Teknoloji

Elon Musk, Tesla’nın İnsansı Bir Robot Olan ‘Tesla botunu’ Tanıttı

Elon Musk, Tesla’nın İnsansı Bir Robot Olan ‘Tesla botunu’ Tanıttı

Elon Musk, Tesla’nın İnsansı Bir Robot Olan ‘Tesla botunu’ Tanıttı Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin son AI etkinliği sırasında otomobil üreticisinin insansı robotlara ayrılacağını duyurdu.

Etkinlikte Musk, 1,7 metre, 56 kilogramlık bir robot olan “Tesla Bot“u tanıttı. Botun yüzünün olması gereken yerde bilgi sunacak bir ekrana sahip olacağını söyledi. CEO’ya göre insansı robot ayrıca 68 kilogram ölü kaldırma ve yaklaşık 20 kilogram taşıma kapasitesine sahip olacak. Yine de, bot saatte sadece 8 kilometre yol alacak.

Musk’a göre bot, Tesla’nın Autopilot yazılımını kullanacak. Tesla’nın FSD yazılımı için geliştirdiği sinir ağını besleyecek sekiz kamera ile donatılacak.

Sinir ağı, aracın çevresini kameralar aracılığıyla analiz etmesine ve farklı rotaları ve görüntüleri tanımlayıp etiketleyerek engellerle karşılaştığında ne yapması gerektiğini belirlemesine izin verdiği için insan beyninin işlevlerini taklit ediyor.

tesla'nın i̇nsansı bir robot olan 'tesla botunu' tanıttı

Musk, “Arabalarımız tekerlekli yarı duyarlı robotlardır” dedi. “Bunu insan benzeri bir yapıya koymak da mantıklı.”

Musk, botun “dostça” olacağını ve ideal olarak tekrarlayan ve tehlikeli görevleri gerçekleştirmek için kullanılacağını söyledi. Gerçek testin, robotun açıkça ne yapması gerektiği söylenmeden dünyada nasıl gezinebileceği olacağını ekledi.

Musk, “Ekonomi için derin uygulamalar olacak.”

CEO, robotun nasıl görünmesini istediğinin görsel bir temsilini sundu, ancak Tesla henüz işleyen bir bot inşa etmedi. Şirketin gelecek yıl bir prototip geliştirmeyi planladığını söyledi.

Musk, robotun Tesla’nın misyonuna kusursuz bir şekilde uyduğunu ve şirketin arabaları için kullandığı malzemelerin çoğuyla inşa edileceğini söyledi.

Tesla‘nın kurucusu, prototipin piyasaya sürülmesi için belirli bir son tarih vermese de Musk, gelecekteki yapılar hakkında büyük sözler vermesiyle tanınıyor. Tesla’nın son “Özerk Günü”nde Musk, Tesla’nın 2020’nin sonuna kadar “yolda bir milyon robotaksine sahip olacağını” söyledi. Ancak, mevcut FSD yazılımı hala lisanslı bir operatör gerektirdiğinden, şirket henüz tam otonom bir araba piyasaya sürmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu