Kripto Para

Tether Coin Hakkında Merak Edilenler

Tether Coin Hakkında Merak Edilenler

Tether coin en popüler kripto para birimlerinden bir tanesidir. Tether coin kripto para piyasasındaki Çin Yuanı ve altın endeksli kripto para firmasıdır. Tether limited Bitfinex ile ortak bir şirkettir. Tether, açık kaynaklı olmayan şekilde Bitfinex, Hong Kong ve Britanya Virjin Adaları’a kayıtlı iFinex şirketi bünyesinde hizmet verir.

2021 Ağustos verilerine göre Tether coin dünyanın en büyük piyasa değeri sıralamasında beşinci kripto para birimi olarak bilinir. Tether coinin en önemli yanı, ABD Doları ve altın endeksli olması sebebiyle belirli varlıkları elde tutuyormuş gibi işlem yapılmasına izin vermesidir. Böylece kripto para piyasasındaki gerçekleşen voltaliteden korunma sağlanır. Tether üzerinden alım ve satım işlemleri rahatça yapılabilir.

Bitcoin gibi kripto paralar, fiyatlarında dalgalanmaya sebep olan yüksek değişim gösterme özellikleri ile ünlüdür. Bu varlıklar, yatırım değişim aracı olarak çözüm ve özellikler sağlar. Ancak, yüksek inip çıkma oranları dünyada çoğu yatırımcı adına büyük bir endişe kaynağıdır. Yerel para birimleri ile kripto paralara erişim birtakım durumlarda zor olur. Tether coin, bu tür zorluklara çözüm sağlar.

Tether, itibari para destekli sabit para olarak bilinen bir stablecoindir. Tüm stablecoinler fiat para birimlerince desteklenmez. Bazıları altına benzer olarak emtialar, Ether gibi farklı kripto para birimlerince desteklenir. Tether limited, piyasada bulunan her USDT için rezervi içinde bir ABD doları tutar. Böylelikle, USDT fiyatını dolara eşitler. Bu oldukça önemli bir noktadır. Bunun sebebi her Stablecoin’in bu şekilde rezerv tutmamasıdır.

 

Tether Coin Özellikleri

Tether coinin özellikleri oldukça fazladır. Tether coin en belirgin özellikleri; tokenleri belli bir varlığa endeksleyebilme, stabil olma, tüm rezervlerin görülebilmesi, işlem takibi yapılabilmesi, pek çok borsa üzerinde alım satım işleminin yapılabilmesi farklı Blockcahin ağları üzerinde çalışabilmesi ve oldukça güvenli olması olarak sıralanır. Tether coin stabildir. Tether coinin sahip olduğu tokenler ile farklı ülke para birimlerine rahatça dönüşüm yapılabilir. Farklı kuruluşların izin vermelerine bağlı spesifik bir varlık ile ödeme yapılıyormuşçasına Tether coin kullanılabilir.

Tether cionin durumunu takip etmek için gün içerisinde yenilenen gezerler kontrol edilebilir. Tether coinin rezervleri piyasadaki Tether miktarını eşit veya bir tık geçer seviyededir.

Blockchain teknolojisi ile inşa edilen Tehter coin ile yapılan işlemler rahatça takip edilebilir. İşlemlerin takip edilebilmesi ile büyük ölçüde güvenlik ve gizlilik sağlayan Tether coin rahatça kullanılabilir.

Tether coin pek çok borsada alınıp satılabilir bir özelliktedir. Tether coin DeFi’de en çok kullanılan para birimi olmuştur. Tether coinin ABD dolarına endeksli bir kripto para olmazsa ile piyasanın yarısından fazlasına sağlayıcı konumdadır.

Tether coin farklı Blockchain ağlarında çalışabilir özelliktedir. ETH üzerine kurulmuştur. Zamanla TRX, SOL, AVAX ve Biance Smart Chaib ağında çalışmıştır. Bu şekilde Tether coin DeFi sisteminde likiditenin büyük bir çoğunluğu sağlamaktadır.

tether coin hakkında merak edilenler
tether coin hakkında merak edilenler

Tether Coin Güvenli Mi?

Tether Stablecoin ile aynı prensiple çalışır. Tether fiyatı desteklendiği varlığın fiyatından daha fazla olduğunda yüksek sayıda token piyasaya sunulur ve böylece fiyatta düşüş olur. Tether coinlerin fiyatı desteklediği fiyatın altına düştüğünde piyasada bulunan tokenler takılıp fiyat arttırılır. Böylece fiyat desteklenen varlık İle aynı seviyeye gelir.

Tether coin USD, Tether şirketinin çıkarmış olduğu ABD Doları’na endeksli olan kripto para birimidir. Ayrıca USDT, kripto para piyasası içinde likiditenin büyük çoğunluğunu sağlayan kripto para birimi olup pek çok borsa ve de merkezsiz finans protokolünde sıklıkla kullanılır.

Tether (USDT) değeri ABD Dolarına 1:1 oranı ile sabitlenmiştir. Tether coinde 1 USDT, şirketin rezervlerindeki 1 dolarla desteklenmektedir.

Tether Gold ise, Tether şirketininTG Commodities Limited’in tutmuş olduğu altınlarla destekleyen bir altın endeksli stablecoin’dir. Tether Gold ve Tether USD arasındaki farklar Tether Gold’un altınla desteklenmesi ve sadece Ethereum ve Tron ağında çalışmasıdır. XAUT token’larına sahip olduklarında gerçek altına erişebilirler.

Tether’in çıkarmış olduğu CNYT, dış piyasalarda dönen Çin Yuan’ını kendi token’ları ile destekleyebilen stablecoin’dir. Tether’in yeni çıkardığı bir kripto para birimidir ve  Ethereum ağında çalışr. Birçok borsada farklı sebeplerden dolayı listelenmemiştir.

 

Tether Coin Satın Almak

Tether coin satın almak için merkezi borsalardan olan Binance, Coinbase ve Gate.io gibi birçok kripto para borsası üzerinde hesap açıp kimlik bilgileri doğrulanarak farklı işlem çiftleri üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilir. Merkezsiz olan borsalarda (DEX) sadece cüzdanlar bağlnarak eldeki kripto paralar borsalarda takas edebilir.

Tether (USDT)’nin farklı avantajları bulunur. Tether (USDT) reel para destekli kripto para birimi olan ABD dolarına bağlıdır. Fiyatı daima sabittir ve karşılığı şirketin kasasında dolar olarak bulunmaktadır.

Reel para birimine çok düşük masraflar ile  transfer edilebilmesi önemli avantajlarından bir tanesidir. Bitcoin Blockchain sistemi üzerinde ayrılma olan Omni Layer ile destekleniyordu. Omni Layer Blockchain ağının istenileni karşılayamaması sebebiyle ERC-20 sistemine geçiş başlamıştır. Kripto para borsalarında Dolar ile işlem yapabilme imkanı sunmaktadır.

 

Tether (USDT) Madenciliği Yapılır Mı?

Tether (USDT) madenciliği yapılamamaktadır. Tether limited tarafından her bir Tether’e 1 dolar olacak şekilde coin piyasaya sürülmektedir.

Türkiye’de, Türk Lirası kullanarak Tether (USDT) satın almak bilinenin aksine oldukça kolay ve de hızlı bir işlemdir. Herhangi bir bilgiye ihtiyaç olamadan Tether (USDT) satın alınabilir.

Satın alınan Tether coin borsa hesaplarında, online veya soğuk cüzdanlarda saklanabilir. Çok sık alım satım işlemi yapacaksa, Tether coinin borsada tutulması en iyi seçenektir. Satın alınan Tether coin TrustWallet, MetaMask, Ledger Nano S/X, Tron Wallet ya da Ethereum tabanlı başka cüzdanlarda tutulabilir. Coin Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) ağlarında çalıştırılabiliyorsa Polkadot ve Kusama cüzdanlarında da tutulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu