Kripto Para

USDD vs UST: Justin Sun’ın Yeni Stabilcoin’i Sadece Bir UST Klonu mu?

USDD vs UST

USDD vs UST ABD doları ile sabit bir fiyat tutması beklenen bir stablecoin olan UST , bu ay kontrolden çıkarak 0.10 USD’ye kadar düştü. UST’nin sadece birkaç ay içindeki önemli yükselişinin ardından, özellikle stabilcoin’lerin piyasada kazanılmasıyla birlikte, sadece birkaçı anıtsal çöküşünü öngördü.

Stabilcoin’ler, yatırımcıların kripto varlık piyasalarından ayrılmadan dolar cinsinden fon tutmalarını sağladığı için kripto piyasalarında baskın bir güç haline geldi. Merkezi olmayan finans ( DeFi ), birçok DeFi protokolünde borçlanma, borç verme ve likidite sağlanmasının çoğunu güçlendirdiği için stablecoin’lerin en büyük yararlanıcılarından biridir.

UST’nin çöküşünün ardından, algoritmik kartı UST’den daha iyi oynamayı amaçlayan önde gelen bir kripto girişimcisi tarafından desteklenen başka bir stabilcoin piyasaya çıktı.

Justin Sun’ın yeni stablecoin’i USDD ve son zamanlarda çöken UST’ye ürkütücü bir şekilde nasıl benzediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Algoritmik stabilcoinler nelerdir?

Bu yeni stablecoin’e tamamen girmeden önce, algoritmik stabilcoinler kavramına dalarak bir temel oluşturalım.

Stablecoin’ler genellikle “diğer varlıklarla teminat olarak tutularak sabit bir fiyat sağlayan dijital para birimleri” olarak tanımlanır. Ancak, farklı sabit para türleri olduğu için bu tanımın her zaman geçerli olmadığını zaten biliyoruz. Her birine hızlıca bir göz atalım.

Fiat teminatlı sabit paralar , merkezi bir kuruluş tarafından rezervlerde tutulan fiat para birimi ile desteklenir. Rezervleri zincir dışı olduğu için genellikle kripto meraklıları tarafından merkezileşmeleri ve şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştiriliyorlar.

Emtia teminatlı sabit paralar , merkezi bir varlık aracılığıyla petrol, değerli metaller, gayrimenkul vb. gibi fiziksel varlıklar tarafından desteklenir. Fiat teminatlı sabit paralarla aynı eleştiriyle karşı karşıyalar.

Kripto teminatlı sabit paralar , akıllı bir sözleşme yoluyla diğer kripto varlıkları teminat olarak tutarak desteklenir. Adem-i merkeziyetçilik modeline uysalar ve şeffaflığa izin verseler de, istikrarı korumak için fazla teminat altına alınmaları gerektiğinden sermaye açısından verimli değiller.

Algoritmik stabilcoinler , herhangi bir teminat veya merkezi bir ihraççıya olan bağımlılığı ortadan kaldırarak diğer stabilcoinlerin gördüğü zorlukları çözmeyi amaçlar. Kripto token yakma ve nane mekanizması gerektiren bir süreç aracılığıyla diğer varlıklarla bir fiyat sabiti tutarlar.

Genel olarak süreç, iki jeton gerektirir – biri sabit para olarak hareket etmek ve diğeri istikrarını korumaya yardımcı olmak için – her iki jeton arasındaki talep ve arzı düzenleyerek fiyat sabitlemesini korumak için. Bazı protokoller, algoritmik bir mekanizma kullanarak ve kripto varlıkları bir yedekte tutarak her iki dünyadan bir parça seçer.

Bununla birlikte, algoritmik stabilcoinlere daha yakından bakıldığında, UST ve kardeş tokeni LUNA by Terra ile ortaya çıktığı gibi, fiyat sabitlemesi kırıldığında bir ölüm sarmalı olasılığını gösteriyor .

Ancak buna rağmen, algoritmik olarak desteklenen stabilcoinler, yakın zamanda kripto pazarından ayrılmak istemiyor. UST de-peg’e yol açan olayların ortasında, tartışmalı kripto girişimcisi ve Tron ( TRX ) blok zincirinin kurucusu Justin Sun, Tron DAO (merkezi olmayan özerk kuruluş) ile birlikte USDD adında yeni bir algoritmik stabilcoin başlattı.

usdd vs ust
usdd vs ust

USDD nedir?

USDD, arbitraj tüccarlarını TRX, Tron’un yerel tokeni ve USDD arasında ticaret yapmaya teşvik eden bir algoritma aracılığıyla ABD doları ile yakından sabitlenmiş bir fiyatı korumayı amaçlayan yeni bir algoritmik sabit paradır.

Darphane/yakma süreci, USDD fiyatı sabit fiyatın üzerine çıktığında USDD 1 için 1 USD değerinde TRX yakmayı içerir. Bu nedenle, TRX arzını azaltmak ve USDD arzını artırmak. USDD’nin fiyatı düştüğünde, USDD 1 değerinde TRX jetonları için USDD 1 yakılır ve bu süreçte USDD arzı azalır ve TRX’inki artar.

Justin Sun’a göre USDD, kripto endüstrisinde ” bitcoin kadar merkezi olmayan” sabit paralar yapma vizyonundan doğdu .

USDD, USDD stake ettiğinizde %30’a kadar (UST’den daha fazla) kadar yüksek bir faiz oranını yönetmeye yardımcı olan Tron DAO tarafından yönetilir. Tron DAO ayrıca, bir rezervde bitcoin, TRX ve diğer sabit paralarda 10 milyar ABD doları biriktirerek algoritmanın başarısız olmasına neden olabilecek piyasa çöküşü zamanlarında USDD’nin istikrarını korumaya yardımcı olacaktır.

Coinmarketcap.com’dan alınan veriler, USDD’nin halihazırda 542,9 milyon ABD Doları (24 Mayıs Salı günü saat 12:45 UTC’de) piyasa değerine sahip olduğunu gösteriyor. Bu, USDT (73,2 milyar ABD Doları), USDC (53,3 milyar ABD Doları), BUSD (18,4 milyar ABD Doları), DAI (6,6 milyar ABD Doları) veya UST gibi en iyi sabit paraların çökmeden önceki piyasa değerine yakın olmasa da, görünüşe göre piyasa, Justin Sun’ın sabiti koruma becerisine Terra’nın Do Kwon’unda olduğundan daha fazla güveniyor.

UST’ye ne oldu?

9 Mayıs 2022’de UST, uzun bir aradan sonra ilk kez ABD doları karşısında sabit değerini kaybetti ve 92 sentin altında işlem gördü. Sabitlemeyi savunmak amacıyla Luna Foundation Guard (LFG), UST satın almak için BTC rezervini satmaya başladı.

Bununla birlikte, LFG tarafından kullanılan strateji, UST’nin günler içinde neredeyse tüm değerini kaybederek 0.1 USD’ye düşmesiyle mantıksız çıktı. Düşüşün etkisi aynı zamanda UST’nin kardeş tokeni LUNA‘yı da büyük ölçüde etkileyerek değerini 84 USD’nin üstünden esasen sıfıra (0.0001 USD) düşürdü.

UST’nin çökmesinin, bir saldırganın UST’nin sabitleyicisine saldırmak için borç para aldığı ve ardından LFG’nin UST’nin sabitleyicisini korumak amacıyla BTC rezervlerini satacağını bildikleri için BTC’de kısa bir pozisyonda öldürme yaptığı koordineli bir saldırı olduğuna dair bir teori var. Bu teyit edilmemiş olsa da, toplumdaki genel fikir birliği, bunun olması gerektiğidir.

UST ve LUNA, çöküşten yaklaşık 60 milyar ABD doları birleşik piyasa değeri kaybetti.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

 

USDD ve UST: benzerlikler ve farklılıklar

USDD ve UST, teminatla desteklenmeyen algoritmik stabilcoinlerdir. UST’nin son çöküşü göz önüne alındığında, yatırımcılar, özellikle algoritmik kategorideki stabilcoinlere şüpheyle yaklaşıyor.

USDD, algoritması ve çerçevesi, TRX’i yakarak UST – mint USDD’ninkiyle aynı göründüğü için ateş altında kaldı ve USDD’yi yakarak TRX‘i nane yaptı.

USDD, sabit değerini desteklemek için farklı kripto varlıklarda 10 milyar ABD doları rezervi yönetmeyi planlayan Tron DAO tarafından da destekleniyor. Bu, UST’nin sabitlenmesini desteklemek için 10 milyar ABD doları bitcoin ve AVAX tutmayı planlayan LFG’ye benzer .

USDD’nin temelleri UST ile aynı görünse de, Justin Sun yakın tarihli bir yakınlaştırma oturumunda USDD’nin operasyonel farkının onu UST’den oldukça farklı kıldığını savundu.

UST’nin kısa sürede çok hızlı büyüdüğünü ve aşırı kaldıraç kullandığını, UST’nin büyük piyasa kapitalizasyonunu ve çöküşten önce nispeten küçük rezervini gerekçe göstererek savundu. Ayrıca, Çapa Protokolünün yüksek getirilerine ve UST’nin başarısız olduğu teknik alanlar olarak piyasa değişkenlerinin uygun şekilde dikkate alınmadığına işaret etti.

Justin Sun’a göre USDD, piyasa değerini TRX, Tron DAO rezervi ve tüm kripto piyasası değerinden daha düşük tutarak sağlıklı büyümeye odaklanmayı planlıyor. Rezervin esas olarak bitcoin ve TRX ile USDT, USDC, BUSD, DAI ve TUSD gibi diğer en iyi sabit paralardan oluşacağını belirtti . USDD’nin sabit değerinin altına düşmesi durumunda, stabilcoinler hemen dağıtılabilir, bu nedenle diğer varlıkları kademeli olarak tasfiye etmek için zaman satın alabilir.

Herhangi bir para çekme limiti olmaksızın %20’lik sabit bir faiz oranına sahip olan Anchor Protocol’ün aksine Justin Sun, USDD’nin faiz oranını ve para çekme limitini etkileyen yapıları devreye sokmayı hedeflediğini söyledi.

Justin Sun’ın USDD’si UST ile aynı şekilde mi gitmek zorunda?

USDD’nin temelleri ile UST’nin benzerliği göz önüne alındığında, USDD’nin sonunda UST ile aynı kaderi paylaşacağını varsaymak mantıklı olacaktır. Ayrıca, sahip oldukları görünür saldırı vektörleri nedeniyle şimdiye kadar hiçbir algoritmik stablecoin başarılı olmadı.

Aynı zamanda, Justin Sun ve Tron’un ceplerinin Do Kwon ve LFG’lerden çok daha derin olduğunu kabul etmek önemlidir, bu da onların dolar sabitini koruma yeteneklerinin daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, artık bunun gibi bir stablecoin’e nasıl saldırılacağına dair çok halka açık bir oyun kitabı olduğu için, daha fazla piyasa katılımcısının bunu yapmaya teşebbüs etme şansı da arttı.

İşleyen, istikrarlı bir algoritmik stabilcoin, büyüyen DeFi pazarına mükemmel bir katkı olsa da, son zamanlarda bir tane oluşturmaya yönelik girişimler, birinin gerçekten başarılı olabilmesi için yapılması gereken daha çok iş olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu