Teknoloji

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi(Çözüm)

 

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Hatası

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi sorununun nasıl çözüleceğini yazımızda detaylı bir şekilde açıklayacağız. Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Bir USB sürücüsünü veya SD bellek kartını erişemediğiniz için biçimlendirmeye çalışırken, biçimlendirme işlemi Windows’un biçimlendirmeyi tamamlayamadığını söyleyen bir hata mesajıyla başarısız olabilir. Bu hata mesajı, neyin yanlış gittiğiyle ilgili herhangi bir bilgiyi görmek için çok basittir. USB flash sürücü ve SD kartların veri depolama ve iletimi için taşınması kolay olduğundan, bu sorunun nasıl çözüleceğini bilmek önemlidir.

 

error message format

Windows’un biçimi tamamlayamadığını neden söylüyor?

Windows’un pendrive, flash sürücü ve SD kartı biçimlendirememesinin olası nedenleri virüs bulaşması, yazma koruması, bozuk sektörler ve fiziksel hasardır. USB sürücü veya SD kart, virüs bulaşmış bir cihazda kullanılmışsa, muhtemelen virüs bulaşmış olacaktır. Virüs, tehlikeli dosyaları ona yazmaya devam edecek ve bu da USB sürücüsüne veya SD kartına erişilemez duruma gelmesine neden olacaktır.

Ayrıca, eğer disk yazmaya karşı korumalıdır, bir yazma işlemi olarak biçimlendirme olarak biçimlendiremezsiniz. Bazı sektörler, veri depolama için küçük birimler zarar görürse, bu birimler okunamaz veya yazılamaz. Dolayısıyla kötü sektörler de bu soruna neden olacaktır. Son olarak, sürücüde ciddi bir fiziksel hasar varsa, şüphesiz başarıyla biçimlendirilemez.Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi(Çözüm)

“Windows tamamlayamadı” nasıl düzeltilir?

Windows’un sürücüyü biçimlendirememesinin arkasındaki tüm bu nedenlerden dolayı, bu sorunu çözmek için bir veya daha fazla çözüm deneyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, bir sürücüyü biçimlendirmek, üzerindeki tüm dosyaları silecektir, önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun. USB sürücünüzü (USB flash sürücü, harici sabit sürücü, SD kart, kalem sürücü vb.) normal işlemde biçimlendiremiyorsanız, o sürücüyü aşağıdaki yöntemlerle biçimlendirmeyi deneyin. Şimdi USB sürücüsünü bilgisayara bağlayın ve aşağıda verilen adım adım kılavuzu izleyin

  • Çözüm 1. Disk Yönetimi ile Biçimlendirin
  • Çözüm 2. Diskpart ile Biçimlendirin
  • Çözüm 3. Format sürücüsünü ücretsiz bölüm yöneticisi ile zorlayın

 

Çözüm 1. Disk Yönetimi ile Biçimlendirin

Disk Yönetimi bölümleri ve diskleri yönetmenize izin veren Windows’ta yerleşik bir yardımcı programdır. USB sürücünüz veya SD kartınız, tanınmayan bir dosya sistemi olduğu veya hiç dosya sistemi olmadığı için Dosya Gezgini’nde görüntülenmiyorsa, Disk Yönetimi’nde bulabilirsiniz. Böylece sürücüyü desteklenen dosya sistemi ile biçimlendirebilirsiniz.

1. Disk Yönetimi’ni açın. Başlat’a sağ tıklayın ve “Disk Yönetimi” ni seçin. Çalıştır kutusuna “diskmgmt.msc” yazarak da açabilirsiniz.

2. Biçimlendirilmesi gereken sürücüye sağ tıklayın ve “Biçimlendir”i seçin.

format disk with dm

3. Bir sonraki ekranda, bir dosya sistemi formatı seçin ve formatı başlatmak için “Tamam”a tıklayın.

Sürücü herhangi bir dosya sistemi olmadan ayrılmamış alan olarak gösteriliyorsa, üzerine sağ tıklayın ve “Yeni Basit Birim” öğesini seçin. Ardından, Yeni Basit Birim Sihirbazını takip ederek yeni bir bölüm oluştur flash sürücü için

Çözüm 2. Diskpart ile Biçimlendirin

Diskpart ayrıca, disklerinizi ve bölümlerinizi komut satırından yönetmenize yardımcı olan yerleşik bir yardımcı programdır. Disk Yönetimi ile karşılaştırıldığında, Diskpart size daha fazla yetki verir. Diskpart’ı açmak için Çalıştır kutusuna “diskpart.exe” yazabilir veya yükseltilmiş bir komut isteminde “diskpart” komutunu çalıştırabilirsiniz. Diskpart komut yardımcı programında bir sürücüyü aşağıdaki komutlarla biçimlendirebilirsiniz:

  • liste diski
  • disk n’yi seçin (n, biçimlendirmek istediğiniz listelenen disk numarasını temsil eder)
  • clean (bu komut seçili diskteki tüm verileri siler)
  • birincil bölüm oluştur
  • format fs=fat32 hızlı
  • X harfini atayın: (X: USB sürücüsünün sürücü harfini temsil eder, ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz)

 

diskpart format

Ardından sürücü silinecek ve FAT32 dosya sistemi ile yeniden biçimlendirilecektir. NTFS dosya sistemi istiyorsanız, “format fs=ntfs” komutunu değiştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Çözüm 3. Format sürücüsünü ücretsiz bölüm yöneticisi ile zorla

Hala biçimlendiremiyorsanız. bir kullanmayı deneyebilirsiniz ücretsiz bölüm yöneticisi: AOMEI Bölüm Yardımcısı. Bölüm silme, bölümü yeniden boyutlandırma gibi bölüm ve disk yönetimi ile ilgili birçok kullanışlı özellik sağlar,klon bölümü, bölümü birleştirin, bölümü taşıyın, bölümleri silmeden diskleri MBR ve GPT arasında dönüştürün ve yeniden biçimlendirmeden FAT32 ve NTFS’yi dönüştürün ve daha fazlasını yapın. Bozuk sektörler nedeniyle biçimlendirme başarısız olursa, AOMEI Partition Assistant bozuk sektörleri düzeltecek ve sürücüyü sizin için biçimlendirecektir.

1. Yazılımı ücretsiz indirin, kurun ve başlatın.

https://www2.aomeisoftware.com/download/pa/PAssist_Std.exe

 

2. Ana arayüzde, sürücüye sağ tıklayın, açılır menüden “Gelişmiş” seçeneği altında “Bölümü Kontrol Et” seçeneğini seçin.

advanced check partition

3. Bir sonraki ekranda, “chkds.exe kullanarak bu bölümdeki bölümleri kontrol edin ve hataları düzeltin” ilk seçeneğini işaretleyin ve devam etmek için “Tamam” ı tıklayın.

check partition and fix errors

Windows’un biçimlendiremediği sabit sürücüdeki olası hataları kontrol edip düzelttikten sonra, AOMEI Partition Assistant Standard’ın ana arayüzünde USB sürücüsüne sağ tıklayabilir ve flash sürücüyü biçimlendirmeye zorlamak için “Format Partition” seçeneğini seçebilirsiniz.

format fat32 to exfat 30gb

Bu hala biçimi tamamlayamıyorsa, “Sabit Sürücüyü Sil” bu ücretsiz yazılımdaki sabit sürücüdeki tüm bölümleri silmek ve ardından yeni bir bölüm oluşturmak için bir seçenek. Kayıp bölümleri kurtarma, SSD sürücüsünü silme, işletim sistemini MBR ve GPT disk arasında taşıma gibi daha gelişmiş özelliklerin keyfini çıkarmak istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz

wipe hard drive 16gb

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu