Teknoloji

Xiaomi’nin lidar sensörlü kendi kendini süren arabası Tesla ile rekabet edecek

Xiaomi, 2024'ün ilk yarısında kendi elektrikli araçlarını seri üretmeyi bekliyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, akıllı telefon pazarında bir yer edindikten sonra, Tesla ve diğer EV’ler ile rekabet edecek kendi kendini süren elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor . Şimdi, görünüşe göre, bir araba blogcusu Deroy, Xiaomi’nin çatısında bir lidar sensörü ile Weibo’da kendi kendini süren test arabasının bir resmini paylaştı. 

Paylaşılan görüntülere göre, yaklaşmakta olan aracın otonom olması muhtemel. Arabanın çatısında görülen lidar sensörü, kendi kendine giden herhangi bir aracın önemli bir bileşenidir. 

CEO’su Lei Jun daha önce yaptığı açıklamada, Xiaomi’nin 2024’ün ilk yarısında kendi elektrikli araçlarını seri üretmeyi beklediğini söyledi. Geçen yıl Xiaomi , elektrikli otomobil yarışına girdiğini duyurdu ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu işe 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi. Geçen ay Xiaomi, elektrikli araç işletmesi Xiaomi EV, Inc.’i resmi olarak kaydettirdi. 

xiaomi car

Şeffaflık Pazar Araştırması’na göre, Ford’un 2023 yılına kadar 4 milyar ABD doları yatırım yapmayı planlayan yeni bir AV bölümü oluşturması ve Uber’in kendi kendine sürüş geliştirmesini sona erdirmesiyle 2018 yılı, sürücüsüz otomobil pazarında daha ağır yatırımların başlangıcı oldu. kamyonlar, odağını arabalara kaydırıyor. Aynı yıl, Japonya hükümeti, 2020 Tokyo Olimpiyatları için kendi kendini süren araba hizmetleri sunma vizyonuyla, otonom araçların halka açık yollarda test edilmesine başlama planlarını duyurdu.

Sürücü çabalarının ortadan kaldırılması ve artan yolcu konforu ve güvenliği gibi bu otomobillerin sunduğu çeşitli avantajlar sayesinde, sürücüsüz otomobillerin benimsenmesinin 2030 yılına kadar muazzam ~ yüzde 89’luk bir CAGR’de büyümesi bekleniyor.

Silinen Dosyaları Kurtarma

Kendi kendini süren arabaların büyük ölçüde yolcu çağırma şirketleri tarafından piyasaya sürülmesi bekleniyor ve sonuç olarak, isteğe bağlı hizmet segmentinin 2025 yılına kadar kendi kendini süren araba pazarının büyük bir bölümünü oluşturacağı tahmin ediliyor. 2025 sonrası, kendi kendine giden arabalar özel ulaşım için tüketiciler tarafından toplu olarak sahip olunması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu