Haberler

Vize Final Hesaplama

Vize Final Hesaplama

Vize Final Hesaplama üniversite öğrencileri için oldukça ihtiyaç duyulan bir konudur.  Alınan notların dönem sonu ya da yıl sonunda, geçme notuna denk gelip gelmediğini bu şekilde öğrenmek mümkündür.

Vize hesaplama işlemleri için en başta ilgili dersten yapılmış ve sonucu resmi olarak açıklanmış bir puanın var olması gerekmektedir. Bu puan üzerinden vize ile ilgili olarak geçme notu hesaplama konusunda gerekli değerlendirmeyi yapmak mümkündür.

Açıköğretim vize final hesaplama olarak da adlandırılan bu işlem örgün olarak bir üniversitede eğitim alan diğer öğrenciler içinde aynı şekilde hesaplanmaktadır.

 

Vize nedir?

Vize sınavı, ilgili üniversitelerde öğrencilerin her ders için tek tek başarılarını ölçmek için yapılmakta olan sınavlara verilen isimdir.

Vizelerin en belirgin yanı, final sınavlarından önce yapılıyor olmasıdır.  Harf notu hesaplama yapılırken de üniversite not hesaplama yapılırken de ortalamaya olan etkisi final sınavlarına oranla daha az olmaktadır.

Vizeye ait sınav takvimleri fakültelerin dekanlıklarınca yaklaşık iki hafta öncesinden açıklanmaktadır.

Açıklanan tarihlerin ertelenmesi ise yönetmeliklere göre yasaktır. Bu sebeple açıklanan tarihlerde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Final nedir?

Üniversitelerin her bir dersi için vize sınavlarının ardından yapılmakta olan sınav uygulamalarına final sınavı denir.

Özellikle dönem sonlarında yapılmakladır.  Genel ortalama hesaplama anlamında final notunun etkisi vize sınavlarına oranla daha yüksektir.

Bu sebeple final sınavları için alınacak sonuçların önemi ortalama yükseltmek adına daha fazla önem taşımaktadır.

Vize ve final ortalaması nasıl hesaplanır?

  1. Vize final hesaplama işlemleri için en başta ortaya çıkmış vize sınav sonuçlarının ve final sonuçlarının bulunması gerekmektedir. Vize sınav sonuçları, ortalamadaki ağırlığı göstermekte olan oran ile çarpılıp 100’ bölünür. Örneğin vize sınavlarının %40 oranı gibi. Vize sınavından alınan sınav notunu 100 puan varsayarsak; hesaplama yaparken 100 puan ile 40’ı çarpıp 100’e bölersek birinci vizeden ortalamaya yansıyacak olan 40 puan değerini buluruz.

 

  1. Final sınav sonuçlarında da durum aynıdır. Ancak burada değişken olan final ortalama oranıdır. Bu oran vizelere göre daha yüksektir. Örneğin %60 şeklinde olabilmektedir. Oranın yüksek olması final sınav sonuçlarının ortalamaya etkisinin daha yüksek olduğunu gösterir. Final ortalaması hesaplanırken 1. Final sınavından alınan puan ile ortalama oran (%60) çarpılır ve 100’ e bölünür. Örneğin 1. Final notunun 100 olduğunu varsayarsak hesaplama yaparken 100 puan ile 60’ı çarpıp 100’e bölerek birinci finalden ortalamaya yansıyacak değerin 60 puan olduğunu buluruz.

 

  1. Son aşama olarak ise 1. Vize ortalaması olan 40 puan ile 1. Final ortalaması olan 60 puanı toplayarak ilgili ders için Vize final hesaplama notunun 100 puan olduğunu kolayca görebiliriz.

 

Ortaya çıkmakta olan vize puan sayıları 1. Vize, 2. Vize ve 3. Vize gibi olduğunda da aynı hesaplama yöntemi kullanılır.

Finallerde de yapılan sınav sayısına göre benzer hesaplama yapılarak her bir dersin ortalaması tek tek elde edilir. Vizeler ile finaller toplanır ve ortaya çıkan son değer, üniversitelerde uygulanmakta olan not sistemine göre harf notuna dönüşür. Bu da öğrenci transkriptine yansır.

Sayfamız üzerinde yer alan Vize Final Ortalama Hesaplama Aracı’nı kullanarak pratik bir biçimde sizlerde hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Doldurulması zorunlu alanları eksiksiz doldurmak vize ve final puanlarının yanı sıra vize ve final oranlarını bilerek bu işlemi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Vize final hesaplama, harf notu hesaplama, üniversite not hesaplama, akts not hesaplama, genel ortalama hesaplama, büt hesaplama ve geçme notu hesaplama işlemleri de hep ortaya çıkan notlar üzerinden hesap edilmektedir. Eksiksiz bir hesaplama işlemi için üniversite tarafından açıklanmış resmi notların dikkate alınması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu