Kripto Para

Vermont’un Mali Düzenleyicisi, Celsius’un “Derin İflas Ettiğini” Söyledi

Vermont’un Mali Düzenleme Departmanı (DFR) Salı günü yaptığı açıklamada, Celsius Network’ün “derinden iflas ettiğini” söyledi ve kripto para birimi borç verenin, bunu yapacak varlıklara ve likiditeye sahip olmadığı için müşterilere ve alacaklılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmediğini de sözlerine ekledi .

 

Vermont’un Mali Düzenleyicisi, Celsius’un “Derin İflas Ettiğini” Söyledi

 

DFR ayrıca, Celsius‘un kayıtsız bir menkul kıymet teklifinde yer aldığını, Vermont’taki yatırımcılar da dahil olmak üzere perakende yatırımcılara kripto para birimi faiz hesapları sattığını ve kripto borç verenin de bir para aktarma lisansına sahip olmadığını söyledi.

Celsius, yakın zamana kadar büyük ölçüde düzenleyici gözetim olmadan çalışıyordu.

Regülatör, “faiz hesaplarını menkul kıymetler olarak kaydetmemesi nedeniyle, Celsius müşterileri finansal durumu, yatırım faaliyetleri, risk faktörleri ve mevduat sahiplerine ve diğer alacaklılara karşı yükümlülüklerini geri ödeme kabiliyeti hakkında kritik açıklamalar almadı” dedi.

Ayrıca, Celsius’un çok eyaletli soruşturmasına devlet kurumu da katıldı. Şirketin müşteri itfalarını askıya alma kararı Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Washington’daki devlet menkul kıymetleri düzenleyicileri tarafından araştırılıyor.

celsius

Celsius, dijital paralarını veren insanların holdinglerine %18’den fazla faiz vaat ederek piyasada kendini konumlandırmıştı. Bloomberg, kripto borç verenin de bu paraları ödünç verdiğini bildirdi.

Bununla birlikte, kripto borç veren, potansiyel iflas sorunuyla uğraşmaya devam ederken borçları geri ödemeye başladı bile.

Blockchain.News, kaynaklara atıfta bulunarak, Celsius Network’ün Pazartesi günü, merkezi olmayan finans ve kredi platformları Aave ve Compound’a kısmi borçlarını geri ödediğini bildirdi.

Takipçi Etherscan’a göre, kripto borç veren, Aave’ye 78,1 milyon dolar değerinde USDC stabilcoini ve Compound platformunda 35 milyon dolar değerinde stabilcoin DAI’yi geri ödedi.

The Block, Celsius’un ayrıca Aave’den 6.083 sarılı bitcoin (yaklaşık 124 milyon dolar) çektiğini ve bunları merkezi borsalarla düzenli olarak etkileşime girdiği bilinen bir Ethereum adresine aktardığını bildirdi.

Geçen ay, Celsius son piyasa düşüşü nedeniyle para çekme işlemlerini dondururken, diğer kripto firmaları Voyager Digital Ltd. ve Three Arrows Capital kısa süre önce iflas başvurusunda bulundu.

Blockchain.News’den gelen bir rapora göre, borçları temizlemenin yanı sıra, kripto borç veren yeniden yapılandırma sürecini de başlattı.

Wall Street Journal’dan (WSJ) bir rapora göre, Celsius, sorunlu kripto para birimi borç verenine yeniden yapılandırma konusunda tavsiyede bulunmak için yeni avukatlar tuttu.

WSJ, konuya aşina olan insanlara atıfta bulunarak, kripto piyasalarındaki son kargaşadan kaçmak istediği için çok ihtiyaç duyulan yeniden yapılandırma planının geldiğini söyledi.

WSJ raporuna göre, Kirkland & Ellis LLP avukatları, bir iflas başvurusu da dahil olmak üzere seçenekler konusunda Celsius’a tavsiyede bulunmak üzere gemiye çağrıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu