Sunucu Sanallaştırma

Vmware Esxi Kurulumu, Hetzner Esxi Ayarları

Bugün bir çoğumuzun aradığı fakat yeterli Türkçe kaynak olmayan server, dedicated sunucumuza vmware esxi kurulumu, hetzner esxi kurulum ve ayarları, kvm ile vmware esxi sürümlerinin kurulmasını anlatacağım. Aslında hepsi aynı konu, hetzner firmasından aldığımız sunucumuza nasıl Esxi kurabiliriz, sanallaştırma nasıl yapabiliriz bunlardan kısaca değineceğim.

Hetzner.com Sunucu Alımı

Hetzner firması herkesi kolay kolay üye olarak kabul eden bir firma değil. Özellikle de daha önce ödemediğiniz bir hizmetin faturası mevcut ise. Çünkü bu firmada kullandıkça öde mantığı ile hareket edildiği için parayı genellikle önden çekmezler. Ay sonunda 1 aylık kullanımınız çekilir genellikle.

Kimlik, tc vs. onayınızı yaptıktan sonra, üyeliğinizin onaylanması için 2 adımlı doğrulamayı da açmanızı öneririm. Sonrasında ise dedicated menüsünden sizlere uyumlu olan işlemcileri ve markaları göstermektedir.

Not: Hetzner firması tüm sunuculara Vmware Esxi Kurulumu garantisi sunmaz. Vmware uyumlu olduğu makineleri buradan bulabilirsiniz : LİNK

Hetzner Esxi Kurulumu

Vmware esxi kurulum için öncelikle esxi isonuzu sunucunuza mount etmeniz gerekmektedir. Support bölümünden ticket açarak ya da sunucunuzu alırken son adımda not kısmına şunu yazınız:

Can you mount this to my server : https://drive.google.com/file/d/1sv0YOR97Vd0qUUDCc1f5DHGFuobYhLjR/view

And i need kvm connections.

Gönderdikten sonra size vmware esxi 7.0 isosunu mount etmiş bir şekilde ve kvm bilgileri ile size ortalama 1 saat içerisinde döneceklerdir.

screenshot 1

Burada örnek olarak bana gelen maili görüyorsunuz. Kvm bilgileri ve bios ayarlarını değiştirmeden kurunuz yazıyor kısaca. Sizde bu kvm linkini yeni sekmede açarak, giriş yapınız.

Hetzner KVM ekranına giriş yaptıktan sonra ise karşınıza şöyle bir ekran gelecektir. Genellikle bu ekranın gelmesi bir kaç dakikayı buluyor, sabırlı olun.

1

Üzerine mouse ile gelip enter tuşuna basarsanız rahatlıkla KVM full ekran olarak açılacaktır. Tam olarak gerçekci olması adına benim bu adımda karşıma hata çıktı, hemen onu da sizinle paylaşıyorum. Kaynak okunmadı hatası.

3 1

Evet, malesef üstte de dediğimiz gibi bazı donanımsal hatalar alabilirsiniz. Bu durumda tekrar ticket talebi açarak:

Replace usb driver and can u mount it again, please ?

Mesajını gönderdim. Bana 5 dakika sonra tekrar dener misiniz, diye bir mesaj geldi ve kuruluma kaldığım yerden devam ettim. Bu sefer kurulum başarılı bir şekilde başlamıştı.

4

Karşımıza çıkan ekranda root şifresi isteyecek, onu girdikten sonra devam diyerek dokunmuyoruz. Ve yaklaşık 3-5 dakika içerisinde Vmware Esxi yazılımımız sunucumuza yüklenmiş olacaktır. Bu ekranı aldıysanız başarılı bir şekilde  Vmware Esxi kurulumunu yapmışsınız demektir.

6

Bu kısımda ip adresinizi tarayıcıdan açarak çok rahatlıkla esxi girişi yapabileceğinizi söylüyor. Artık KVM ile işimiz bitti ve kullandığımız tarayıcıya ip adresimizi yazarak esxi kontrol panelimize rahatlıkla erişebiliriz.

Burada hetzner firması üzerinden Vmware Esxi 7.0 kurmayı anlattım. Sanallaştırma teknolojisi ile gelecek günlerde daha fazla konu ele alacağımı bildirmek isterim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu