya çıktı.

Şirketin ana rallisi, genel teknoloji sektörü ile uyumlu olarak pandemi sırasında başladı ve yükselen gaz fiyatları gibi faktörlerden yararlanmaya devam ediyor. Örneğin, aşağı yönlü piyasa koşullarına rağmen Tesla’nın 2. çeyrek gelir artışı ve yıllık değişim 2022’de +%42 idi .

Ayrıca, EV devinin popülaritesi nedeniyle, yakın zamanda yapılan bir araştırma, Tesla’nın Avrupa’nın en çok Google’da aranılan hissesi olduğunu da ortaya koydu .

Kripto para birimi nedir?

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in bir mağaza değeri olarak hareket etme yeteneği nedeniyle Tesla, 2021 boğa piyasası sırasında varlığa yatırım yaptı ve sonunda BTC’nin karbon ayak izini gerekçe göstererek kararı iptal etmeden önce müşterilerin kripto kullanarak EV satın almalarına izin verdi.

Ancak şirket kısa süre önce ikinci çeyrekte 936 milyon dolar değerinde Bitcoin veya hisselerinin %75’ini  sattığını açıkladı .

Bitcoin’in geleneksel varlıklar üzerindeki üstünlüğü

Genel olarak, Bitcoin’in çoğu geleneksel varlık sınıfına kıyasla yüksek getirisi, kripto para biriminin hızlı kar sunma yeteneğini vurgular. Özellikle, hisse senetleri on yıllardır var olmasına rağmen getiriler daha yüksek kalıyor.

Bitcoin’in son aylarda faiz oranlarının yükseldiği yüksek enflasyon ortamında borsa ile yüksek korelasyon gösterdiğini belirtmekte fayda var . Ancak oynaklık hem Bitcoin’i hem de geleneksel varlıkları eşit şekilde etkiledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu