Teknoloji

Yapay Zekanın Yok Edeceği Meslekler

Geleceğini şekillendirecek olan yapay zekanın yok edeceği meslekler bulunmaktadır. Yapay zeka her gün adım adım ilerlemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda hayatın pek çok alanında faaliyet göstermesi söz konusu olur. İnsan beyninin benzeri bir makine tasarlanması ve bu makinenin planlama, öğrenme, hareket edebilme gibi çeşitli becerileri sağlayabilmesi yapay zeka olarak tanımlanabilir. Eğlencenin yanında tıpa kadar pek çok alanda yapay zekanın kullanılması günümüzde dahi görülür. Bu doğrultu da daha da ilerlemesi beklenmektedir.

Mavi Yakalı İşçilik

Özellikle insanların oluşturmuş olduğu işgücü yapay zekanın daha da gelişmesi ile ortadan kalkacaktır. Zanaat gerektiren işleri kısa bir süre içerisinde öğrenebilen ve inşaat işçiliği gibi yönlendirme gerektiren işleri kısa süre içerisinde yerine getirebilen bir teknoloji söz konusudur. İnternet içerisinde bulunan birçok bilginin saniyeler içerisinde yapay zeka tarafından öğrenilmesi ile ağır iş gerektiren pek çok işin yapay zeka tarafından yapılması mümkündür.

Hosteslik

Yapay zekayla birlikte kullanıcılar başlangıç noktasına hedef noktasına kadar uçuşları, fiyatları, uçuş numaralarını ya damevcut uçuş durumlarını izleyebilmektedir. Aynı zamanda havaalanı içerisine gitmek istedikleri herhangi bir noktaya iseiç mekan navigasyon yönlendirmesi ile ulaşabilmektedir. Bu durumda yapay zekanın daha da geliştirilmesi ile birlikte uçuşlarda da hosteslerin yerine geçmesi söz konusu olabilir.

Müşteri Hizmetleri

Günümüzde dahi yapay zeka deneyimi ile birlikte müşteri hizmetleri kapsamında kullanıcıların mevcut ürünler hakkında bilgi alabilmeleri, teknik servis randevusu ya da teknik yardım alabilmeleri söz konusudur. Özellikle doğal konuşmayı taklit ederek sesle veya yazıyla aktive edilebilen yapay zeka müşteri asistanlarıyla müşteri hizmetleri mesleğinin yok edilmesi beklenebilir.

Şoförlük

Yapay zekanın yok edeceği meslekler arasında bulunan şoförlük çok kısa bir süre içerisinde ortadan kalkabilir. Özellikle araçların da otopilot özelliğini öne çıkaran Tesla gibi firmaların teknolojilerinin daha da gelişmesi sonucunda şoföre ihtiyaç duymayan araçların piyasaya sürülmesi söz konusu olur. Bu durumda sürücülerin asla radyoya bakması ya da arka koltuktaki çocukla tartışması gibi problemlerle karşılaşılması mümkün olmayacaktır.

Kasiyerlik

Özellikle günümüzde yeni kasa sistemleri ile kullanıcıların kendilerinin ürünlerini alabiliyor olmasıyla kasiyerlik mesleğini artık fazla ihtiyaç duyulmayan bir meslek olması söz konusudur. Bu durumda yapay zekaya sahip robotlar ile kamera yardımıyla ürünlerin tanımlanması ve işlemlerin hızlı bir şekilde sonuçlanması yakın gelecekte beklenen bir durumdur.

Doktorluk

Özellikle yapay zekanın hastalık tespiti gibi çeşitli işlemler için kullanılması sonucunda hastalıkların test edilmesi, belirtilerin saptanması, test analizlerini toplanması gibi pek çok görevi üstlenmeleri mümkündür. Ayrıca sahip oldukları veritabanları ile topladıkları bilgileri hızlı bir şekilde değerlendirebilmeleri ve zamandan büyük bir tasarruf elde etmeleri söz konusu olur. Bu durumda ilerleyen yıllarda doktorluk ya da yardımcı personellerinin kısıtlanması mümkündür.

Askeri Personel

İlerleyen dönemlerde güvenlik için askerlere ihtiyaç kalmaması mümkündür. Özellikle bir insanın yapmakta zorlandığı görevlerin yapay zekaya sahip robotlar tarafından yapılması ile askeri personel ihtiyacının azalması söz konusu olabilir. Çünkü yapay zekaya sahip robotların aşırı soğuk ya da sıcak ortamlarda ya da çalışma bölgelerinde yorulmadan çalışabilmeleri söz konusu olur.

Sunuculuk

Özellikle insana benzetilen robotlara eklenen yapay zekalar ile TV’de sunuculuk mesleğinin yavaş yavaş ortadan kalkması söz konusu olabilir. Ayrıca insana benzetilmesinin yanında herhangi bir insan sesini doğal bir şekilde kopyalayan yapay zeka ile de sunucu yüzü olan yazılım tarafından sunulan haberlerin izlenmesi söz konusu olabilir. Bu doğrultuda sunuculuk yapay zekanın yok edeceği meslekler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu