Teknoloji

Edu Mail Nedir, Ücretsiz Edu Mail Açmak

Edu mail nedir, ne işe yarar ve ücretsiz, bedava bir şekilde edu mail nasıl açılır, gelin okuyalım hep beraber.

Edu mail, üniversite öğrencilerine tahsis edilmiş mail adresidir. Sadece üniversitede aktif bir şekilde okuyan öğrenciler, stajyerlere has @edu uzantılı maillerdir.

Edu mail nedir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi üniversite öğrenciliğini simgeleyen bir mail servisidir. Gmail, hotmail, mynet gibi bir çok posta kutusu gibi her üniversitenin de öğrencilerine “edu” uzantılı atadıkları maillere edu mail denir.

Edu mailler de tıpkı diğer posta servisleri (gmail, outlook, hotmail) gibi mail alıp, gönderme için kullanılsa da aslında arkasında pek çok fırsatı barındırmaktadır. Çünkü edu mail bir vakıfı simgeler aslında. Çünkü her üniversiteler toplum için faydalı işler yapan vakıflardır diyebiliriz.

ogrenci mail
ogrenci-edu-mail

Ülkelerin kendi uzantılarını da bazen bu maillerin sonuna dahil ettiklerini bilmeniz de fayda vardır. Yani ülkemizde bir üniversite öğrencisinin mailinin sonu @edu.tr olacaktır.

Hatta bazı üniversiteleri .edu uzantısından önce kendi üniversitelerinin kısaltmasını bile koymaktadırlar. Örneğin Atatürk Üniversitesinde bir öğrencinin mail uzantısı böyle

olacaktır:@ogr.atauni.edu.tr

Bu her üniversiteye göre farklılık göstereceğini unutmamalısınız. Fakat burada .edu geçmesi üniversite öğrencisi olduğunuzun kanıtıdır. Öncesi ve sonrasının fazla önemi yoktur.

Edu mail ne işe yarar?

Edu mailler bir çok fırsatı beraberinde getirir dedik. Çünkü bir çok kuruluş üniversite öğrencilerine fayda sağlamak için hizmetlerini ücretsiz ya da cüzi miktarlar ile onlara tahsis etmişlerdir.

Edu mailleri olan bir çok üniversite öğrencisi de internet ortamında ki kendilerine tahsis edilmiş bu alanları kullanabilmektedir. Üniversite öğrencilerinin gelişimine destek olmak adeta dünya çapında bir adet, gelenek haline gelmiştir. Çünkü herkes onların gelecek neslimizin kahramanları olduğunu bilir ve geleceğimize yatırım yapmayı tercih ederler.

Bir üniversite öğrencisi bugün öğrendiği bilgiler ile belki de ileride bir çok faydalı üretimler gerçekleştirebilir. Kim bilebilir ki? Bu sebepledir ki bir çok büyük firmada onlara ufak da olsa kıyak geçmektedirler. Gelin hep beraber edu mail ne işe yarar, edu mailin avantajları ve edu mailin faydaları nelerdir bakalım;

 • Tüm mail servisleri gibi ücretsiz bir şekilde istediğiniz tüm servislere (gmail, outlook, hotmail, mynet vs.) mail, e-posta gönderip, alabilirsiniz.
 • Bir çok üniversite kampüsünde ücretsiz internet servisinden edu mailiniz ile faydalanabilirsiniz. Üniversite kampüsleri genellikle internet erişimi için .edu mailiniz ile oturum açmanızı talep eder. Böylelikle dışarıdan üniversite internetine erişimleri engellemiş olurlar. Ve internet ortamında yaptığınız tüm işlemlerinde herhangi bir olumsuzluk neticesinde şahsi edu mailiniz ile sizlere rahatlıkla ulaşabilirler. Bu noktada şu konuya değinmekte fayda olacağını zannediyorum. Asla ama asla kişisel edu mailinizi bir başkası ile paylaşmayınız. Üniversite edu mailleri şahsi olarak tahsis edilmektedir.
 • Dünya çapında web tabanlı olarak kullanılan GitHub üniversite öğrencilerine oldukça geniş avantajlar sunmaktadırlar. GitHub öğrenci geliştirici paketi ile ücretsiz hosting, ücretsiz server, ücretsiz domain gibi bir çok imkana erişebilmektedir.
 • Adobe programları, autocad, 3dsmax, autodesk gibi bir çok işlevselliği milyonlar tarafından kanıtlanmış programlara edu mailiniz ile avantajlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.
 • Dünya da en çok kullanılan office yazılımlarına .edu uzantılı mailiniz ile kaydolduğunuz takdir de ücretsiz bir şekilde lisanslı kullanabilirsiniz. Okullar ve öğrenciler için office 365 yazılımlarına sahip olabilirsiniz.
 • 500-2.000 tl arasında değişen Windows10, windows8, windows7 gibi windows işletim sistemlerine ücretsiz bir şekilde education paketine sahip olabilirsiniz.
 • Dünyanın en ünlü müzik veri akış platformu olan Spotify’da üniversite öğrencilerini unutmadı. Edu maile sahip öğrencilere kayıt olduklarında ilk ay ücretsiz bir şekilde servislerini kullanma hakkı sunmaktadırlar. Daha sonrasında ise ayda 8,99 tl ile rahatlıkla üyeliklerine devam ettirebilirler. Spotify Premium Öğrenci adresine gitmeniz yeterli olacaktır.
 • Youtube üniversite öğrencilerini hiç unutur mu? Google’nin satın alması ile üniversite öğrencilerine avantajlar sunan Youtube 1 ay ücretsiz premium servislerini kullanılmasına izin vermektedir. Ardından ise ayda sadece 9,99 tl gibi bir rakam karşılığında siz de Youtube Öğrenci etkinliklerinden yararlanabilirsiniz.
 • Grafik ve tasarım alanında çığır açmış olan Canva içerik üretim platformuda edu maili olan üniversite öğrencilerine avantajlarını sunmaktan geri kalmıyor. 12 Ay boyunca premium Canva hesabına sahip olabilirsiniz.
 • Proje geliştiren, yazılım frameworklerini sağlayan bir şirket olan JetBrains edu maillere ücretsiz olarak lisanslarını kullanıma sunmaktadır. JetBrains araçları ile çok kolay bir şekilde yazılımlar geliştirebilirsiniz.
 • Malwarebytes virüs programı da üniversite öğrencilerine edu mailleri ile cüzi bir miktar ile korunma imkanı sunmaktadır. $20 gibi bir rakam ile 4 yıl boyunca windows, mac, android veya chrome booklarınızda kullanabileceğiniz anti virüs yazılımına sahip olabilirsiniz.
 • Microsoft şirketi bünyesinde bulut platformu olan Öğrenciler için Azure kampanyası ile $100 değerinde ki krediyi öğrencilere dağıtmaktadır. Üstelik kredi kartınızı kullanmadan sadece üyeliğiniz ile $100 azure krediniz ile bir çok aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Edu Mail Açmak

Ücretsiz edu mail açmak, hiçbir üniversiteye kayıt olmadan ve para ödemeden “edu” uzantılı maile sahip olmak demektir. Ücretsiz edu mail açmak için ya bir üniversiteyi kazanmanız gerekir ya da bizim anlattığımız yöntemi uygulamanız gerekmektedir.

edu 720x470 1

2022 Ücretsiz edu mail açmak için aşağıdaki adımları harfiyen uymalısınız. Şu uyarıyı da yapmamız da fayda var ki, lütfen amacı dışında bu ücretsiz edu mailleri kullanmayınız. Bu yazı dizisi webirinci.com tarafından edu maillerin sağladığı imkanlara ulaşamayan insanlar için hazırlanmıştır. Hiçbir sorumluluğu da kabul etmediğimizi bilmenizi isteriz. Hemen edu uzantılı mail açma yöntemine geçelim.

Bedava Edu Mail Açma

Önceliğimiz outlook mail servisinden kendimize bir mail oluşturmak. Çünkü oluşturacağımız .edu uzantılı mailin kurtarma e-postası olarak outlook uzantılı bir mail isteniyor.

https://outlook.live.com/owa/ giderek Ücretsiz hesap oluşturun.

Outlook hesabımızı oluşturduktan sonra ise bedava edu mail açacağımız olan sfcollege.edu sitesine gidelim. Burada uzaktan eğitime kayıt oluyormuş gibi kayıt olarak edu mailimize ulaşacağız.

Sfcollege.edu Sitesinin Linki : https://ss2.sfcollege.edu/

Start New Application diyerek ücretsiz edu mailimizi açma işlemine başlıyoruz.

Malesef bir çok ülke vatandaşlığı ile denendi hiçbiri ile edu mail oluşturamadık sadece US ( Amerika B.D. ) ile oluşturabileceğimiz için bu adımda United States Citizen ‘i seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranda Freshman seçeneği ile yeni öğrenci olduğumuzu belirtiyoruz ve next diyoruz. No Diploma diyerek devam ediyoruz.

Ve bizden bir çok bilgi isteyecektir bu aşamaları geçmek için fake bilgiler gerekli olacaktır. Onu da google aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Tüm adımları takip ettiğinizde en son 3-4 saat onay aşamasına giriyor ve ardından size şöyle bir edu mail veriyor : 12301232@sfcollege.edu

Edu.tr Mail Açma

Edu.tr mail açmanın en garantili ve en kısa yolu üniversite öğrencisi ya da öğretim görevlisi olmanızdır. Tabi günümüz de bunu gerçekleştirmek oldukça meşakkatli ve zaman alacağı için diğer yöntemlere geçelim.

Örnek vermek gerekirse xxx@webirinci.edu.tr şeklinde bir e-posta adres edinmek için bu mail server’i çalıştıran bir webirinci.edu.tr sunucusu olması gerekmektedir. Yani hotmail, gmail gibi her üniversitenin neredeyse kendi mail sunucuları, serverları bulunmaktadır.

Bu mail sunucularını kurmak için ise bir vakıf, üniversite olma şartı aranıyor ve devlet aracılığı ile temin edilmektedir.

Edu yani education anlamına gelen eğitimcilere verilen mail adresleridir. Tüm dünyada ise üniversite öğrencilerine ve üniversitede eğitim veren akademisyen, öğretim görevlerine adanır. Bu mail adresi başka hiçbir şekilde alınamaz.

edu.tr mail giriş

Direk olarak edu.tr mail giriş diye bir şey yoktur! Yani edu.tr diye bir mail serverı ya da sunucusu ne yazık ki mevcut değildir. Peki biz edu.tr maillerine nereden mi giriş yapacağız? Gelin hemen açıklayalım.

Her üniversitenin kendi öğrenci bilgi sistemi mevcuttur. Buna kısaca üniversite öğrencileri “OBS” demektedir. Bu obs’ler ile edu.tr maillerinize kolaylıkla girebilirsiniz.

Yani siz Akdeniz üniversitesinde okuyorsanız google.com.tr adresinde “Akdeniz obs” ya da “Akdeniz üniversitesi .edu.tr mail girişi” gibi kelime öbekleri ile giriş yapabilirsiniz.

Atatürk üniversitesinde okuyorsanız eğer “Atatürk obs” yazdığınızda karşınıza : https://obs.atauni.edu.tr bu site çıkacaktır. Ve bu siteden de kolaylıkla edu.tr mail girişi yapabilirsiniz.

Bu adımlar ile webirinci.com ekibi olarak ücretsiz bir şekilde edu mail aldığımızı söylemek istiyorum. Sizler de dikkatli yaparsanız alırsınız. Yapamayan ya da takılan arkadaşlarımız yorum kısmından belirtsinler ki yardım edebilelim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Çok teşekkür ederim 2022 yılı ücretsiz edu mail açmak için o kadar site gezdim ki.. Sayenizde açtım :))

 2. Freshman seçeneği kalkmış başka seçenekler var bu vesile ile rehberi günceller misiniz ? seçenekler:

  First Time in College
  Transfer
  Transient
  Continuing Ed
  Career Pathways

   1. baktım “First Time in College” olarak seçilmeli. ardından yine no diploma senaryosu ile devam ediyor. fakat üzerinden 3 saat geçmesine rağmen yeni bir email gelmedi. yani edu mailinin aktifleştiğine dair mail bildirimi gelmedi. sisteme öğrenci alanından login olup EMAIL access alanına basınca da “We couldn’t find a mailbox for this account. Either they don’t have a mailbox or don’t have a license assigned.” hatası geliyor. sanırım email hesabı oluşturmamışlar ve oluşacak mı bilmiyorum gelişmeleri iletirim. yöntem çalışmıyorsa kaldırmanızı da rica edeceğim. iletirim.

    1. Tabi ki Bizde Yakından Takip Ediyor Olacağız. Bizide Bilgilendirirseniz Seviniriz.

     1. hesap açıldı ve sorunsuz EDU hesabım oluştu. teşekkürler. bilginize.

 3. selamlar sf id oluştuktan sonra ekstra başka bilgi girmemize gerek var mı ardından epey bilgi isteniyor

 4. ssn kodunun devamını verdiğiniz siteden bir türlü alamadığım için hesabı oluşturamadım. var mıdır bir çözümü?

 5. hesabı oluşturdum. e posta da tanımladı. ancak aşağıdaki problemler devam ediyor.

  E POSTA ALMA GÖNDERME YOK
  sfcollegeedu.onmicrosoft.com etki alanındaki bir yönetici tarafından oluşturulan özel bir posta akışı kuralı iletinizi engelledi.
  Account not authorized to send

  HESAP ASKIDA BEKLİYOR GİBİ
  Adult Basic Ed Students
  You may register for classes if there are no registration stops listed below. Please contact the Adult Education Program at 352-395-5760 to register.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu