Yazılım

Windows Hosting

Hosting

Windows Hosting nedir sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle hosting kelimesinin anlamına bir göz atalım. Hosting barındırma alanı anlamında bir kelimedir. Yeryüzünde herhangi bir ev yapmak için bir arsa ihtayacı vardır. Sanal ortamda da bir internet sitesi için bir alana sahip olunması gerekir. İşte bu alana hosting denir. Bir bakıma internetteki dünyanın sanal arazi parçasıdır. İnternet dünyasında yaratılan sayfalara ait klasörler bütün bir yıl boyunca ana bilgisayarda saklanır. Bu dosyalar sürekli erişime açık haldedir. Bu işlemin yapıldığı bilgisayarlara da server denir. İnternet dünyasında sahip olduğunuz hosting web sitesine ait tüm verileri saklar. Burada site için yazılmış yazı, resim ile ilgili tüm doküman bulunur.

windows hosting nedir windows fiyatlari ve kurulumu hakkinda bilgi

Windows Hosting

Windows Hosting bilgisayarda kullanılan işletim sistemine göre hosting iki türe ayrılır. Linux hosting ve Windows işletim sistemi için hosting şeklinde ayrılır. Genel kullanım olarak neredeyse büyük bir çoğunluk windows işletim sistemleri kullanır. Windows tabanlı sistemlerde kullanılan işletim sistemi budur. Burada karıştırılan bir kavram server ve hosting kavramıdır. İkisi tamamen birbirinden farklı kavramlardır. Hosting hizmetinin verildiği bilgisayar sistemine, yada bağlı olduğu bilgisayar sistemine server denilmektedir. Bilgisayarın tamamı serverdir. Bu servere bağlı bir çok hosting olabilir. Bilgisayar evin tamamı, hosting ise evin odaları gibi düşünülebilir. Hosting de server tarafından konulan kurallara uymak gerekir. Ancak server sahibi ise kuralları istediği gibi kendisi koyar. İkisi arasındaki fark budur.

Windows Hosting windows işletim sistemine ait bir hosting türüdür. Bu hosting ASP, ASP.NET ve HTML programlama dillerinde çalışmaktadır. Hosting üzerinde, mysql ve mssql veritabanı kullanımına uygundur. Bilgisayarı windows olan, html asp. asp.net yazılım dilleri ile yazılı olan siteleri çalıştıran hosting Windows’tur. Peki hosting saldırıları var mıdır? Yapılan saldırılardan nasıl korunur? Elbette bilgisayar sistemlerinde hosting saldırıları mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekilde olmaktadır;

  • Mevcut yazılımda bir açık söz konusu ise kötü bir dosya yüklendiğinde zararlı içerik tarafından yapılan saldırı,
  • Girdiğiniz site dışında sizi başka sitelere yönlendirme yaparak yapılan saldırı,
  • Doğrudan sitenizde bulunan dosyaları yok etmeye ve zarar vermeye yönelik saldırı,
  • Yazılımdan kaynaklanan saldırı.

Bu tür yapılan saldırılarda kullanıcılar olarak yapılabilecek bir şey yoktur. Bu tür saldırıları hizmet alınan firmaların teknik ekipleri önler yada önlemeye çalışır. Bir hostingi teknik bir bilgiye sahip olmadan yönetmek mümkün değildir.

1571311656 windows hosting services

Windows Hosting Kullanımı

Bilgisayarınızda Windows Hosting kullandığınızda mail sunucu olarak, argo mail server, hmail yada smartermail gibi hizmetleri kullanılabilir. Windows sunucu işletim sistemleri web server olarak IIS (internet information services) kullanılır. Bu hostingin kullanımı hususunda hazır olarak sunulan ASP yazılım dilini kullanan web siteleri windows hosting sql server paketlerinden birisi seçilir. Bu tür paketler genel olarak bir aylık deneme süresi ile satılır. Deneme süresinin sonunda üründen memnun kalınırsa bu süre uzatılır. Memnun kalınmadığı taktirde sonlandırılır. İşinize daha uygun başka bir paket kullanımına geçilir. Bu paketlerde sabit hard diskin durumuna göre, e-mail yoğunluğuna göre;

  • -2 -6 CPU çekirdeği,
  • -2 -16 GB bellek,
  • -60 – 240 GB SSD disk,
  • – 60 – 240 GB SATA yedekleme alanı hizmeti sağlanır.

Yapılan işe göre artırılıp azaltılması mümkündür. Windows Hosting paketleri kolay kurulum ve hazır paket olarak kullanılmaktadır. Basit bir şekilde kurulabilir. Kurmak için size yol gösteren yönergeleri izlemek yeterlidir. Kısa sürede kurulum yapılır. Hosting hizmeti kişisel olduğu gibi kurumsal olarak da kullanılmaktadır. Kurumsal işler ve şirketler için alındığında kurumsal hosting diye isimlendirilir. Kurumsal hosting servisi de windows sunucuları ile birlikte çalışan bir sistemdir.

windowsvslinuxhosting

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu