Kripto Para

Testnet Nedir ? Mainnet Nedir ?

Gün geçtikçe büyüyen kripto para ekosisteminde blok zincirler ve dApp platformları üzerinde her gün milyarlarca dolarlık işlemler gerçekleştiriliyor. Bunun yanında şu anda DeFiLLama verilerine göre, DeFi platformlarında kilitlenmiş 48 milyar dolar para (TVL) bulunmaktadır. Her gün yeni platformlar, DApp’ler ve blok zincirleri ekosisteme dahil olmaktadır. Peki bu platformlar herhangi bir şekilde gerçekçi koşullar altında test edilmeden piyasaya çıksaydı ne gibi problemler ortaya çıkardı ? Milyonlarca kişi kripto para birimlerini kaybedebilirdi. Bu yüzden dolayı platformlar piyasaya çıkmadan önce testnet ve mainnet sürçlerini tamamlarlar. Bu makalemizde bu süreçleri yakından inceleyeceğiz, aralarındaki farklara göz atacağız ve testnet nedir ? , mainnet nedir ? sorularına cevap vereceğiz.

Testnet Nedir ?

Testnet, bir ana blok zincirinin yanında inşa edilen ve bir blok zinciri ağındaki güncellemeleri veya değişiklikleri test etmek için oluşturulmuş bir tür geliştirme ve simülasyon zinciridir. Genellikle testnet ağları, ana blok zinciriyle aynı temel yazılımı paylaşırlar.

Bir blok zincirinde yapılacak olan yeni güncellemelerin uygulama süreci karmaşıktır ve hizmet kesintilerine, hatalara ve hatta ağ çatalları gibi problemler orataya çıkabilir. Bu nedenle, ürünün olası senaryolarını ve işlevlerini test etmek için testnet adı verilen tamamen ayrı bir blockchain ağı kullanılır.

Ayrıca Projenin geliştiricileri, test ağında yeni kod ve güncellemeler üzerinde çalışırken, blok zinciri üzerinde bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği istenmeyen güvenlik açıkları gibi problemlerle karşılaşmazlar. Bununn yanı sıra geliştiriciler projenin piyasaya çıkmadan önce uygulamalarını ve akıllı sözleşmelerini test etmelerini sağlar. Bu şekilde, gelecekte projede oraya çıkabilecek güvenlik açıklarını bulabilirler.

BTC ve Diğer Kripto Paraların Testnetleri

Kripto para ekosisteminde birçok coinin testnet ağları bulunmaktadır. Bunlardan biri ise Bitcoin testnet platformudur. Ana Bitcoin zincirinin bir kopyasıdır fakat farklı özelliklere sahiptir ve “testnet bitcoin” adı verilen farklı bir kripto para birimini kullanır. Bitcoin tesnet platformunda, blockchain geliştiricileri kripto para cüzdanları, borsaları ve akıllı sözleşmeleri gerçek fonlarını riske atmadan test edebilirler.

Geliştiriciler, ana Bitcoin ağında uygulanmadan önce yeni özellikleri ve yükseltmeleri test etmek için Bitcoin’in test ağını da kullanabilir. Ayrıca kullanıcılar, yeni işlem türleri oluşturmak veya farklı ağ yapılandırmalarını denemek gibi yeni uygulamaları ve kullanım durumlarını da deneyebilir.

Mainnet Nedir ?

Mainnet, kendi teknolojisine, protokollerine ve kripto para birimine sahip, tamamen işlevsel ve gelişmiş bir blok zinciridir. Geliştirilmeye devam edilen bir blok zincirini tanımlamak için kullanılan bir terim olan testnet’in gelişmiş versiyonu olarak açıklanabilir. Mainnet sürecinde, gerçek para birimleriyle işlem yapılır ve ağ gerçek zamanlı olarak çalışır. Ayrıca, projenin inşa edilen blok zinciri üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin kalıcı olarak kaydedilir.

Günümüzde genel olarak bir blockchain projesinin ana ağı başlatılmadan önce, proje genellikle ön satış yaparak veya yatırımcılardan fon toplayarak proje topluluğunu büyütmeye çalışır. Bu toplanan para, testnet aşamasında olan blok zincirinde ağ prototipleri oluşturmak için kullanılır.

Ardından, hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler yapıldıktan sonra ekip, blok zincirinin tamamen kurulu ve işlevsel olan ana ağ sürümünü başlatır.

2017 yılında piyasaya sürülen birkaç blockchain projesi, ICO kitle fonlaması ile projelerini büyütmeye karar verdi. Daha sonra ICO aşamasına yaptıkları yatırım seviyelerine göre yatırımcılara kendi ERC-20 tabanlı kripto para birimlerini dağıttılar. Bu aşamadan sonra ana ağlarını piyasaya sürdü ve ve ERC-20 tabanlı kripto para birimleri yeni blok zincirlerinin coinleri ile değiştirildi. Bu işleme ise “mainnet swap” denir. Bu işlemden sonra, kalan coinler genellikle yok edilir ve geriye sadece yeni dağıtılan coinler kalır.

Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar

mainnet-nedir-testnet-nedir

Mainnet ve testnet, blok zincirlerinin geliştirilmesi ve kullanılmasında önemli bir rol oynarlar. Ancak bu iki terim ne kadar benzese de aralarında önemli farklar bulunur.

İkisi arasındaki farklar şunlardır:

  1. Mainnet, gerçek kullanıcılar tarafından kullanılan canlı bir blok zinciridir. Testnet ise geliştiricilerin ve kullanıcıların denemeler yapabileceği sanal blok zinciridir.
  2. Mainnet sürecinde gerçek kripto para birimleri kullanılırken, testnet sürecinde ise sanal kripto para birimleri kullanılır. Bu nedenden dolayı, mainnet sürecinde yapılan işlemler gerçek zamanlı olarak gerçekleşirken, testnette yapılan işlemler gerçek zamanlı değildir.
  3. Mainnet sürecinde kullanıcılar tarafından yapılan işlemler tamamen doğrulanmış ve güvence altına alınırken, testnet sürecinde yapılan işlemler sadece bir test amaçlıdır ve güvenlik seviyesi daha azdır.
  4. Mainnette yapılan işlemler ücretli iken, testnette yapılan işlemler genellikle ücretsizdir.
  5. Mainnet, genellikle daha yüksek bir işlem hacmine sahipken, testnet daha küçük bir işlem hacmine sahiptir. Bu nedenle, mainnette gerçek zamanlı verileri gözlemlemek daha kolaydır.
  6. Bir testnet sürecinde doğrulanacak daha az işlem olduğundan testnetlerde genellikle mainnetten daha az node bulunmaktadır.

Özet olarak, mainnet gerçek kullanıcıların kullandığı canlı bir ağ iken testnet ise geliştiricilerin ve kullanıcıların denemeler yapabileceği bir sanal ağdır. Mainnet sürecinde yapılan işlemler gerçek zamanlı olup ve gerçek para birimi kullanılırken, testnet sürecinde yapılan işlemler sanal para birimi kullanılır.

Yaklaşan Testnetler

Günümüzde birçok websitesi ve platformlar aracılığıyla tarihi yaklaşan testnet’leri takip edebilirsiniz. Genellikle twitter üzerinden takip edilen testnetleri Alchemy ve Nodes.guru sitelerinden de takip edebilirsiniz.

Bu makalemizde testnet ve mainnet teknolojilerini yakından inceledik farklarına göz attık ve mainnet nedir ? ve testnet nedir ? sorularına cevap verdik. Peki siz testnet ve mainnet teknolojileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Kripto para ekosistemindeki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız sitemizin kripto para bloguna göz atabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu