Teknoloji

Xiaomi Robot Süpürge kurulumu

xiaomi robot süpürge kurulumu
xiaomi robot süpürge kurulumu

Xiaomi robot süpürge kurulumu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sahibi olduğunuz süpürgeler ile evlerdeki temizlik anlayışınızı değiştirebilirsiniz. Robot süpürgeler yeni nesil elektronik ev eşyaları arasında yer alır. Robot süpürge dendiğinde akla gelen Xiaomi, bu pazarın öncüsü konumunda yer alır. Birbirinden farklı modelleri ile kullanıcılarda memnuniyet uyandıran Xiaomi robot süpürgeler, gerek kuruluş gerekse kullanış açısından son derece pratiktir. Xiaomi robot süpürge kurulumu hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra bu süpürgelerin nasıl kurulduğunu ve kullanıldığını öğrenebilir ve ortamlarınızda her daim temizliği kontrol altında tutabilirsiniz.

Xiaomi Şebeke problemi mi yaşıyorsunuz makalemizi okuyun

Xiaomi Robot Süpürge Kurulum Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

xiaomi supurge 5
xiaomi robot süpürge kurulumu

Xiaomi robot süpürgelerin kurulumu oldukça basittir. Ancak kuruluma başlamadan önce robot süpürge hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı ve süpürgenin kullanım kılavuzu gözden geçirilmelidir.

Xiaomi robot süpürge kurulumuna ilişin bilinmesi gereken en önemli detay, süpürgenin kutudan çıkartıldığı anda prize takılması gerektiğidir. Süpürge mutlaka prize takılarak şarj edilmeli ve şarj işlemi bittikten sonra kurulum ve sonrasında kullanım aşamalarına geçilmelidir. İlk etapta süpürge yeteri derecede şarj edilmezse, ilerleyen sürelerde şarj performansı düşük olabilir.

Xiaomi robot süpürgeler ilk olarak kutusundan çıkartıldıktan sonra içerisindeki bütün parçaların eksiksiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eksik parça bulunması halinde süpürge tekrar iade edilerek yenisi ile değiştirilebilir.

Xiaomi robot süpürgenin şarj işlemi tamamlandıktan sonra aktif bir internet bağlantısı üzerinden robotun kurulum sayfasına girilerek kurulum işlemi başlatılabilir.

Xiaomi Robot Süpürge Kurulumu Nasıl Yapılır?

xiaomi supurge 2

Xiaomi robot süpürgeler yaşam alanlarında günlük temizlik ihtiyacına çözüm olur. Cihazın kurulum işlemi tamamlandıktan sonra prize takılması ile çalıştırılması mümkündür. Bir kez yapılacak kurulum işlemi sonrasında ev içerisinde her alanda Xiaomi robot süpürge otomatik olarak süpürmeye başlar.

Xiaomi robot süpürgelerin kurulumu ve kullanımı için aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulur. Evinizde kullandığınız bir ev interneti mevcutsa, cihazı internet bağlantısı ile kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Ev internetinin olmadığı durumlarda mobil cihazlardan yapılacak hotspot bağlantısı ile de Xiaomi robot süpürgeler kolayca çalıştırılabilir. Xiaomi robot süpürge kurulumu için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir;

 • Xiaomi robot süpürge kurulumunun ilk aşaması cep telefonlarına kurulum uygulamasını indirmektir. Bunun için kullandığınız cep telefonunuzun uygulama mağazasına girmeniz yeterli olur. Buradan “Mi Home” uygulamasını cihazınıza indirmeniz ve kurduktan sonra hesap açmanız istenir.
 • Bir sonraki aşamada cep telefonunuzun bluetooth ve konum özelliklerini açmanız istenecektir.
 • Uygulamayı cihaza kurduktan sonra kullanacağınız kablosuz internetin şifresini uygulamaya kaydetmeniz gerekir.
 • Ardından uygulamanın yönlendirmesi ile istenen bilgileri sisteme girerek kurulum işlemine devam etmeniz önerilir.
 • Bütün ayarların tamamlanmasının ardından cihaz ile cep telefonu arasında bir senkronizasyon işlemi gerçekleştirilir.
 • Son olarak kablosuz bağlantı ağını cihaz tanıdığı anda ortam içerisinde robot süpürge aktif olarak süpürme işlemine başlar.

Xiaomi robot süpürge kurulumu sonrasında bu işlemin başarılı olup olmadığını anlamak için cihazın üzerinde bulunan büyük gövde kapağını kaldırmanız yeterli olur. Kapağın altında cihazın aktif olarak hangi kablosu bağlantı ağına bağlı olduğu ortaya çıkar. Eğer geçerli bir bağlantı bilgisi ekranı görürseniz cihazın kablosuz bağlantı ağınız ile eşleştiğini ve çalışabilir konumda olduğunu anlayabilirsiniz. Xiaomi robot süpürge kurulumu sonrasında süpürgenin ev içinde tanımlama işlemini yapabilir ve hemen süpürgeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Xiaomi Robot Süpürge İlk Ev Tanıtımı Nasıl Yapılır?

xiaomi supurge 1

Xiaomi robot süpürge ve diğer robot süpürgelerin en önemli özellikleri bu süpürgelerin hafızaya bağlı olarak süpürme işlemini yapmalardır. Yani robot süpürgeler önceden hafızaya aldıkları alanlarda sürekli olarak süpürme işlemini yaparlar. Bu işlem için öncesinde süpürgenin hafızasına süpürülecek alan ile ilgili veri kaydının yerleştirilmesi gerekir. Bu sayede süpürgeler kontrol etmeye gerek kalmadan ev içerisindeki her alanı belirli bir düzen içerisinde süpürebilirler.

Xiaomi robot süpürge kurulumu sonrasında süpürgeye evi tanımlamak için cihazı çalıştırmanız yeterli olur. Cihaz ilk çalıştığı sırada evi dolaşır ve uzaklık mesafesini tahmini olarak ölçer Evin her köşesinde dolaşan süpürge hangi alanların süpürülmeye müsait olduğunu tanımlayarak hafızaya alır. Evde dekorasyon ile ilgili bir düzenleme olduğunda süpürgenin beynini sıfırlamak ve yeniden harita tanımlaması yapmak mümkündür.

Xiaomi robot süpürge haritalama işlemini otomatik olarak başlatır ve tamamlar. Bu süreci kontrol etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • “Mı Home” mobil uygulamasını açın.
 • Kullandığınız süpürge modelini seçin.
 • Cihaza tıkladıktan sonra açılan ekranda sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesini tıklayın.
 • Açılan yeni menü ekranından “Deneysel Özellikler” seçimini yapın.
 • Ardından açılan ekrandan “Harita Kayıt Modu” satırını tıklayın.

Harita özelliğini aktif hale getirdikten sonra süpürge gezdiği her alanı kayıt altına alacaktır. Sonrasında süpürgeyi açma tuşuna basarak her çalıştırdığınızda süpürge aynı alanlarda gezinerek süpürme işlemini tamamlar ve tekrar şarj yuvasına geri döner.

Xiaomi Robot Süpürge Cep Telefonuna Nasıl Bağlanır?

xiaomi supurge 3

Xiaomi robot süpürge kurulumu sonrasında süpürge süpürme işlemini kendi kendine yapabilir. Robot süpürgelerde bulunan harita özelliği sayesinde aynı yer iki kez süpürülmez. Bunun yanında süpürülmeyen alan da kalmaz.  Temizlikte kolaylık sağlayan akıllı Xiaomi robot süpürge, süpürme esnasında şarjı azaldığında otomatik olarak şarj yuvasına ilerler. Şarj doldurma işlemi sonrasında ise kaldığı yerden harita üzerinden süpürme işlemine devam eder.

Xiaomi robot süpürge kurulumu sonrasında kullanabileceğiniz süpürgeler, cep telefonunuzdan açacağınız ortak erişim interneti ile kolayca cihazınıza bağlanır. Uygulamayı cep telefonunuzdan açtığınız anda süpürgeyi cep telefonunuzdan kolayca yönetebilir ve yönlendirebilirsiniz. Xiaomi robot süpürgeler farklı model seçeneklerine göre farklı kullanım özelliklerine sahip olsalar da, genel anlamda kolay kullanım seçenekleri sayesinde rahatça kullanılabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu