Haberler

Spotify, Yeni Sahte Haber Yasası ve Ukrayna İstilası Nedeniyle Rusya’daki Hizmetleri Kapatıyor

Spotify, Yeni Sahte Haber Yasası ve Ukrayna İstilası Nedeniyle Rusya’daki Hizmetleri Kapatıyor

Ukrayna İstilası Nedeniyle Rusya’daki Hizmetleri Kapatıyor Müzik akışı devi Spotify, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından nihayet Rusya’daki hizmetlerini askıya alıyor. Spotify yaptığı açıklamada, hizmetlerin askıya alınmasının birincil nedeni olarak orduyla ilgili yalan haberlerin yayılmasını 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandıran yeni Rus yasasını gösterdi. Spotify sözcüsü The Verge’den bir raporda, “Spotify, bölgede güvenilir, bağımsız haber ve bilgi sağlamak için hizmetimizi Rusya’da çalışır durumda tutmanın kritik derecede önemli olduğuna inanmaya devam etti,” dedi.

ukrayna i̇stilası nedeniyle rusya'daki hizmetleri kapatıyor

“Ne yazık ki, yakın zamanda yürürlüğe giren ve bilgiye erişimi daha da kısıtlayan, ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran ve belirli haber türlerini suç haline getiren mevzuat, Spotify çalışanlarının ve hatta muhtemelen dinleyicilerimizin güvenliğini riske atıyor. Seçeneklerimizi ve mevcut koşulları dikkatlice değerlendirmeye aldıktan sonra, Rusya’daki hizmetimizi tamamen askıya alma konusunda zor bir karara geldik” dedi. Spotify , hizmetlerin Nisan başına kadar tamamen askıya alınmasını beklediğini söyledi.
Spotify, RT ve Sputnik gibi Rusya destekli satış noktalarından içeriği kaldırdı ve bu ayın başlarında Rusya ofislerini kapatmıştı. Şirket ayrıca, ücretli aboneliğinin daha önce Rusya’da da kullanılamayacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu